Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyrius informuoja, kad specialistai, vykdydami Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymą „Dėl apsinuodijimų nitritais ir nitratais diagnostikos ir profilaktikos”, 2016 metais Kėdainių rajone ištyrė 25 šachtinių šulinių, kurių vanduo yra naudojamas nėščiųjų ar kūdikių iki 6 mėnesių amžiaus maisto gaminimui, vandens mėginius.

Kėdainių rajono Dotnuvos ir Pernaravos seniūnijose buvo atrinkta po 5 mėginius, Krakių seniūnijoje – 4 mėginiai, Pelėdnagių, Josvainių ir Kėdainių miesto seniūnijose buvo atrinkta po 3 mėginius, Šėtos ir Surviliškio seniūnijose – po 1 mėginį. Buvo tiriama cheminė (nitratų ir nitritų) šulinių tarša. Iš visų tirtų šulinių 76 proc. atitiko nitratų ir nitritų reglamentuojamas normas (Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“). Nustatyta, kad 6 šachtinių šulinių vandenyje nitratų kiekis viršijo leistiną 50 mg/l ribą. Didžiausi nitratų kiekiai šachtinio šulinio vandenyje nustatyti Pernaravos sen. – 422 mg/l (norma viršyta 8,44 karto) ir 191 mg/l (norma viršyta 3,82 karto), Josvainių sen. – 183 mg/l (3,66 karto), Pelėdnagių sen. – 163 mg/l (3,26 karto). Nitritų kiekis nė viename tirtame šulinyje neviršijo reglamentuojamos normos. Visų ištirtų šulinių savininkai informuoti apie tyrimų rezultatus ir perspėti apie grėsmę sveikatai.
Nitratai ypač pavojingi kūdikiams (labiausiai iki trijų mėnesių amžiaus), nes jiems dar nesusiformavusi fermentinė nitratų redukavimo sistema. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti. Tuomet būtina kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą. Pamėlusių kūdikių sindromas dažniausiai atsiranda vaikams, kurių mamos kūdikių nemaitina krūtimi ir maistui ruošti naudoja šachtinių šulinių vandenį.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos yra pavesta tirti šachtinių šulinių vandenį, kurį maistui naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Nėščiosios ir kūdikių mamos, kurios maisto gaminimui naudoja šulinių vandenį, apie tai turi pranešti savo asmens sveikatos priežiūros įstaigai, o ši apie tokį pranešimą informuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyrių. Gavus pranešimą iš gydymo įstaigos, vandens ištyrimas nėščiosioms ar tėveliams, auginantiems kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, nekainuoja.
Iškilus klausimams kreipkitės į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyrių (Budrio g. 7, Kėdainiai, tel. 8 347 51648).
NVSC inf.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.