Minkštų baldų ir automobilių salonų restauratorius Aleksandras Pryvalovas gali leisti sau prabangą dirbti neskubėdamas – be galo kruopščiai, užtikrintais judesiais formuodamas odą ar gobeleną, švelniai ranka perbraukdamas per išsipūtusią raukšlę ir patenkintu žvilgsniu peržvelgdamas naujam gyvenimui atgijusį daiktą. „Šiame amate svarbiausia ne kiekybė, o kokybė“, – sako vyras, mėgstamam užsiėmimui skiriantis beveik visas septynias savaitės dienas, iki išnaktų besigilinantis į amato paslaptis internete, o kiekviename žurnale, televizijos kadre ar kavinėje fiksuojantis ne ką kita, o įdomesnį sofos ar kėdės dizainą…

Norėjosi tobulėti

Aleksandro gaminti baldai papuošė atnaujintas įmonės „Gedulo sala“ erdves. (VIVA Photography nuotr.)

– Kaip apsisprendei imtis savo verslo?
– Tokia mintis kirbėjo keletą metų, tai nebuvo spontaniškas apsisprendimas. Jaučiau, kad darbe pasiekiau ribą ir netobulėju, norėjosi kažko sudėtingesnio. Man neįdomu, kai nėra iššūkių. Nebijau prisipažinti, kad šioje srityje esu savamokslis. Baldų apkalimo pagrindų išmokau darbe, visa kita – bandymų ir klaidų metodu (juokiasi). Esu maksimalistas – jeigu ką nors darau, turiu padaryti labai gerai. Ieškojau informacijos internete, daug skaičiau, peržiūrėjau gausybę mokomųjų įrašų. Ko neradau – bandžiau sugalvoti pats, daryti savaip.
Mačiau nišą – kai restauravau keletą šeimos baldų, ėmė kreiptis draugai ir pažįstami. Pamaniau, kad šiuo metu tokia paslauga reikalinga.

– Tad kokių paslaugų kreipiasi kėdainiečiai?
– Restauruoju visus minkštus baldus: sofas, fotelius, kėdes, suolus, taip pat lovas. Labai paklausi paslauga – automobilių sėdynių ir salonų restauravimas, nors baldai man arčiau širdies, nes čia yra daugiau vietos fantazijai, išmonei. Senas ir nusibodęs baldas gali pasikeisti neatpažįstamai. Šiuo metu ne tik restauruoju, bet ir gaminu nestandartinius minkštus baldus.
Beje, kreipiasi ne tik kėdainiečiai – reklamai ėmus sklisti iš lūpų į lūpas, užsakymų sulaukiu ir iš kauniečių, kitų rajonų gyventojų, užsienyje gyvenančių lietuvių.

Visas dėmesys – kokybei

– Kada verta baldą restauruoti, o kada – pirkti naują?
– Šiuo metu rinkoje gausu įvairių baldų – nuo labai pigių iki brangių. Manau, kad geras daiktas negali būti pigus. Jei neturite pinigų geram ir brangiam minkštam baldui, rekomenduočiau pervilkti senąjį kokybišku gobelenu, natūralia arba dirbtine oda (vadinama eko oda), ir jis tarnaus dar daug metų. Laikausi požiūrio, kad negalima baldo restauruoti paviršutiniškai. Visuomet pakeičiu sinteponą – paminkštinantį techninį audinį, prireikus keičiu poroloną, spyruokles, išsitampiusius baldų diržus.

Pasak Aleksandro, klasikinių minkštų baldų gamyba ir restauravimas reikalauja itin daug rankų darbo ir meilės. (Asmeninio archyvo nuotr.)

