Vartotojams vis dažniau rūpi ką, jie perka, valgo ir kokius produktus deda ant savo stalo. Tad visiems norisi žinoti ne tik kaip gaminami pamėgti produktai, bet ir kokios žaliavos naudojamos jų gamyboje. Būtent apie tai, kaip užtikrinama produktų kokybė, kalbamės su „Daumantų“ pagardų gamintojų atstove kokybei ir maisto saugai Zita Čepulyte.

– Kaip gi maisto pramonės gamintojai aiškina sąvoką „kokybė“?

– Vartotojai painioja sąvokas „kokybiškas“, „skanus“, ir produktų rūšis. Kokybišku produktu neretai vartotojai vadina tik aukščiausios rūšies produktus, bet ir ne aukščiausios kokybės produktas turi būti kokybiškas. Kokybė – tai atitikimas tam tikrų reikalavimų visumai, taikomai visiems produktams. Tie reikalavimai gali būti įvairūs, priklauso nuo įmonės: ir mes, ir mums nustato rodiklius. Jei produktas juos atitinka, vadinasi, jis yra kokybiškas.

– Kas nustato kokybės rodiklius?

– Kalbant apie maistą, reikia kalbėti ir apie maisto saugą, ir apie jo kokybę. Bendri reikalavimai yra apibrėžti Europos Sąjungos reglamentų, Lietuvos įstatymų, higienos normų. Įmonė, kurdama savo produktą, privalo vadovautis visais teisiniais norminiais aktais. Maisto saugos rodikliai yra privalomi, o kokybiniai rodikliai kiekvienam produktui yra kuriami skirtingi.

– Kiek kokybės sistemų, pavyzdžiui, yra įdiegta jūsų įmonėje? Kokios jos?

– Pas mus yra įdiegta integruota maisto saugos ir kokybės vadybos sistema, kuri yra sertifikuojama pagal du tarptautinius standartus. Vienas jų yra ISO 9001, kitas „British Retail Consortium Global Standart for Food Safety“ (BRC GSFS). Vadovaujamės šio standarto naujausia, jau septinta versija. Be to, kaip ir visose bendrovėse, „Daumantuose“ yra sukurta rizikos veiksnių analizės svarbių valdymo taškų sistema (RVASVT), be kurios negali veikti nė viena su maistu dirbanti įmonė.

– Kas vartotojui garantuoja, kad produktas yra kokybiškas ?

–Kokybei įrodyti kiekvienai produktų partijai atliekami tyrimai, tiesa, vartotojas jų nemato. Vartotojas mato patį produktą, pakuotę ir ženklinimo etiketę. Joje surašyta produkto sudėtis, maistinė ir energinė vertės. Iš produkto pakuotės galima matyti, ar jis supakuotas sandariai, jei taip, ar ta pakuotė nepažeista. Jei ji tvarkinga, nedeformuota ir nepradaryta, reiškia, produktas yra saugus.

– Produkto kokybė prasideda nuo žaliavos. Kaip ją tikrinate?

– Kiekvieno produkto gamyba prasideda nuo atidaus žaliavų ir pakuočių tiekėjų pasirinkimo. Mūsų tiekėjai – ilgamečiai verslo partneriai, kurie suinteresuoti, kad jų produktai būtų saugūs ir kokybiški. Renkantis tiekėjus pirmiausia jų įmonėje atliekame auditą, susipažįstame su aplinka, kur pakuotės ar žaliava gimsta. Atliekame žaliavos cheminius ir mikrobiologinius tyrimus, tik tuomet sprendžiame, ar ji yra tinkama. Tačiau tai – dar ne viskas. Nupirktą ir pristatytą į įmonę žaliavą vėl tikriname. Kiekviena žaliavos partija yra tikrinama be jokių išimčių.

– Pagrindinį „Daumantų“ asortimentą galima suskirstyti į dvi grupes: tai kečupai ir pomidorų padažai bei majonezas ir majoneziniai padažai. Kokie rodikliai stebimi šiuose produktuose?

– Tyrimai yra atliekami prieš išvežant kiekvieną produktų partiją mūsų įmonės laboratorijoje. Majonezo produktuose tikrinamas rūgštis, druskos ir riebalų kiekiai, aktyvusis rūgštingumas. Vieni vartotojai nori riebesnio majonezo, kiti liesesnio – todėl turime skirtingų gaminių ir kiekvienam iš jų privalome užtikrinti deklaruojamus, etiketėje nurodytus riebumo parametrus. Pomidorų padažuose tikrinamos sausosios tirpiosios medžiagos, aktyvus rūgštingumas, druskos, rūgšties kiekis. Atliekami ir mikrobiologiniai tyrimai, tačiau vartotojas to etiketėje nemato.

– Įmonėje, kaip minėjote, galioja ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos standartai, prieš daugiau kaip 10 m. iniciavote ir BRC GSFS standartą. Kam to reikia?

– Šį standartą Lietuvoje turi 53 maistą gaminančios įmonės. Pirmiausia jis reikalingas, kad būtų galima eksportuoti produktus į tas šalis, kurios jį pripažįsta ir be jo produktų neįsileidžia. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalys. Žinoma, šio standarto dėka kiekvienas Lietuvos vartotojas gauna papildomą garantą, kad gamybos sistema yra ypač griežtai kontroliuojama nepriklausomos organizacijos, t. y., kad tokios pat kokybės produktas yra parduodamas ne tik Lietuvoje, bet ir visose šalyse.

– Kas kontroliuoja šią kokybės sistemą?

– Tai daro nepriklausoma organizacija „Lloyd‘s Register Quality Assurance“ (LRQA). Pagal BRC GSFS standartą „Daumantuose“ buvo atlikta dvylika auditų. Jie atliekami kartą per metus tik tuo atveju, jei rezultatai yra geri, o jei yra daugiau neatitikimų – auditą atlieka kas pusmetį arba visai nesertifikuoja. Taigi, esame sertifikuoti jau 12 metų. Prieš porą metų buvo išleista nauja, dar griežtesnė, standarto versija, su kuria buvo pristatytas ir naujas vertinimas, pagal jį antri metai gauname patį aukščiausią AA įvertinimą – tai reiškia, kad mūsų bendrovė užtikrina aukščiausią kokybės ir maisto saugos lygį.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.