VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje darbą pradėjo medicinos psichologas psichoterapeutas Donatas Lučunas. Specialistas teigia turintis daugiau patirties teikiant psichologines konsultacijas, taikant psichote­rapiją, dirbant su pavieniais pacientais ar grupėmis. Šiek tiek mažiau įgūdžių turi psichologinėje diagnostikoje, psichologiniame vertinime, todėl, dirbdamas Psichikos sveikatos skyriuje, šiuos įgūdžius planuoja tobulinti.

Konsultacijų reikia ir sveikiems

,,Geriausiai jaučiuosi ir labiausiai patinka dirbti su suaugusiais asmenimis, bet prireikus galėčiau dirbti ir su paaugliais, o esant būtinybei – ir su jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikais. Su visiškai mažiukais dirbti nesiimčiau. Savo darbe laikausi tokios filosofijos – visada galiu pabandyti padėti pacientui, tačiau jei man nepavyks, galbūt pavyks mano kolegai. Mano darbo metodai gali būti kai kuriems pacientams nepriimtini, kai kuriems pacientams gali nepatikti mano išvaizda, balso tonas ar kažkoks asmeninis ypatumas, aš galiu jiems priminti kažką, kas jiems sukelia nemalonius išgyvenimus“, – pasakojo specialistas.

D. Lučunas teigė, kad daug metų yra dirbęs su priklausomais nuo psichoaktyvių medžiagų asmenimis, taip pat su priklausomais nuo azartinių lošimų, kompiuterinių žaidimų žmonėmis. Šiame skyriuje specialistui tenka susidurti su įvairiais pacientais, kurie ateina ir poromis. Teikiant psichologo psichoterapeuto konsultacijas, turi vykti pokalbių ciklas – dažniausiai vieno susitikimo neužtenka, nes kuo daugiau žmogus turi psichinių sutrikimų, tuo daugiau konsultacijų jam reikia. Vieno susitikimo gali pakakti pakankamai sveikam asmeniui, kurį išmušė iš vėžių kažkoks stresinis įvykis, kuris galbūt ir pats susitvarkytų, bet atėjęs pas psichologą tą padaro greičiau.

Psichologo psichoterapeuto nuomone, jeigu žmonės ryžtųsi kuo anksčiau spręsti įvairias asmenines problemas, tuo būtų geriau, bet žmonės daugiausiai kreipiasi jau turėdami gydytojų psichiatrų diagnozes, turintys psichinį sutrikimą. O neretai pasitaiko, kad ir pakankamai sveikam žmogui reikėtų psichologo konsultacijos.

Ar šiandien žmonės lengvai praveria psichologo kabineto duris, ar drąsiai patys atsiveria? Pasak D. Lučuno, mūsuose vis dar egzistuoja stigma – neva pas psichologą eina kažkokie „nenormalūs“ žmonės, tačiau laimei, ši nuostata pamažu bliūkšta.

Konsultavimas ne tik kabinete

,,Į mane kreipiasi žmonės (kalbu apie ankstesnę patirtį), kurie kartais prašo susitikti konsultacijai kitoje vietoje, ne kabinete. Kėdainiai pakankamai mažas miestas, todėl pastebėjau, kad psichiatras, psichologas, psichoterapeutas gali susidurti su tam tikrais keblumais. Juk savo darbe gali susidurti su pacientais, kuriuos medikas ar jo kolegos pažįsta asmeniškai. Dėl to mažesniame mieste baimės žmonėms yra daugiau, o didmiestyje žmonės jaučiasi šiek tiek laisviau.

Aš kartais praktikuoju modernesnę terapiją – konsultavimą, gydymą ir už kabineto durų. Pvz., su pacientais atliekame kokius nors elgesio eksperimentus, kadangi kai kuriuos tikslus galima pasiekti tik per patirtis. Teoriškai mes galime kalbėtis labai daug, bet konkrečiu atveju susidūrus su reikiamomis patirtimis akis į akį, gali pakakti vieno ar kelių kartų. Tai susiję su įvairiomis baimėmis, fobijomis, nerimu. Pvz., jei kreipiasi depresija sergantis žmogus, jam užtenka pasivaikščioti ir jis jau gali pasijausti šiek tiek geriau. Su tokiu pacientu galima kartu eiti pasivaikščioti ir tuo pačiu atlikti konsultaciją. Psichoterapinis gydymas šalia medikamentinio iš tiesų duoda gerą rezultatą“, – savo gydymo metodus atskleidžia psichologas.

Asta Raicevičienė
VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.