– Kokias medžiagas patartum rinktis?
– Tokias, kurios mielos jūsų širdžiai, tik galioja ta pati taisyklė – pigus audinys nebus ilgaamžis. Bendradarbiauju tik su kokybišką natūralią ir dirbtinę odą bei gobeleną parduodančiomis įmonėmis. Natūrali ir dirbtinė oda atvežamos pagal užsakymą iš Italijos.
Šiuo metu klientai labai domisi sendinta natūralia arba dirbtine baldine oda. Madinga natūrali oda „Vintage“, tamsiai rudos, mėlynos, žalios, bordo spalvų. Labai populiarus gobelenas „Rodeo“, savo tekstūra ir spalva primenantis sendintą odą. Kai kuriems žmonėms natūrali oda atrodo šalta, tad galima rinktis pačių įvairiausių spalvų ir tekstūrų audinius. Labai mėgstamas švelnus veliūras, o naujausios baldinių audinių mados tendencijos – gėlėtos, ryškios medžiagos.

Dažnai klientai baldo restauravimui renkasi sendintą odą. Šiuo atveju pervilkimui naudota natūrali oda „Dubai“. (Asmeninio archyvo nuotr.)

– Kaip prižiūrėti natūralią ir dirbtinę odą, kad ilgiau tarnautų?
– Svarbiausia – nevalyti dėmių indų ar langų plovikliais, kaip kartais mėgsta moterys. Specializuotose parduotuvėse galima įsigyti specialių priemonių natūralios ir eko odos priežiūrai. Jei jų neturite, naudokite ūkišką muilą su vandeniu. Kartą per 3–4 mėnesius išvalykite su minėta specialia priemone, nes oda, tiek natūrali, tiek dirbtinė, džiūsta, ją reikia „pamaitinti“.

Vertina rankų darbą

– Devynerius metus dirbai modernius baldus gaminančioje įmonėje. Šiandien tavo braižas – Česterfildo stiliaus baldai. Iš kur tas klasikos, prabangos ilgesys?

Restauruotas baldas įgyja naują išvaizdą ir gali tarnauti dar ilgus metus. (Asmeninio archyvo nuotr.)

– Nežinau, šis poreikis kilo iš vidaus. Modernūs, skandinaviško stiliaus minkšti baldai elementarūs, jų gamyba nereikalauja daug sugebėjimų, šių baldų rinkoje daug. O klasikinių baldų yra mažiau, juos pagaminti sunku, reikia įdėti labai daug rankų darbo ir meilės.
Man labai gražūs Česterfildo stiliaus baldai – apmušti sagomis priveržta oda. Manau, kad tai tikras menas. Neįsivaizduoju, kaip tų laikų žmonės, neturėdami šiuolaikinių medžiagų ir įrankių, galėjo pagaminti tokius gražius baldus, kurie sėkmingai stovi šimtą ir daugiau metų iki šių dienų, žavėdami mus savo elegancija, grožiu. Pradėjau domėtis šia technika ir pats ją mėginti. Tiesa, rombai dabar dažnai daromi siuvimo mašina, taip palengvinant darbą, bet tai neprilygs tikram rankų darbui nei grožiu, nei kokybe.
Beje, jei norite savo aplinkoje sukurti elegancijos ir prabangos dvelksmą, nebūtina gaminti naujo klasikinio baldo. Galima restauruoti seną sofą ar fotelį, įterpiant Česterfildo stiliaus elementų. Labai populiaru taip aptraukti lovų galvūgalius.

Atnaujintas automobilio salonas. (Asmeninio archyvo nuotr.)

– Kokių neįprastų užsakymų yra tekę atlikti?
– Vienas pirmųjų iššūkių – 1973 metų gamybos „Buick“ markės automobilio salono visiškas restauravimas. Taip pat buvo įdomu restauruoti automobilio „Pobeda“ saloną. O vienas užsakovas norėjo restauruoti sofą, panaudodamas seno odinio lietpalčio detales, ir aš jo idėją įgyvendinau, nes man buvo įdomu. Man patinka nestandartiniai žmonės, turintys originalių idėjų.
Tad jei norite restauruoti seną baldą, automobilio sėdynę ar turite kitokių pageidavimų, skambinkite tel. 370 673 84078 arba parašykite el. laišką adresu pryvalov80@gmail.com.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.