Kovo 21 d. daugelyje Europos šalių minima Tarptautinė miego diena. Miegas yra būtinas gerai sveikatai palaikyti, jis reikalingas kūno vystymuisi, fizinėms jėgoms atnaujinti po dienos darbų. Jis svarbus ir psichikos veiklai-geram suvokimui, nuotaikai, atminčiai ir gerai savijautai. Sveiką miegą padeda užtikrinti teisingas savo miego-budrumo ritmo pojūtis; beveik visiems atsigulus vakare iki pusiaunakčio yra daugiau galimybių patirti ilgesnį gilų miegą, kuris yra toks svarbus organizmui atnaujinti. VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje parengtame stende sužinosite, kas užtikrina sveiką miegą, kas yra nemiga, kokie nemigos požymiai bei priežastys, kokia yra nemigos gydymo ABC, kokios yra miego higienos taisyklės.

Sveiką miegą užtikrina:

savo organizmo pojūčių stebėjimas; miego –dienos budrumo kaip vientiso proceso suvokimas; individualių miego poreikių įvertinimas; motyvuotas dienos ir nakties režimo nusistatymas.

Kas yra nemiga? Nemiga – tai būklė, kai sunku užmigti, daug ir ilgai nubundama naktį; pablogėja jo kokybė, ir dieną žmogus jaučiasi nepailsėjęs. Poilsio jausmo stoka ryte yra esminis blogo miego požymis.

Nemigos požymiai: negilus miegas; ryte jaučiasi nepailsėję; sunku susikaupti ir įsiminti; vargina dirglumas, įtampa ar mieguistumas; ir dieną, ir naktį galvojama apie nemigą bei perdėtai rūpinamasi dėl jos pasekmių.

Nemigos priežastys: Atsitiktinė (laikina): pakito įprasta aplinka, pvz., miegate neišvėdintame ar pernelyg šiltame kambaryje, apsigyvenote viešbutyje, girdite besilinksminančius kaimynus; atsirado netikėtų rūpesčių, pvz., pavogė piniginę, sudaužėte mašiną, suviduriavote; išvykote į šalį, esančią kitoje laiko juostoje; pakito darbo ritmas, pvz., pradėjote dirbti iki vėlyvo vakaro.

Trumpalaikė (gretutinė): vargina nuolatinė emocinė įtampa, pvz., netekote artimo žmogaus ar praradote gerai apmokamą darbą; pervargote, pvz., ruošiatės egzaminams; susirgote, pvz.,gripu ar susilaužėte ranką; organizmas nespėja prisitaikyti prie darbo pamainomis; per staigiai nustojote vartoti, pvz., benzodiazepinus.

Lėtinė (ilgalaikė) pirminė nemiga: nesilaikote miego higienos taisyklių.

Lėtinė antrinė nemiga: jums svarbūs įvykiai sukelia ilgai trunkančią emocinę įtampą, pvz., artimas žmogus susirgo neišgydoma liga; piktnaudžiaujate alkoholiu ar kitomis priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis; vartojate kai kurių vaistų (pvz., nuo depresijos,traukulių,skausmą malšinančių, migdomujų ir kt.); sergate psichikos liga, vidaus ligomis, neurologine liga.

Nemigos gydymo ABC

Nemiga ne visada yra liga, tačiau esant įsisenėjusiai, gydymas gali būti sudėtingas ir ilgas. Prisiminkite, kad tinkamiausią gydymo metodą gali parinkti gydytojas, išsiaiškinęs jūsų nemigos priežastį.

Ne visada nemigą reikia gydyti vaistais. Netinkamai vartojami vaistai ir vaistažolės gali pakenkti. Pritaikykite miego higienos reikalavimus. Nėra vieno visiems „tinkamo“ vaisto, užtikrinančio „gerą“ miegą, tačiau yra bendros miego higienos taisyklės. Nemiga gali atsirasti, jei jūsų miego įpročiai netinkami. Jei jūsų miego įpročiai yra geri, bet jūsų miegas sutrikęs, kreipkitės į gydytoją.

Miego higienos taisyklės: Susikurkite pasiruošimo miegui ritualą. Nuolatos gulkitės ir kelkitės tuo pačiu laiku. Eikite miegoti tik tada, kai norisi miego. Miegokite tiek, kad rytą jaustumėtės pailsėję ir žvalūs. Mankšta, aktyvi diena. Vakare ramiai (nors pusvalandį) pasivaikščiokite. Pavakarieniaukite likus 3-4 val. iki miego. Jei geriate kokių nors vaistų, paklauskite gydytojo ar jie nesukelia nemigos. Apšvietimas neryškus, rami muzika, gaivus oras. Kambario temperatūra: manoma, kad geriausia temperatūra yra 22°C. Patalynė, pagalvė, drabužiai, lova: tinkamai parinkti ir patogūs. Pasistenkite atsipalaiduoti, užmiršti dienos įvykius, atsikratyti „neramių“ minčių.Skaičiavimas migdo. Laikrodis trukdo.Greičiau užmigsite, jei nematysite laikrodžio. Jei knarkiate,miegokite atsigulę ant šono, drėkinkite miegamojo orą, jei nealergiški, užlašinkite ant pagalvės keletą lašų eukalipto aliejaus.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.