Dizaineris, grafikas, karikatūristas, dizaino studijos „Adėja“ savininkas ir vadovas, Lietuvos daili­ninkų sąjungos narys Arvydas Urbelis liepos 29-ąją pasitinka savo jau 60-ąjį gimtadienį. 

Arvydas Urbelis

Arvydas Urbelis

Dizainerystė prasidėjo tėvų namuose
Su didžiuliu nuoširdumu ir dėkingumu Arvydas nuolat prisimena savo tėvelį, kuris buvo ne tik nuostabus žmogus, bet ir menininkas.
Mama – didelė lietuvių liaudies meno gerbėja bei puoselėtoja. Arvydas, dar būdamas Arvydėliu, prisimena mamos išpuoštus kambarius, kad namuose visada buvo padengta balinto lino aštuoniomis nytimis austa staltiesė. Grakščioje tėtės pagamintoje rankšluostinėje puikavosi gražus, švarus rankšluostis, kurio galus puošė „karpytas“ nėrinys, išsiuvinėti inicialai. Lentynėlės visada buvo papuoštos įdomiais meniškais karpiniais. Mama dabar jau gana garbaus amžiaus, bet vis dar neabejinga grožiui.

Logotipas miestui.

Logotipas miestui.

Tėtė buvo puikus baldžius. Deja, buvo… Būsimasis dizaineris nuo pat mažumės praleisdavo laiką ne gatvėje, o pas tėtį dirbtuvėje. Jam buvo labai įdomu, kai tėtės rankose iš storos grubios lentos gimsta gražus stalas, kėdė, spinta, kiti namų apyvokos daiktai.
Kiek paūgėjęs, būdamas gabus, darbštus ir žingeidus vaikas, padėdavo tėtei meistrauti, jau sugebėjo atlikti kai kuriuos darbus. Nors tėtė labai bijojo leisti jam dirbti su obliavimo mašina, jis ir su ja dirbo, o drožinėti jam buvo vieni niekai.
Mokykloje jau buvo pastebėtas
1963 m. pradėjo lankyti „Atžalyno“ vidurinę mokyklą (dab. gimnazija). Daug piešė, mėgo braižybos, matematikos pamokas, dar mokydamasis vidurinėje mokykloje, miesto kino teatre „Nevėžis“, kur dabar SEB bankas, surengė pirmąją savo piešinių ir akvarelinės tapybos parodą.

Logotipas ir firminis stilius parduotuvei „Meisteris“.

Logotipas ir firminis stilius parduotuvei „Meisteris“.

Vyresnėse klasėse mokytojams piešdavo pamokoms reikalingas vaizdines priemones.
Didesnėse mokslo aukštumose
Baigęs dailės technikumą, iš pirmo karto įstojo į tuometį Vilniaus dailės institutą (dab. Dailės akademija). Ten į šią specialybę visais laikais buvo didžiausi konkursai, bet jam pasisekė. Čia Arvydas studijavo pramoninės dailės specialybę, kur mokslas truko šešerius metus (šeši kursai). Studijavo su didžiuliu užsidegimu. Institute tūnodavo nuo tamsos iki tamsos, nes ten tuo metu mokymosi krūvis buvo labai didelis. Jis darydavo daugybę brėžinių ir piešinių, o profesorius F. Daukantas keldavo vis didesnius reikalavimus. Tad jis ne studentavo, o studijavo.

Menininkas sukūrė draugišką šaržą Kovo 11-osios akto signatarui, mokslininkui Povilui Aksomaičiui, kuris buvo labai patenkintas savo „tikrojo veido“ atskleidimu.

Menininkas sukūrė draugišką šaržą Kovo 11-osios akto signatarui, mokslininkui Povilui Aksomaičiui, kuris buvo labai patenkintas savo „tikrojo veido“ atskleidimu.

Studijų metais kompoziciją atstojo meninis konstravimas. Reikėjo projektuoti įvairiausius vartojamuosius daiktus, kurie turėjo atitikti reikalavimus. Arvydas orientavosi į vizualinę informaciją, ženklų sistemos identifikaciją, kuri tarnautų žmonių orientacijai. Dėstytojai reikalaudavo specifinio mąstymo ir gero suvokimo. Ir jis nesiskundė net ir tuomet, kai reikėjo mokytis inžinerinių disciplinų. Jam šioje srityje pakako nuovokos bei išradingumo. Jis puikiai derino konstrukciją su forma, technologinius reikalavimus su kuriamo daikto funkcionalumu. Gerai sekėsi ir šrifto užduotys, ko reikėjo kurti irgi labai daug. Be to, jam gerai sekėsi ir architektūros mokslas, funkcinė analizė, skulptūrinė plastika, bionika bei kiti dalykai. Gerai buvo įvertinami projektavimo kurso praktikos darbai.
Studijuoti padėjo ir anksčiau įgytos žinios, perskaitytos knygos, kartu su tėvais aplankyti muziejai ne tik Lietuvoje, bet ir Sankt Peterburge, Maskvoje, Varšuvoje, Krokuvoje. Studijuodamas institute jis daug laiko praleisdavo ne tik

Paminklinis akmuo Piotrui Stolypinui Kėdainiuose.

Paminklinis akmuo Piotrui Stolypinui Kėdainiuose.

