„Laimingas žmogus, kuris sugeba duoti. Linkiu, kad mūsų pavyzdžiu pasektų kuo daugiau kraštiečių. Būtų labai gražu, jei bendromis jėgomis mes patys turtintume mūsų biblioteką“, – dovanodamas bibliotekai knygas sakė vienas bendrovės „Laumetris“ vadovų Jonas Putna. 

„Laumetrio“ vadovai K. Čiurila ir J. Putna tarsi Kalėdų Seneliai įsibėgėjant pavasariui biblioteką aplankė su vertingomis dovanomis.

Jo kolega Kazimieras Čiurila pridūrė, jog dovanoti tokią knygą bibliotekai – didelė garbė: „Kiekvieno žmogaus priedermė – po savęs kažką palikti. Mes nutarėme, kad dovanoti knygų bus labai prasminga. Esame dėkingi kunigui Artūrui Stanevičiui, kad jis patarė, kokią knygą pasirinkti. Ta knyga verta būti perskaityta.“

Dovanojo 40 egzempliorių
UAB „Laumetris“ vadovai Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešajai bibliotekai padovanojo keturiasdešimt Gasparo Aleksos knygos „Šventojo Akiplėšos medžioklė“ egzempliorių.
Kunigo Artūro Stanevičiaus teigimu, šiuo romanu G. Aleksa labai įdomiai pažvelgė į bažnyčios gyvenimą. „Paprastai rašytojai vengia bažnyčios temos. Vienus bažnyčia baugina, kiti per daug ją gerbia, kad ryžtųsi gilintis į jos gyvenimą, treti mano, kad ji nėra įdomi. O Gasparas savo pagrindiniu herojumi pasirinko kunigą Juozą Zdebskį ir per jo gyvenimą atskleidžia bažnyčią. Ši knyga labai lengvai skaitoma. Tad patariu kėdainiečiams pasinaudoti galimybe ir paskaityti „Šventojo Akiplėšos medžioklę“, – sakė A. Stanevičius.
Knygas atvežęs autorius Gasparas Aleksa padėkojo verslininkams už jų gražią dovaną kėdainiečiams ir pasidalijo mintimis apie savo penktąjį romaną.

„Šventojo Akiplėšos medžioklė“ – penktasis G. Aleksos romanas.

Romano ašis – dvi figūros
„Šventojo Akiplėšos medžioklę“ rašiau apie trejus metus. Nors šią knygą labiau mėgsta skaityti vyresnio amžiaus žmonės, tačiau girdėjau atsiliepimų apie romaną ir iš jaunuolių. Tai pasakojimas apie legenda tapusį žmogų, kuris drąsino, stiprino ir įkvėpė kitus. Sovietmečiu nebuvo pasauliečių labiau mylimo kunigo nei Juozas Zdebskis. Tačiau nemažai daliai ano meto kunigų jis kėlė galvos skausmą. Ir net buvo skundžiamas Šventajam Sostui. Na, o KGB jį praminė Akiplėša… Kilnojamas iš parapijos į parapiją, persekiojamas, kalinamas, žudomas Juozas Zdebskis iki gyvenimo galo liko ištikimas priesakui mylėti be ribų.
Klausdamas savęs, kaip pavyks nešti žmonių lūkesčių naštą, jis neatstūmė nė vieno pagalbos trokštančiojo, tarp jų ir gyvenimo palaužtų merginų, nors kiti kunigai dažnai vengdavo bendrauti su priešingos lyties atstovėmis. Celibatui įsipareigojęs kunigas ir moterys, merginos – iki šiol delikati tema. Kūrinio ašis – dvi figūros. Reali – Juozo Zdebskio ir pramanyta – KGB informatoriaus bei provokatoriaus gydytojo Jurgio Šalnos. Jurgis Šalna pralaimėjo gyvenimą. O ką laimėjo Juozas Zdebskis?“, – intriguodamas apie romaną sakė G. Aleksa.

