Lietuvoje vykdoma daug vėžio prevencinių programų. Viena jų – gimdos kaklelio – nemokamai atliekama moterims nuo 25 iki 60 metų amžiaus. Pasak specialistų, kiekviena savo sveikata besirūpinanti moteris, norėdama išvengti šios klastingos ir mirtinos ligos, turi nustoti bijoti ir tikrintis periodiškai.

Kėdainių PSPC gydytoja akušerė ginekologė V. Tamulienė ragina moteris nedelsti ir būti atsakingoms dėl savo sveikatos.

Juolab kad gimdos kaklelio vėžys formuojasi ilgai, moteris jokių simptomų nejaučia, todėl liga dažnai pastebima per vėlai, kai jau būna pažengusi, o jos gydymas – sudėtingas.

Lietuvoje situacija itin prasta
Kėdainių pirminiame sveikatos priežiūros centre (PSPC) jau šeštus metus vykdomos ankstyvo gimdos kaklelio vėžio patikros bei ligos prevencijos jaunoms mergaitėms programos.
Kėdainių PSPC gydytoja akušerė ginekologė Violeta Tamulienė ragina moteris nedelsti ir būti atsakingoms dėl savo sveikatos.
„Mūsų vis dar rodikliai priskiriami prie prasčiausių sergamumo rodiklių Europoje, nes kiekvienais metais apie 500 Lietuvos moterų yra naujai diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys. Žinoma, šie skaičiai nedžiugina. Tad gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa Kėdainiuose vykdoma ir šiais metais“ , – sakė gydytoja. Praėjusiais metais mūsų rajone buvo paimta 1300 onkocitologinių tepinėlių. Apie 14–15 proc. tyrimų rezultatų rodė tam tikrus pakitimus. Tiek pasitikrinusiųjų skaičius, tiek ligos simptomus rodantys tyrimų procentai kiekvienais metais yra panašūs.

Tyrimas greitas ir neskausmingas
Pasak V. Tamulienės, šį nemokamą tyrimą galima atlikti vos per kelias minutes, be to, specialiai registruotis pas gydytoją nereikia.
„Raginu visas moteris nuo 25 iki 60 metų būtinai pasidaryti šį tyrimą. Jis trunka vos kelias minutes, nėra skausmingas. Kuo anksčiau yra diagnozuojama liga, tuo randami mažesni pakitimai, kuriuos galima išgydyti arba bent palengvinti visą ligos eigą. Tirtis rekomenduojama kas trejus metus“, – sakė V. Tamulienė.

Nemokami skiepai mergaitėms
Būna atvejų, kad šio tyrimo pageidauja ir jaunesnės nei 25 metų merginos, tačiau joms tyrimas atliekamas nėra.
„Tikrintis ateina ir aštuoniolikos metų merginos. Jos teigia, kad šį tyrimą pasidariusios jos mamos, sesės, tad norinčios ir jos pačios. Mes pažiūrime, įvertiname ir pasiūlome ateiti vėliau, nes tokiam tyrimui merginos dar per jaunos. Jaunesnėms moterims diagnozuojama labai daug klaidingų tyrimų. Kartais akstyvas per didelis įsikišimas nėra gerai“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Nuo šio tipo vėžio mergaites galima paskiepyti specialia vakcina. Anksčiau dalį skiepo kainos kompensavo gydymo įstaiga, kitą dalį mokėjo mergaitės šeima.
„Dabar galime pasidžiaugti, kad yra kompensuojama visa kaina. Ši programa skirta 11 metų mergaitėms: nuo spalio vidurio jau yra paskiepytos 38 mūsų rajone gyvenančios mergaitės. Poliklinikos seselės aktyviai skambina ir vis primena mamoms, kad šios savo dukras atvestų paskiepyti“, – sakė ginekologė.

Kas yra gimdos kaklelio vėžys?
Tai yra liga, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis ir išplinta į aplinkinius audinius ir organus. Negydoma liga gali tapti mirties priežastimi. Įrodyta, kad gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris perduodamas lytiniu būdu. Tikimybė užsikrėsti ŽPV atsiranda jau pirmųjų lytinių santykių su partneriu metu ir tęsiasi visą aktyvų moters lytinį gyvenimą.
Gimdos kaklelio vėžys – antroji dažniausiai diagnozuojama vėžio forma pasaulyje tarp jaunesnių nei 45 metų moterų ir trečioji pagal paplitimą moterų mirties nuo vėžio priežastis po krūties ir plaučių vėžio. 80 proc. visų mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio užregistruojama besivystančiose šalyse. Ten ši liga išlieka pagrindinė mirštamumo nuo vėžio priežastis.
Kasmet pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu suserga apie 500 tūkst. moterų, miršta apie 300 tūkst. moterų. Kasmet Europoje gimdos kaklelio vėžiu suserga apie 50 tūkst. moterų, miršta apie 30 tūkst. moterų. Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu suserga apie 500 moterų, miršta apie 300 moterų.
Galima teigti, kad pasaulyje kas 2 minutės nuo gimdos kaklelio vėžio miršta moteris, Europoje – kas 18 minučių. Lietuvoje kiekvieną darbo dieną 1 moteris miršta nuo gimdos kaklelio vėžio.

Kur atliekamas tyrimas?
Moterys, nutarusios atlikti citologinį gimdos kaklelio tyrimą, pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą apsilankyti neprivalo. Išankstinė registracija irgi nebūtina. Galima tą pačią dieną atvykus į Kėdainių PSPC suaugusių registratūroje kreiptis prie 2 langelio nuo 7 iki 12 val. ir jūs būsite nukreipta į ginekologinį profilaktinį kabinetą Nr. 60 tyrimo paėmimui.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.