VšĮ Kėdainių PSPC pradėjo dirbti naujas gydytojas akušeris ginekologas, med. dr. Vitalijus Černius, teikiantis paslaugas tiek Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro pacientėms, tiek VšĮ Kėdainių ligoninės konsultacijų poliklinikos pacientėms. Dirbant Kauno Akušerijos ginekologijos klinikos vedėju jam ne kartą teko lankytis ir Kėdainiuose.

,,Aš atvykdavau pakonsultuoti, tiesiog padėti, kuomet būdavo labai didelės bėdos“, – prisimena dabar jau Kėdainiuose pats dirbantis V. Černius, sutikęs trumpai papasakoti apie savo, kaip akušerio ginekologo, patirtį.

– Esate savo srities neeilinis gydytojas, turintis ir mokslinį laipsnį. Kokiais akušerijos ginekologijos klausimais teko daugiausiai domėtis ir gilintis?

Esu baigęs tuometinį Kauno medicinos institutą, buvau tarp pirmųjų internatūrą baigusių jaunųjų gydytojų. Po to sekė studijos aspirantūroje onkoginekologijos srityje. Dirbau Maskvos onkologijos centre, tuo metu pačioje žymiausioje klinikoje, kur apsigyniau medicinos daktaro disertaciją onkoginekologijos klausimais. Visus gydytojo akušerio ginekologo darbinės veiklos metus iki šių metų kovo mėnesio praleidau Kauno Akušerijos ginekologijos klinikoje, dirbdamas įvairiuose skyriuose, laboratorijos vedėju, o 15 metų teko būti vyriausiuoju akušeriu ginekologu. Kitąmet minėsiu savo darbinės veiklos 50-metį.

– Kodėl pasirinkote studijuoti būtent šitą medicinos sritį?

– Labai atsitiktinai, nemanyčiau, kad aš jus, moteris, labai mylėjau (juokiasi). Gal sutapo tai, kad man dar besimokant pradėjo statyti naują Akušerijos ginekologijos korpusą, tuomet klinikų vadovai mane tiesiog paragino ateiti dirbti čia, sakydami, kad bus geros sąlygos darbui, nes ši klinika tuometinėje Sovietų Sąjungoje buvo pati moderniausia ir pakankamai didelė, turėjusi 220 lovų.Todėl į šią kliniką ir atėjau dirbti per daug negalvodamas. Ir nesigailiu.

– Kaip per tuos metus keitėsi moterų požiūris į savo sveikatą?

Keičiasi, labai keičiasi. Nors visais laikais buvo moterų, abejingų savo sveikatai, tačiau pastaruoju metu labiau paplitusi vėžinių susirgimų baimė moteris priverčia labiau pasirūpinti savo sveikata. Nežinau, kaip mažesniuose miesteliuose, bet dirbantiems Kaune darbo visada užtekdavo.Tai ir profilaktiniai patikrinimai, gimdos kaklelio pakitimų gydymas (atsiųsdavo moterų ir iš rajonų), taip pat krūtų patikra, nes moterys yra sunerimusios, kad laiku būtų diagnozuoti pakitimai ir krūtyse. Labai pasikeitė akušerija dar ir dėl to, kad gimdymo metu gali dalyvauti ir šeimos nariai, jiems nebereikia persirengti baltais chalatais.Tačiau akušerija ir ,,pasunkėjo“, lyginant su sovietiniais metais, nes daugiau diagnozuojama patologijos atvejų, padidėjo Cezario pjūvių. Būdavo, kad tarp visų gimdymų skaičiaus, Cezario pjūviai sudarydavo 5-6 proc., o pataruoju metu skaičiuojama beveik 30 proc. Kiek žinau, ir Kėdainiuose atliekamų Cezario pjūvių procentas – didelis.

– Ar dar Jus, kaip gydytoją, tebejaudina naujos gyvybės atėjimas į pasaulį, gimimo stebuklas?

Kai gimsta naujagimis, mane jaudina moters džiaugsmo ašaros. Bet kad ir vyras, iki tol, atrodo, buvęs toks solidus, o pasižiūri – krokodilo ašaromis verkia ir džiaugiasi savo vaiko gimimu. Iš tiesų, jau ne naujiena, kad gimdymo metu dalyvauja moters artimieji ir džiaugiasi kartu – tai geras žingsnis. Svarbiausia, kad vyras pamato, ką jo moteris turi iškentėti, tuomet pasikeičia net jų tarpusavio santykiai, pasikeičia vyro požiūris į žmoną. Ateina gimdyvių mamos, seserys, draugės, kartais ateina ir per daug. Ateina ir gimdyvės padėjėjos, vadinamos dulos, jos į gimdymo procesą nesikiša, bet moteriai padeda psichologiškai, emociškai, ją nuramina ir pan.

