Tinkamai, sveikatą tausojančiai mitybai pastaruoju metu skiriamas vis didesnis dėmesys. Ypač kalbant apie vaikus. Valstybinės institucijos, mažai tegalėdamos įtakoti šeimų valgymo įpročius, griežtą žvilgsnį nukreipusios į šalies mokyklų valgyklas – ypatingas dėmesys skiriamas ne tik tam, kas patiekiama ant stalo mokyklų valgyklose, bet ir iš kokių produktų gaminami patiekalai.  

donatas-2Dešimtis tūkstančių šalies moksleivių maitinančios įmonės UAB „Pontem“ atstovai pabrėžia, jog maistui naudojami produktai ir jų tiekėjai praeina griežtą atranką. Ir kaina čia tikrai ne pagrindinis kriterijus – prioritetas teikiamas kokybei, kuri kasmet kainuoja vis daugiau, nors patiekalų kaina mokyklose išlieka daugiau mažiau stabili.

Vaikams – aukščiausios kokybės produktai
„Visas griežtai atrinktas aukščiausios kokybės žaliavas įsigyjame tik iš patikimų sertifikuotų gamintojų ir tiekėjų. Nuolat kontroliuojame perkamų žaliavų ir produktų kokybę, jų sudėtį, maistinę energetinę vertę. Tikriname, ar cukraus bei druskos kiekiai atitinka vaikų maitinimui leistinas normas, ar nėra dažiklių, konservantų, saldiklių, skonio stipriklių “, – vardina UAB „Pontem“ Prekybos departamento vadovas Donatas Garbauskas.
Tik aukščiausios kokybės žaliavos bei produktai naudojami vaikų patiekalų gamybai. Jų ruošimui perkama įvairi mėsa: kiauliena, jautiena, vištiena ir kalakutiena, ir, be abejo, ne vienos rūšies žuvis. Maltos mėsos neperkama, ją susimala patys. Perkama viso grūdo duona, tikras sviestas, o ne riebalų mišinys. Tas pats ir su sūriu.
„Pirmenybę teikiame tiems maisto produktams, kurie turi mažesnį cukraus ar druskos kiekį ir daugiau maistinių skaidulinių medžiagų“, – pabrėžia D. Garbauskas.

Vaisiai ir daržovės iš Lietuvos ūkių
Bendrovės „Pontem“ atstovas teigia, kad vaikai kasdien gauna šviežių daržovių bei vaisių.
„Čia mums gelbsti vietiniai ūkininkai. Ypač džiaugiamės rudenį, kai būna gausus derlius, – sako D. Garbauskas. – Vaikams patiekiame ne tik šviežių vaisių ar daržovių. Atšalus orams, šalies ūkininkų produkcija mūsų virėjoms leidžia laisvai improvizuoti gaminant įvairias sriubas, lietuviškus troškinius, šiupinius. Prioritetą teikiame tausojančiu būdu – verdant vandenyje ar garuose, troškinant – gamintiems patiekalams.“
UAB ,,Pontem” kasmet daugiau kaip 3 tūkstančius tonų brokolių, špinatų, bulvių, burokėlių, kopūstų, morkų, svogūnų, česnakų, obuolių, kriaušių sunaudoja vaikų patiekalų gamybai.
,,Perkame didelius kiekius lietuviškų daržovių ir vaisių. Visada ieškome kokybiškų produktų tiekėjų. Deja, tik nedaugelis augintojų tai gali pasiūlyti. Retas kuris iš jų turi išskirtinės kokybės – pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą užaugintų daržovių ir vaisių (NKP) sertifikatą,” – pabrėžia UAB ,,Pontem” Prekybos departamento vadovas D. Garbauskas.

