Ne vienerius pastaruosius metus kraštiečiai skundžiasi dėl nevaisingos kovos su Sosnovskio barščiais. 

Naikinamus plotus Surviliškio seniūnijoje apžiūrėjo rajono Tarybos narė Ada Štelmokienė, Surviliškio seniūnės pavaduotoja Reda Lukošienė ir bendrovės „Viva Baltic“ darbų vykdytojas Tomas Jukna.

Naikinamus plotus Surviliškio seniūnijoje apžiūrėjo rajono Tarybos narė Ada Štelmokienė, Surviliškio seniūnės pavaduotoja Reda Lukošienė ir bendrovės „Viva Baltic“ darbų vykdytojas Tomas Jukna.

Šių kenkėjiškų augalų itin gausu Kėdainiuose ir Surviliškio seniūnijoje. Būtent čia ir imtasi rimtos kovos su iki šiol neįveiktais barščiais.
Buvo paskelbtas Sosnovskio barščių naikinimo konkursas. Jį laimėjo klaipėdiečių bendrovė „Viva Baltic“. „Abiejose seniūnijose įsipareigojome naikinti maždaug po 30 hektarų plotus Sosnovskio barščių. Tam bus panaudota apie 30 tūkstančių eurų. Gaila, kad kol vyko visos būtinos konkursų procedūros, suvėlavome su darbų pradžia. Tačiau jau matomi pirmieji rezultatai. Mes ėmėmės paties efektyviausio naikinimo būdo – ne pjauti augalus, bet juos purkšti cheminiais preparatais. Literatūroje randame išvadų, kad šių barščių sėklos gyvybingos išlieka iki aštuonerių metų. Vadinasi, ir purktši barščiais apaugusius plotus reikia ne vienerius metus, jei norima juos visiškai sunaikinti“, – sakė bendrovės „Viva Baltic“ darbų vykdytojas Tomas Jukna.
Klaipėdiečiai barščių naikintojai kol kas dviejose Kėdainių rajono seniūnijose po kartą nupurškė grėsmingais augalais apžėlusius plotus. Po gero mėnesio laukia dar vienas purškimas. „Naikinant Sosnovskį, labai svarbu neleisti susiformuoti žiedynams, nes jie pradeda barstyti sėklas ir taip įsisuka nesibaigiantis ratas“, – sakė T. Jukna.
Kai kuriuose plotuose, kur buvo atliekami purškimai ne visi barščiai sunyko. Ten nemėgstamų augalų naikintojai pažadėjo atvykti su pjovimo priemonėmis. Pasak T. Juknos, vienu purškimu tikrai neįmanoma visų augalų sunaikinti. Tam reikia intensyviai dirbti bent kelerius metus.

Geriausia Sosnovskio barščius naikinti cheminiais preparatais.

Geriausia Sosnovskio barščius naikinti cheminiais preparatais.

Sosnovskio naikintojų darbą apžiūrėjo savivaldybės komisija. Joje buvusi agronomė rajono Tarybos narė Ada Štelmokienė sakė, kad darbai atlikti gana kokybiškai: „Norimo rezultato – sunaikinti barščius – panašu, kad turėtume sulaukti, nes jau po pirmojo purškimo matome daug sunykusių augalų. Gaila, kad ne visų seniūnijų seniūnai pateikė prašymus naikinti Sosnovskį. Juk šių augalų mažesnių ar didesnių kolonijų yra ne tik dviejose seniūnijose.
Be to, reikėtų ieškoti galimybių barščiais apaugusią žemę parduoti. Turime puikų pavyzdį, kaip ūkininkas Arūnas Sereika nusipirko žemės plotą, kuriame daugelį metų bujojo barščiai, tačiau dabar ta žemė puikiausiai augina javus.
Barščių naikinimu turėtų susirūpinti ir Kėdainių miškų urėdija, kuri dabar rūpinasi Skinderiškio parko priežiūra. Šiame parke labai daug šių pavojingų augalų. Jie ne tik nepuošia unikalaus mūsų krašto, bet ir kelia pavojų parko lankytojams.
Reikia tik ūkiško sprendimo ir barščius galima įveikti.

Kai kur dar matomas barščių naikintojų darbo brokas. Jis bus ištaisytas augalus nupjovus.

Kai kur dar matomas barščių naikintojų darbo brokas. Jis bus ištaisytas augalus nupjovus.

Pasak specialistų, iš Kaukazo kilę Sosnovskio barščiai į Lietuvą atkeliavo dar tarybiniais metais. Šis augalas tuomet laikytas itin tinkamu silosui. Tada niekam nerūpėjo, kad jis nuodingas. Suvešėję Sosnovskio barščiai nustelbia kitą augmeniją. Be to, jie subrandina tūkstančius lengvai platinamų sėklų. Nupjautas šis augalas nesunyksta, o vis atželia iš likusių žemėje šaknų. Labiausiai augalas pavojingas birželio–liepos mėnesiais, kai žydi. Todėl būkite atsargūs gamtoje. Vaikams taip pat nepatingėkite parodyti, kaip tie barščiai atrodo. Augalas gali apnuodyti net žmogaus kvėpavimo organus. Kvapas, žiedadulkės ir sultys sukelia stiprią alergiją. Eteriniai augalo aliejai – nudegimus, dėl kurių kai kuriems žmonėms gali skaudėti galvą, juos pykina, svaigsta galva. Jeigu pabuvus šalia Sosnovskio barščių jums pasireiškė tokie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.