Vienas tikras, kitas – išgalvotas
Rašytojas Gasparas Aleksa išgarsėjo medikų pasaulį vaizduojančiais kūriniais, o naujojo romano „Šventojo Akiplėšos medžioklė“ pagrindinis veikėjas – reali asmenybė, kunigas Juozas Zdebskis.

Pasak A. Stanevičiaus, naujoji G. Aleksos knyga labai įdomiai žvelgia į bažnyčios gyvenimą.

Veiklaus kunigo gyvenimas buvo kupinas skaudžių patirčių ir pavojų. Jis, kilnojamas iš parapijos į parapiją, du kartus kalėjo už vaikų katekizavimą, išėjusį į laisvę saugumiečiai jį bandė sugniuždyti psichologiškai – slapta automobilio sėdynę ištepė chemine medžiaga, kuri nudegina sėdmenis ir šlaunis. Taip siekta kunigui inkriminuoti venerinę ligą. Nuo kunigo nusigręžė bičiuliai, tačiau jis nė vieno žmogaus nelaikė priešu. Penketą kartų buvo kėsintasi jį nužudyti. Galiausiai J. Zdebskis, įkyriai persekiotas iki paskutinės gyvenimo minutės, žuvo per eismo įvykį iki šiol neišaiškintomis aplinkybėmis.
Maištingojo kunigo paveikslą rašytojas sukūrė, remdamasis dar likusių gyvų bendražygių prisiminimais ir jų išsaugotais J. Zdebskio dienoraščiais.
Pagrindinio romano herojaus asmenybę leidžia atskleisti jį sekusio saugumo agento gydytojo Jurgio Šalnos – šį kartą tai išgalvotas personažas – ne mažiau sudėtingas bei tragiškas paveikslas. Gydytojas, papuolęs į saugumo pinkles, yra vienas iš 115 agentų, aktyviai dalyvavusių persekiojant kunigą.

Novatoriškas ir drąsus kūrinys
„Šventojo Akiplėšos medžioklė“ – novatoriškas, drąsus kūrinys. Jame nepaliekama nuošaly ir dviprasmiškų jausmų kelianti lytiškumo tema. Kunigas Juozas nuolatos primena sau: grožėtis moters kūnu galiu, bet nesiekiu jausmų malonumo. Kunigo gyvenimiškoji praktika iš tiesų atliepė Jono Pauliaus II-ojo kūno teologijos principus, nors persekiojamas kunigas vargu ar buvo apie juos girdėjęs. Teologijos įžvalgos apie žmogaus seksualumą ir šiandien tebėra savotiška laiko bomba. Šiame romane kitaip nei iki šiol prabylama apie erotiką bei seksualumą, drąsiai atskleidžiamas kunigo santykis su jaunomis bičiulėmis, paklydusiomis ir abejojančiomis, teikiančiomis jam įkvėpimo sielovados misijai. Celibatui įsipareigojęs kunigas ir moterys bei merginos iki šiol Lietuvoje – delikati tema.

„Šventojo Akiplėšos medžioklė“ – novatoriškas, drąsus kūrinys.

Nauja knyga pakeliui
Gasparas Aleksa yra išleidęs trylika knygų, tarp kurių – penki romanai, apdovanotas Petro Cvirkos literatūros premija. Emocijų pasaulis, žmogaus santykis su visuomene – rašytoją G. Aleksą labiausiai dominantys dalykai. Jis taip pat žinomas kaip medikas, socialinės reabilitacijos specialistas, įkūrė ir leido žurnalą „Bičiulis“. Pagal jo poezijos knygas „Giedantis rupūžys“ ir „Prabudimai“ kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė sukūrė vokalines-instrumentines misterijas, kurias atliekant dalyvauja ir žmonės su negalia.
„Rankų sudėjęs tikrai nesėdžiu. Kasdien bent trumpam prisėdu rašyti. Tad nauja knyga pakeliui. Ji tikrai bus“, – pažadėjo G. Aleksa.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.