Kėdainių rajono vietos veiklos grupė, sėkmingai įgyvendinusi praėjusio laikotarpio strategiją, kai per 77 projektus į krašto gerovę buvo investuota apie 2,5 mln. eurų, neturėjo kada ilsėtis ir mėgautis nuveiktais darbais. 

Kėdainių rajono vietos veiklos grupės vadovė Aušra Vaidotienė (kairėje) ir finansininkė Vanda Poderienė kasdien derina būsimo projektų šaukimo klausimus, kad kraštiečiai kuo greičiau galėtų pildyti savo lūkesčius.

Kėdainių rajono vietos veiklos grupės vadovė Aušra Vaidotienė (kairėje) ir finansininkė Vanda Poderienė kasdien derina būsimo projektų šaukimo klausimus, kad kraštiečiai kuo greičiau galėtų pildyti savo lūkesčius.

Šaunusis grupės moterų ketvertas: projekto vadovė Aušra Vaidotienė, finansininkė Vanda Poderienė, administratorė Kristina Kulbienė ir viešųjų ryšių vadovė Kristina Vainauskienė, dar baigiantis „Kėdainių rajono kaimiškųjų vietovių kaimo plėt­ros strategijai“ atliko išsamią apklausą ir bandė išsiaiškinti, ko kaimams reikia, kad jie netuštėtų, o gyvenimo kokybė pagerėtų.

Naujoji strategija – po apklausos
Anketos su atvirais atsakymais atskleidė pagrindines kaimų problemas: nedarbą, mažas pajamas, spartų senėjimą, vienišų, ligotų žmonių daugėjimą, mokyklų bei kultūrinių renginių mažėjimą, atskirtį tarp jaunimo ir vyresnės kartos, silpną paslaugų bendruomenei išvystymą.
Atsižvelgus į bendruomenių nuomones ir lūkesčius buvo parengta ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai dar praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje pateikta naujoji „Kėdainiųų rajono vietos veiklos grupės teritorijos vietos plėtros strategija 2015–2023 metams“. Ji įvertinta 97 balais iš 100 galimų ir su savimi naujam finansavimo laikotarpiui atsineša apie pustrečio milijono eurų. Du milijonai iš jų skirti vietos projektams, o pusė milijono administravimui.

Administratorė Kristina Kulbienė ir viešųjų ryšių vadovė Kristina Vainauskienė kasdien sulaukia klausimų, kada bus duotas startas naujų projektų šaukimui.

Administratorė Kristina Kulbienė ir viešųjų ryšių vadovė Kristina Vainauskienė kasdien sulaukia klausimų, kada bus duotas startas naujų projektų šaukimui.

img_6516

 

 

 

 

 

 

 

Būsimi projektai pagal kraštiečių lūkesčius
„Naujoji strategija apima net aštuonerius metus. Ją parengėme įsiklausę į bendruomenių lūkesčius. Tačiau matome, kad gyvenimas nestovi vietoje, viskas keičiasi, todėl iš anksto aptarti projektai gali būti koreguojami. Strategijoje išskirti du prioritetai: „Ekonominės plėtros ir bendradarbiavimo skatinimas, socialinės in­frastruktūros kūrimas ir plėtra“ bei „Kultūros savitumo išsaugojimas, inovacijų bei žinių skatinimas“. Pagal juos yra numatyta, kokias paslaugų įmones kraštiečiai norėtų naujai įsteigti savo gyvenamosiose vietovėse. Tai – siuvyklos, automobilių remonto, stalių bei buitinės technikos dirbtuvės, žemės ūkio produktų perdirbimo smulkios įmonės, vaikų popamokinio užimtumo centrai, dienos centrai, senjorų ir neįgaliųjų savarankiški globos namai, pirtys, lankomoji priežiūra namuose, užkandinės, viešbučiai. Be to, galvojama ir apie vietos gamintojų produkcijos realizavimą, kulinarijos paveldo produktų gamybą bei pardavimą, gamtos gėrybių rinkimą, džiovinimą ir pardavimą, įvairių paslaugų turistams teikimą“, – būsimą strategiją apibendrino projekto vadovė A. Vaidotienė.

