Biologijos, chemijos, fizikos respublikinių olimpiadų dalyvis bei laureatas – tuo gali pasigirti gabusis „Atžalyno“ gimnazijos vienuoliktokas Martynas Želnys. Tiesa, pats vaikinas apie savo pasiekimus kalba kukliai ir jų nė kiek nesureikšmina. „Tiesiog gilinuosi į tas sritis, kurios man patinka. O ir mokytis yra visai nesunku“, – nusišypso jis.

„Atžalyno“ gimnazistas M. Želnys garsina savo mokyklą bei miestą puikiais respublikinių olimpiadų rezultatais.

Visai neseniai gimnazisto pasiekimų kolekciją papildė dar du apdovanojimai – prieš kelias savaites M. Želnys tapo biologijos respublikinės olimpiados trečiosios vietos laimėtoju, o vos prieš savaitę jis užėmė dar aukštesnę prizinę vietą – vaikinas laimėjo respublikinės chemijos olimpiados auksą!
Chemijos olimpiadai vaikiną paruošė mokytoja Rasa Lažinskienė, o biologijos – mokytoja Irena Ūsienė.

Įdomiausia biochemija
Tiesa, M. Želniui puikiai sekasi ne tik biologija ir chemija, bet praktiškai visi mokomieji dalykai, kurios mokytis pasirinko gimnazistas. Šiuo metu M. Želnio pažymių vidurkis siekia net 9,8 balo, o dešimt klasių jis baigė vien dešimtukais!
Iš viso beveik dešimtyje respublikinių olimpiadų sudalyvavęs vaikinas teigia, norint puikiai pasirodyti olimpiadose tikrai nereikia „kalti“ žinių nuo ryto iki vakaro. Tiesiog reikia pasitelkti loginį mąstymą.
„Domiuosi tuo, kas man yra įdomu. Sprendžiant įvairias užduotis, daugiausiai reikia loginio mąstymo, o įgytos žinios tėra pagrindas. Tad tų žinių daug ir nereikia. Žinoma, reikia prisėsti ir pasimokyti, bet kiekvieną dieną vien tik nesėdžiu ir nesimokau. Reikia tik „pagauti kampą“ loginiame mąstyme, tada ir sėdėti daug nereikia“, – nusišypso vaikinas.
Dabar M. Želnio domėjimosi srityje dominuoja biochemija. „Mane labiausiai traukia tai, kas susiję su fermentais, su fermentinėmis reakcijomis. Tad čia jau reikia ir biologijos, ir chemijos žinių“, – sakė jis.
O ir savo ateitį jis planuoja sieti su biochemijos disciplina. Nors M. Želnys dar vienuoliktokas, tačiau jis jau mąsto apie chemijos inžinerijos arba biochemijos mokslų studijas. Paklausus, ar studijas rinksis Lietuvoje, M. Želnys šypteli: „Bus matyt, dar nieko galutinai nesu nusprendęs.“

Iš chemijos respublikinės olimpiados – aukso medalis!

Svajonės pildosi!
Tiek prieš respublikinę biologijos olimpiadą, tiek prieš chemijos respublikinę olimpiadą gimnazistas tikėjosi pasirodyti kuo geriau ir patekti tarp geriausiųjų – ir jam šis planas pavykęs kone šimtu procentų!
„Prieš biologijos olimpiadą svajojau patekti tarp geriausiųjų. Gavosi, kad patekau netoli tos svajonės, bet trečioji vieta irgi yra gerai. Esu toks biologas, labiau linkstantis prie chemijos, tad man olimpiadoje lengviausios užduotys buvo iš biochemijos srities. Biologija apima ir daugiau įvairių sričių, iš kurių ne visos patinka. Pavyzdžiui, nelabai mėgstu botaniką, fiziologiją. Nemėgstu todėl, kad ten nelabai yra ką išmąstyti: arba žinai, arba nežinai. O biochemijoje gali ką nors išmąstyti, dar ką nors pritempti“, – pasakojo vaikinas.
Olimpiadoms jis ruošėsi atsakingai – pats intensyviausias žinių gilinimas vyko prieš pat olimpiadas. Puikiai skaitantis ir suprantantis anglų kalbą, M. Želnys mokosi ne tik iš lietuviškų, bet ir iš angliškų vadovėlių, įvairių žinynų.
„Dažniausiai literatūrą gaunu iš interneto, tad tenka sėdėti prie kompiuterio ir skaityti, mokytis. Taip pat dalinamės informacija su kitais olimpiadininkais. Visi jie yra draugiški, parekomenduoja, iš kur būtų galima gauti reikiamos literatūros. Konkurencija? Iš pat pradžių jos tarp mūsų nėra, tačiau artėjant olimpiadoms ji vis auga ir didėja. Kai olimpiada pasibaigia, vėl konkurencijos nelieka. Kai artėja atranka į tarptautines olimpiadas, konkurencija vėl išauga. Bet apskritai visi yra labai geri ir draugiški“, – tikina jaunuolis.

