Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai atnaujino šalies rekreacinių teritorijų žemėlapį, kuriose besilankant yra didžiausia tikimybė užsikrėsti erkių platinamomis ligomis. Kėdainių rajonas – viena iš pavojingiausių teritorijų, kurioje įsisiurbus erkei galima užsikrėsti Laimo liga. Tuo tarpu erkinį encefalitą platinančių erkių mūsų krašte randama kiek mažiau.Vaikščiojant po žaliuosius plotus reikėtų saugotis erkių, kurios gyvena, kur gera augmenijos danga, vidutinis arba didelis kritulių kiekis, kur dirvožemio paviršius išlieka drėgnas net ir sausuoju metų laiku. Aktyvi erkė dažniausiai randama ant žolės stiebo 10–20 cm aukštyje.

Apsisaugojimo priemonės

Erkių platinamų ligų užsikrėtimo vietos. NVSC nuolat atnaujina Lietuvos vietovių, kuriose gyventojai užsikrėtė erkių platinamomis ligomis (erkiniu encefalitu ir Laimo liga), žemėlapį. Violetine spalva pažymėtos vietos, kuriose erkės gali platinti Laimo ligą, o raudonos vietos – erkinio encefalito židiniai.


Patikimiausia apsisaugojimo nuo erkinio encefalito priemonė – skiepai. Nuo Laimo ligos vakcinos nėra, todėl reikia saugotis erkės įsisiurbimo. Patariama gamtoje vilkėti šviesius drabužius, nes taip bus lengviau pastebėti užropojusią erkę. Užsidengti atviras kūno vietas.

Drabužius ir atviras kūno vietas galima apsipurkšti erkes atbaidančiomis priemonėmis (repelentais). Parkuose ir pušynuose vaikščioti pėsčiųjų, pažintiniais takais. Grįžus iš gamtos namo atidžiai apžiūrėti savo kūną, ypač kojas, pažastis, juosmens sritį, galvą, kaklą ir ausis. Nepatartina sėdėti ar gulėti tiesiog ant žolės, reikėtų pasikloti antklodę, kilimėlį ar kitą turimą medžiagą.Įsisiurbusią erkę reikia nedelsiant pašalinti

Nereikia spausti erkės pilvelio ir tepti jos jokiais skysčiais. Pincetų reikia sučiupti erkę kuo arčiau galvos ir truktelėti. Patariama pasižymėti erkės įsisiurbimo dieną ir stebėti bendrą savo sveikatos būklę.

Jeigu per mėnesį pasireiškė simptomai, panašūs į gripo (karščiavimas, galvos, raumenų skausmai), ar erkės įsisiurbimo vietoje atsirado raudona dėmė, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti jį apie erkės įsisiurbimo dieną. Tai palengvins nustatyti ligos diagnozę.

Erkės įkandimo metu Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – patenka į odą, po to į kraują ir išplinta po visą organizmą. Užsikrėtus Laimo liga, erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo dydį ir formą. Jos vidurys esti šviesesnis, su bėrimu, o kraštas – ryškesnis.

Tai pats tikriausias šios infekcijos požymis, kurį pastebėjus reikia kreiptis į gydytoją. Taip pat gali pasireikšti nervų sistemos pakenkimo požymiai: nuovargis, galvos skausmas, pykinimas, nedidelis karščiavimas, rankų, kojų, nugaros skausmai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.