Skatins bendravimą ir bendradarbiavimą
Pasak A. Vaidotienės, dar baigiantis praėjusiai strategijai buvo pradėta kalbėti, kad kiti projektai atsigręš į kaimo žmonių užimtumą, smulkųjį ir vidutinį verslą, darbo vietų kūrimą. „Naujasis finansavimo laikotarpis projektus rengti kvies ne tik kaimų bendruomenes, bet ir fizinius asmenis, smulkiuosius verslo subjektus. Projektus rengti galės ir ūkininkai, pavyzdžiui, kurie turi nedidelį ūkelį, sėkmingai augina daržoves ir norėtų įsigyti įrangos joms perdirbti. Be to, manome, kad dėmesio sulauktų ir tokie projektai, kurie ne tik tiesiogiai padės sukurti darbo vietas, bet tarnaus kaip pagalbos priemonė. Pavyzdžiui, atidarius popamokinės veiklos centrą, jame galės laiką leisti vaikai, o mamos dirbti. Minčių ir idėjų mūsų žmonės turi įvairių, dabar reikia tik projektų starto“, – sakė A. Vaidotienė. Jos teigimu, tradiciškai gerai įvertinami tie projektai, kurie jungia kelias gyventojų grupes ar bendruomenes: „Mes skatiname visapusišką bendradarbiavimą. Juk patirtis rodo, kad keliese galima nuveikti daug daugiau negu pavieniui. Štai, vienos bendruomenės svajoja apie kažkokią gamybą, kitos galėtų gaminius surinkti ir realizuoti. Arba galima galvoti apie specializuotų paslaugų teikimą ne tik vienai bendruomenei, bet ir nuvykti pas kaimynus.“

Gera pradžia padaryta
Kėdainiečiai tikrai sumanūs ir verslūs. Pirmoji strategija jau parodė, kad kai kurios bendruomenės labai sumaniai ir maksimaliai pasinaudojo parama. „Mes turime daugybę įrengtų bendruomenių namų, sutvarkyta ne viena aikštė, įrengta daugybė žaidimų aikštelių. O kai kas jau ir pirmuoju srautu sėkmingai nėrė į verslą. Ne tik savo reikmėms, bet ir visam kaimui naudos gauna „Nociūnų muilinyčia“, sėkmingai įsisuko „Pelėdų kaimo“ moterys, darbo netrūksta ir Vainotiškių sulčių spaudykloje, Ažytėnų siuvykloje. Gera pradžia padaryta, dabar reikia tik plėtros“, – sakė A. Vaidotienė.

Kėdainių rajono vietos veiklos grupė darbus tęsia naujose patalpose Pirmūnų gatvė 13A.

Kėdainių rajono vietos veiklos grupė darbus tęsia naujose patalpose Pirmūnų gatvė 13A.

Persikraustė į naujus namus
Įsisukusios į naująją strategiją Vietos veiklos grupės moterys neseniai baigė didįjį persikraustymą. Pasikeitė šios grupės buveinės vieta. Iš Didžiosios gatvės 8-ojo namo Rajono vietos veiklos grupė persikraustė į Kalbų mokyklos patalpas, esančias Pirmūnų gatvėje 13 A numeriu pažymėtame pastate. „Tokį žingsnį žengėme ne dėl kažkokių ambicijų, bet iš atsiradusio poreikio. Kadangi dabartinė mūsų strategija gavo mažesnį finansavimą administravimui, tai ir ūkinėms išlaidoms lėšos yra mažesnės. Galime tik padėkoti mūsų rajono merui Sauliui Grinkevičiui, kuris ne vienerius metus buvo mūsų grupės valdybos narys, ir rajono Tarybai už supratimą bei palaikymą ir patalpų neatlygintinai skyrimą. Po nedidelio remonto mes jau įsikūrėme naujoje vietoje ir toliau tęsiame darbą“, – sakė A. Vaidotienė.
Vietos veiklos grupės moterys baigia dėlioti pirmojo naujos strategijos projektų šaukimo aprašus, kad visos taisyklės būtų paprastos ir aiškios. „Turime baigti paskutinius derinimus ir pagaliau galėsime duoti startą naujiems projektų teikimams. Sausio pradžioje važiuosime per seniūnijas, bendrausime su žmonėmis, informuosime apie galimybes gauti paramą. Pirmame kitų metų ketvirtyje planuojame paskelbti kvietimą smulkiajam verslui, o antroje metų pusėje ateis eilė ir bendruomenėms“, – pažadėjo Kėdainių rajono vietos veiklos grupės vadovė.

1423

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.