Yra ką veikti per pamokas?
Paklausus, ar mokslams gabus jaunuolis turi ką veikti per pamokas, M. Želvys nusišypso. „Įdėmiausiai mokytojų klausausi per lietuvių kalbos pamokas, taip pat ir matematikos. Biologijos pamokų metu kai ką tenka ir pro ausis praleisti, nes nemažai dalykų jau esu girdėjęs prieš tai. Tas pats ir per chemijos pamokas“, – prisipažįsta jis.
Į gamtos mokslus labiausiai linkęs vaikinas sakė, jog už šios pakraipos mokslų užsikabino dar besimokydamas jaunesnėse klasėse.
„Kai mokiausi tuometėje „Ryto“ pagrindinėje mokykloje (dabar – progimnazijoje), atsiradus fizikos pamokoms, užsikabinau už šio dalyko. Po to patraukė biologija. Ja susidomėjau dar ir dėl to, kad turėjau labai gerą šio dalyko mokytoją. Vėliau atsirado ir chemija. Perėjus į „Atžalyno“ gimnaziją, tie patys trys dalykai kaip įdomiausi taip ir liko, nors dabar kiek mažiau laiko skiriu fizikai. Žinau, kad koncentruojuosi ne į vieną, o į du dalykus iš karto. Viso savo dėmesio neskiriu vienam dalykui, o iš karto dviem, tad ir jėgos pasidalina į dvi dalis“, – teigė gimnazistas.
Tačiau akivaizdu, kad, net ir domintis dviem sritimis, rezultatai nuo to nė kiek nenukenčia.

Biologijos respublikinėje olimpiadoje vaikinas pelnė trečiąją vietą, tačiau ambicingas gimnazistas tikisi kitais metais pelnyti ir pirmąją vietą.

Planuose – aukso medalis
M. Želnio biologijos mokytoja I. Ūsienė džiaugiasi vaikino kruopštumu ir žingeidumu, noru tobulėti ir mokytis.
„Esu labai laiminga, kad tenka dirbti su tokiais gerais mokiniais. Jie kaip Dievo dovana. Iš jų aš ir pati mokausi. Martynas išties gabus viskam, jis kone visose olimpiadose tampa prizininku“, – nusišypso mokytoja, kuri jau yra išugdžiusi ne vieną respublikinių biologijos olimpiadų prizininką.
Pokalbio pabaigoje paklausiau M. Želnio, kokie jo artimiausi planai ir tikslai mokslo srityje. „Pirmiausiai, tikiuosi patekti į tarptautinę biologijos olimpiadą, kuri šią vasarą vyks Didžiojoje Britanijoje. Na, o kitais metais labai tikiuosi, kad pavyks tapti biologijos olimpiados aukso medalio laimėtoju“, – užtikrintai kalbėjo gimnazistas.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. admodum.lt

    Telieka žavėtis tokiais žingeidžiais jaunuoliais, laisvalaikį leidžiantiems prie kompiuterio skaitant literatūrą, o ne žaidžiant žaidimus ar naršant socialiniuose tinkluose. Noras ir užsyspirimas nuves toli!

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.