Ekologiška produkcija
Pasak daug metų Lietuvoje ūkininkaujančio Vidmanto Girdzijausko, NKP sertifikatą turi toli gražu ne kiekvienas Lietuvos ūkis. Užauginti išskirtinės kokybės produkciją gerokai sunkiau ir kainuoja daugiau nei ūkininkaujant įprastai. Tačiau ūkininkas įsitikinęs, kad vaikai turi valgyti tik tai, kas geriausia ir pagaminta Lietuvoje.
„Turime NKP sertifikatą, kuris patvirtina, kad mūsų produkcija atitinka ekologiškai produkcijai taikomus kriterijus, – sako Kelmės rajone dirbantis ūkininkas Algimantas Vaupšas. – Kontroliuojančių institucijų atstovai kelis kartus per metus tikrina mūsų darbą. Daromi įvairūs dirvos tyrimai, nes negalime naudoti jokių pesticidų, iki minimumo sumažinta trąšų norma.“
Šalies ūkininkai tvirtina, kad šiųmetis derlius išties geras. Ypač gausiai užderėjo bulvės ir morkos. Kiek prasčiau derėjo burokėliai, o kopūstams pakenkė lietinga vasara.
Kainos auga, bet mokyklų valgyklose daugiau mažiau stabilios
Pasak bendrovės „Pontem“ atstovo D. Garbausko, nors ir buvo geras šiųmetis derlius, išvedus vidurkį, šiais metais bulvių kaina šoktelėjo 20, o burokėlių – net 40 procentų.
„Nors šiuo metu daržovių pasiūla yra didelė, – sako D. Garbauskas, – vis dėlto galime prognozuoti, kad pavasarį, kaip ir pernai, šviežių daržovių Lietuvoje trūks ir jų kaina šoktels kaip kad buvo šiais metais. Nežiūrint į tai, visada vaikams stengiamės patiekti šviežių vaisių ir daržovių. Mokame tą kainą, kuri tuo metu yra rinkoje. Pritrūkę lietuviškos produkcijos, esame priversti vaisių ir daržovių tiekėjų ieškoti kitose Europos šalyse“, – sako D. Garbauskas.
Pasak „Pontem“ Prekybos departamento vadovo, pastaruoju metu brangsta ne tik daržovės. Ypač šoktelėjo pieno produktų kaina. Pavyzdžiui, sviesto kaina išaugo 50 proc., sūrio ir grietinėlės – 15 proc., kefyro – 9 proc., pieno – 7 proc., grietinės 6 proc. Brango ir mėsa, žuvis, kiaušiniai.
„Nors žaliavų ir maisto produktų kainos ženkliai šoktelėjo, kainos vaikams mokyklose liko daugiau mažiau stabilios, jei ir pakilo, tai nežymiai“, – sako D. Garbauskas.
UAB „Pontem“ atstovo teigimu, skirtumą padeda kompensuoti tai, kad efektyviai planuojamos sąnaudos, dideli vaisių ir daržovių bei kitų produktų kiekiai perkami iš vietinių ūkininkų ir gamintojų, su tiekėjais sudaromos ilgalaikės sutartys.


UAB „Pontem“ rekomenduoja: trinta morkų ir moliūgų sriuba

moliugieneIngredientai: moliūgų 900 gr, morkų 400 gr, svogūnų 150 gr, alyvuogių aliejaus 40 ml, grietinėlės 100 ml, porų 100gr, 3 vidutinio dydžio bulvės, 2 saujelės tarkuoto fermentinio sūrio, druskos žiupsnelis, petržolių, kepintų smulkintų riešutų
Gaminimo eiga:
Porus, svogūnus, bulves, morkas ir moliūgą susmulkinkite ir pakepinkite ant alyvuogių aliejaus 7–8 min. Įpilkite 1,2 litro karšto vandens, įdėkite druskos ir troškinkite inde, kol suminkštėja daržovės. Nukelkite puodą nuo ugnies.
Daržoves sutrinkite elektriniu trintuvu ir pagardinkite grietinėle. Pateikiant užbarstykite tarkuotu fermentiniu sūriu ir papuoškite žalumynais, pabarstykite smulkintais kepintais riešutais . Ši sriuba gali būti pateikiama ir su viso grūdo duonos riekute.


 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.