Praėjusį savaitgalį Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijoje organizuota nacionalinė konferencija „Žydų kultūros istorija ir tolerancija šiandien“ ne vieną jaunuolį privertė atidžiau pažvelgti į praeitį. 

Simbolinėse 1600 žingsnių eitynėse kartu su jaunimu dalyvavo (iš kairės) Krakių seniūnas Jonas Dalbokas, rajono meras Saulius Grinkevičius, Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas ir Kakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla.

Simbolinėse 1600 žingsnių eitynėse kartu su jaunimu dalyvavo (iš kairės) Krakių seniūnas Jonas Dalbokas, rajono meras Saulius Grinkevičius, Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas ir Kakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla.

Prieš 75 metus šalia Krakių, Peštinukuose, buvo sušaudyti 1125 žydų tautybės asmenys iš vidurio Lietuvos – Krakių, Dotnuvos, Surviliškio, Gudžiūnų, Grinkiškio, Baisogalos miestelių gyventojai. Pažymint šį įvykį Mikalojaus Katkaus gimnazija visą pavasarį vykdė projektą „Peštinukai – vidurio Lietuvos žydų kultūros pabaiga“, įtraukdama šių vietovių švietimo įstaigų moksleivius.
Rudeninė konferencija apžvelgė viso projekto medžiagą ir davė naujų įpareigojimų ateičiai. „Mūsų miestelis turi labai turtingą istoriją. Žydų gyvenimas joje užima gana svarbią vietą. Deja, šiandien beturime tik kai kurių vyresnių žmonių atmintyje įstrigusių žydų gyvenimo nuotrupų, likusių jų namų. Žydai buvo mūsų mokinių senelių kaimynai, tad nenuostabu, kad vaikai labai noriai žvelgia į savojo krašto, o kartu ir žydų, istoriją“, – sakė Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos istorijos mokytoja Vaida Špokė.

Mokiniai į Peštinukų kapines atnešė atiminimo akmenis.

Mokiniai į Peštinukų kapines atnešė atiminimo akmenis.

Krakiškių gimnazistų organizuotoje konferencijoje dalyvavęs Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas sakė, jog jam sunku nusakyti užplūdusius jausmus: „Visada skaudu kalbėti apie holokaustą, tačiau gera matyti, kad skausminga žydų istorija nėra pamiršta. Šis renginys stiprina mūsų ryšius ir suteikia vilties, kad iš skaudžių pamokų bus pasimokyta ir jos nepasikartos.“
Rajono meras Saulius Grinkevičius akcentavo, kad konferencija labiausiai naudinga jaunimui: „Tokių renginių metu mokiniai kiek kitaip negu per paprastas pamokas pažvelgia į praeitį. Akivaizdu, jog šiandien susidūrėme su iš širdžių atgimusiais prisiminimais. Abstraktūs ir tušti kalbėjimai yra beverčiai, o tokios pamokos verčia įsiklausyti ir susimąstyti. Žydų istorija – skausminga ir pamokanti. Manau, jog mūsų kraštiečiai jos niekada nepamirš.“
Be informatyvių pranešimų apie Krakių miestelio ir Kėdainių krašto žydų gyvenimą, konferencijos dalyviai surengė ir eiseną į Peštinukų kapines. Mokiniai suskaičiavo, kad nuo gimnazijos iki kapinių yra 1600 žingsnių. Tad nuėję simbolinį žygį, mokiniai nunešė į kapines atminimo akmenis ir pagerbė nužudytų žydų atminimą.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.