Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Atvirosios jaunimo erdvės įgyvendinami projektai tarsi nusako vykdomos veiklos kryptį ir plėtrą: pradėję nuo „Kuriame savo erdvę“, vėliau pasidžiaugę, kad „Čia yra ką veikti“, vadovai ir darbuotojai ne tik plačiai atvėrė įstaigos duris jaunimui, bet ir kartu su veiklos dalyviais aktyviai sėmėsi patirties kituose Lietuvos regionuose. Su iniciatyvomis „Pozityvių pokyčių erdvė“ ir „Erdvė be sienų“, gavusiomis paramą iš Kėdainių rajono savivaldybės ir Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, svečiuodamiesi Biržuose, Kaune ir Klaipėdoje jaunuoliai ieškojo atsakymo į klausimą, kaip bendravimą paversti bendradarbiavimu?

Viena iš pagrindinių Biržų Kultūros centro Atvirosios jaunimo erdvės veiklos krypčių – savanorystė, skatinanti užsiimti visuomenine bei kūrybine saviraiška. Komandinio darbo pratybos – orientacinės varžytuvės po lankytinas Biržų vietas įtraukė jaunuolius į nuoširdžias diskusijas apie savo miestų istoriją. Biržų atvirosios jaunimo erdvės darbuotojai – jaunimo laisvalaikio užimtumo organizatoriai pristatė tarptautinės savanorystės patirtį, atkreipė dėmesį į iškylančias problemas ir jų sprendimo būdus. Biržiečiai sutartinai akcentavo lygiaverčio, pagarbaus bendravimo, pozityvaus mikroklimato svarbą jaunuolių savivertei ir asmeninėms kompetencijoms.

Kaune veikiantis atviras jaunimo centras „Vartai“ yra išskirtinis Lietuvoje, nes turi net dešimties metų atviro darbo su jaunimu patirtį ir patalpas erdvėms Kauno senamiesčio rūsiuose. Kėdainiečiai susipažino su savanoriais iš Rumunijos ir Armėnijos, išsiaiškino daugybę tarptautinės savanorystės privalumų. Šį susitikimą galima vadinti subkultūrine ir tarpkultūrine edukacija, kuriai visai netrukdė kalbos barjeras, atvirkščiai, jaunuoliai mokėsi tolerancijos, tobulino  bendravimo įgūdžius ir anglų kalbos gebėjimus dalindamiesi sėkmės istorijomis.

Viešnagė Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje atskleidė specifines tokio tipo atviros jaunimo erdvės darbo organizavimo subtilybes: įstaigoje, kurioje įprastai pageidautina tyla, integruota jaukiai sukurta, aktyvias laisvalaikio užimtumo veiklas siūlanti erdvė. Visi pritarė, kad biblioteka turi savo aurą, tai puiki vieta asmeninei saviraiškai ir dvasiniam tobulėjimui, atokvėpiui nuo miesto įtampos, šurmulio ir sumaišties.

Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo centro psichologė, neformaliojo jaunimo ugdymo organizatorė Ramunė Ūsė, kartu su projektų vadovais organizavusi šiuos susitikimus, pastebi, kad ugdant vaikų ir jaunuolių bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius labai svarbu akcentuoti gebėjimą dalintis, skatinti norą džiaugtis kitų pasiekimais ir paremti ištikus nesėkmei. „Mes, suaugusieji, turėtume pastebėti tokį elgesį ir jį skatinti“, priduria specialistė. Dažnai jaunuoliai, nemokėdami ar bijodami pralaimėti, patiria audringas emocijas ir jas reiškia pačiais įvairiausiais, dažnai ir negatyviais būdais. Todėl neužsidaryti tik savo erdvėje ir mokytis dalintis – pagrindinė šių dienų jaunimo aktualija.

Jūratė Vaitonienė, neformaliojo suaugusiųjų švietimo skyriaus vedėja

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.