šios mokymo įstaigos, bet ir Mokslų akademijos, universiteto bei respublikinėje bibliotekose. Studijuodamas paskutiniame, šeštame, kurse, susidomėjo senais grafiškais simboliais, šiuolaikiniais firminiais ženklais. Kaip tik tuomet rinkoje išaugo jų poreikis. Jis sukūrė daug ženklų gamtos, žmonių tema, sugebėdamas susintetinti ir apibendrinti vaizdą iki minimumo. Jo grafiški vaizdai minimaliais elementais išreiškė net kelias sąvokas.
Kaip gabus žmogus ir specialistas, jis turėjo pasiūlymą likti institute ir tapti dėstytoju. Bet jam rūpėjo kūryba ir traukė savas kraštas – Kėdainiai.
Prasidėjo darbas ir kūryba
1984 m. metais, baigęs Dailės institutą, buvo priimtas į tuometinę Kėdainių chemijos gamyklą (AB „Lifosa“), kur konstruktorių būryje dirbo dizaineriu. Nedelsdamas ėmėsi gerinti gamyklos estetinį vaizdą, vėliau tą darbą tęsė gamyklos architektas Eugenijus Daugilis, nes sovietmečiu statyti gamykliniai korpusai ir administracinės patalpos buvo neišvaizdžios, pilkas fasadas. Ir nors tuomet dar reikėjo laikytis sovietinių standartų, A. Urbelio sumanymai krypo į Vakarų Europoje egzistuojančią stilistiką.
Netrukus dizaineriui parūpo sukurti gražesnį ir išraiškingesnį gamybos firminį ženklą, kuris išliko ilgai ir sėkmingai buvo vartojamas iki tol, kol gamykla tapo EuroChem „Lifosa“. Jame buvo panaudotas tik vienas kompozicinis elementas, chemijos simbolis – kolba. Juodame fone, neva žemėje, menininkas pavaizdavo tik viršutiniąją kolbos dalį, kurios kaklelį sudarė į abi puses besiskleidžiantys želmenų lapeliai. Šykščiomis priemonėmis sukurtas ženklas nusakė Chemijos gamyklos misiją – chemijos, skatinančią augmenijos vystymąsi, gamybą žemės ūkiui.
Dirbdamas gamykloje, šis menininkas laisvalaikiu piešė karikatūras, kurios buvo spausdinamos įvairiuose žurnaluose.
1985 m. jis dalyvavo XII respublikinėje karikatūristų parodoje kartu su tokiais žymiais karikatūristais kaip J. Varnas, A. Pakalnis, A. Deltuva, R. Grabauskas, J. Bereznickas. Tarp bemaž 200 autorių pelnė pagrindinį prizą – „Auksinį auskarą“. Tuomet kovo mėnesio 6 d. savaitraščio „Literatūra ir menas“ numeryje dailėtyrininkas V. Savickas rašė: „Atskirai norėčiau porą žodžių tarti apie pirmąjį parodos „Auskarą“ pelniusį A. Urbelį. Jį sunku priskirti prie grynųjų minties ir juokinimo galiūnių. Šio autoriaus karikatūros pirmiausia sužavi išraiškingu piešiniu, gyva linija, jautria estetine tonacija ir tik vėliau keistai prikaustantis žvilgsnį vaizduojamos situacijos paradoksalumas. O juk karikatūra, kaip apskritai satyros žanras, nedaugeliui menininkų „įkandamas“. Taigi, tarp prityrusių asų, tik baigęs institutą, tapo laureatu.
1998 m. šis menininkas sukūrė draugišką šaržą Kovo 11-osios akto signatarui, mokslininkui Povilui Aksomaičiui, kuris buvo labai patenkintas savo „tikrojo veido“ atskleidimu. A. Urbelis, kai 1989 susikūrė Dailės mokykla, tapo tos mokyklos mokytoju ir dirbo, kol įkūrė savo studiją „Adėja“.

Atminimo medalis.

Atminimo medalis.

Savoje studijoje
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Arvydas įkūrė Kėdainiuose savo puikią dizaino studiją „Adėja“, kurios pavadinimas reiškia – Arvydo idėja.
Šioje studijoje, esančioje Didžiojoje gatvėje, visą laiką verda kūrybinis darbas. Užsakymas veja užsakymą. Joje jis daugiausia pats atlieka visus užsakovų kūrybinius darbus nuo prekių etikečių kūrimo iki paminklų projektų, eksterjerų ir interjerų įrengimo bei jų papuošimo. Jis kuria firmų prekių, net pačių verslininkų įvaizdį. Iš nebrangių medžiagų šis dizaineris sugeba pagaminti patogius, minkštus, funkcionalius daiktus, įvairias reklamines iškabas.
Visą laiką „paskendęs“ užsakymuose, visai neturi laiko sau, karikatūrų kūrybai, tapybai, bet kartais kokią savaitėlę ištrūksta iš savo studijos ir su šeima automobiliu pakeliauja po svečias šalis.
Turi gražią, darnią šeimą, vaikai jau suaugę ir yra puikūs, išsilavinę žmonės. Juos auklėjo savo tėvų pavyzdžiu, pritaikydamas ir kitus šiuolaikiškus gerų šeimų auklėjimo metodus. Arvydas yra pilnas įvairių sumanymų, kurių įgyvendinimui kūrybinė ugnis neblėsta, o ryškiai šviečia ir liepsnoja. Yra paskendęs tų sumanymų realizavime, turi daugybę užsakymų. Dabar vykdo nemažą rajono savivaldybės užsakymą.

Jonas Jucevičius

(nuotr. A. Urbelio).

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.