Tačiau labiausiai skaudu, kai gimdomi vaikai tampa pragyvenimo šaltiniu, kai siekiama kuo daugiau prigimdyti vaikų, o tokie vaikai paprastai gimsta neišnešioti, nepilnaverčiai.

Kėdainiuose darbą pradėjo patyręs akušeris ginekologas, med. dr. Vitalijus Černius. (A. Raicevičienės nuotr.)

– O koks Jūsų požiūris į gimdymą namuose, apie kurio įteisinimą svarstoma Seime?

Mano požiūris vienareikšmiškai neigiamas. Kas nematė kruviname vandenyje, vonioje plaukiojančių pagimdytų naujagimių lavonėlių, tas apie gimdymą namuose dar gali pasvarstyti. Man teko matyti ne vieną tokį atvejį, kai jau nelaimė atsitiko. Mūsų visuomenė dar nesubrendusi tokiam pasirinkimui, kadangi neturime reikiamų sąlygų. Pagalvokite, jei moteris nusprendė gimdyti namuose ir jai netikėtai prireikė medikų pagalbos. Kaip, tarkim, iš devinto aukšto su neštuvais išnešti nėščią moterį, kai ji į liftą netelpa? Užsienyje kai kuriose šalyse yra populiaru gimdyti namuose, tačiau tam yra atranka, atsirenkamos nerizikingos nėščiosios, tačiau ir joms yra paruošta visa reikiama medicininė pagalba.

– Seime svarstomas klausimas ir apie abortų uždraudimą, kokia Jūsų nuomonė?

– Netinkamas būdas nėštumus reguliuoti abortais, kai yra didelis kontraceptinių priemonių pasirinkimas. Bet kažkodėl pas mus lytinio švietimo neužtenka, nes vis dar pasitaiko nepageidaujamų nėštumų. Didelį patirtį turėdamas, esu ne vieną moterį atkalbėjęs nuo aborto ir aišku, jos labai džiaugėsi, kad tuo metu jos nepadarė šito lemtingo žingsnio. Suprantama, gyvenime yra situacijų, kada tokia procedūra pateisinama, pirmiausia – išžaginimo atveju. Šiais laikais nėra problemos ir besilaukianti protinga mergina, manau, nebesvarsto gimdyti jai ar negimdyti, nors vaikinas jos į žmonas ir neima. Užsiaugina vaikus ir vienišos mamos. Tačiau šiais laikais abortą ne taip lengva ir pasidaryti, nes daug gydytojų, daug ligoninių yra atsisakę juos daryti ir jų nepriversi. Yra gydymo įstaigų, pritariančių judėjimo „Pro life“ (už gyvybę) nuostatoms. Mes pirmiausia stengiamės nuo aborto atkalbėti merginą, pasikviečiam pokalbiui jos mamą ir jos jaunuolį, būsimo vaiko tėvą, ir pas psichologus nusiunčiam. Po tokių pokalbių dalis moterų tikrai persigalvoja.

– Ar skiriasi miesto ir rajono moterų požiūris, problemos, negalavimai?

– Pamaniau, kad aš dar galiu padirbėti, turiu pakankamai įvairios patirties, praktinio darbo, man buvo įdomu, kaip žmonės gyvena mažesniuose miesteliuose, koks požiūris į mediciną, į savo sveikatą. Dar vieną dieną dirbu Marijampolės ligoninėje, stacionare. Kėdainiuose dar kojų nesušilau, dar tik porą dienų dirbu, bet jau turėjau pacienčių su labai rimtomis bėdomis, moterys skundžiasi dėl šlapimo nelaikymo, dėl gimdos kaklelio patologijos. Jau pastebėjau, kad jūsų įstaigoje gerai vykd

oma Gimdos kak­lelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa, kuri suteikia galimybę kiekvienai privalomuoju sveikatos draudimu apdraustai 25-60 metų moteriai kartą per trejus metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

– Ko linkite Kėdainių moterims?

– Sveikatos, santarvės ir nesivaržyti gydytojų ginekologų. Nors pastebiu, kad moterų požiūris į vyrą akušerį ginekologą labai pasikeitė.

Asta Raicevičienė,
VšĮ Kėdainių PSPC atstovė
viešiesiems ryšiams 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.