Šiųmetė javapjūtė daugumai žemdirbių tapo rimtu išbandymu. Dauguma javų augo gana neblogai, tačiau derliaus nuėmimo metu prasidėję lietūs ne tik apsunkino darbus, bet ir sumenkino grūdų kokybę. 

Šįmet ūkininkai turėjo tiesiog „gaudyti“ gerą orą, kad suspėtų nukulti užaugintą javų derlių.

Šįmet ūkininkai turėjo tiesiog „gaudyti“ gerą orą, kad suspėtų nukulti užaugintą javų derlių.

Kėdainių krašte, kuris garsėja derlingomis žemėmis, darbščiais ir pažangiais ūkininkais, šįmet javapjūtė nepateikė rekordų.
Pasak Kėdainių rajono Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko, rugsėjui įpusėjus javapjūtė Kėdainių krašte kaip ir baigta, liko nukulti tik grikius ir kukurūzus. Tačiau tai padaryti ūkininkai planuoja kiek vėliau. „Dirbami plotai mūsų rajone jau kuris laikas fiksuojami panašūs, tik truputį migruoja įvairios naudmenos. Iš viso grūdinių naudmenų mūsų rajone deklaruota apie 108 tūkstančius hektatų. Daugiausia šįmet kaip ir ankstesniais metais, turime kviečių – apie 45 500 hektarų (pernai buvo šimtu hektarų mažiau). Miežių šįmet deklaruota 4 884 hektarai (pernai 5 722), kvietrugių šįmet, irgi mažėjo – iki 1 805 nuo 2 432 pernykščių. Rugių šįmet kėdainiečiai augino tik penkiais hektarais mažiau negu pernai – 640. Daugiau negu perpus išaugo grikių plotai – nuo 160 ha pernai iki 352 ha šįmet. Rapsų auginta kiek daugiau – nuo 12 398 ha pernai iki 13 275 ha šįmet. Beveik dvigubai didėjo ir žirnių plotai – nuo 2 979 ha pernai iki 5 242 ha šįmet. Pupų plotai kiek sumažėjo – nuo 2 703 ha iki 2 142, o kukurūzų, auginamų grūdams, gausėjo beveik tris kartus – nuo 522 ha iki 1 887 ha“, – auginamų naudmenų statistiką vardijo A. Žvikas.
Apžvelgdamas javapjūtės rezultatus, specialistas pastebėjo, jog beveik visose pozicijose fiksuoti mažesni derliai. Kviečių vidutinis derlingumas smuktelėjo nuo 6,2 tonos iš hektaro iki 5,1, miežių – nuo 4,7 iki 4, kvietrugių – nuo 5,1 iki 4,2, rapsų – nuo 3,8 iki 2,7. Tačiau šįmet geriau negu pernai derėjo pupos, jų kėdainiečiai vidutiniškai prikūlė 4,1 tonos iš ha, kai pernai buvo 3,7 tonos iš ha.
„Nukultos tonos dar ne viską pasako apie šiųmetį derlių. Svarbu pastebėti, jog šiųmečiai javai yra gerokai prastesnės kokybės negu pernykščiai. Buvo net ne vienas atvejis, kai supirkėjai nesupirko grūdų dėl prastos jų kokybės“, – sakė A. Žvikas.
Pasak Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo, kai kurie ūkininkai net paliko nekultų plotų, nes matė, kad į laukus kombainai įvažiuoti negali, o ir sunkiai sudorotas derlius būtų labai nedidelis bei prastas.
Ne pačios palankiausios žemdirbiams šįmet ir kainos. „Nenoriu komentuoti atskirų ūkių sandėrių, nes visi sprendžia, kaip ir kam parduoti derlių. Juk yra ir išankstiniai susitarimai, ir kitos aplinkybės, tačiau vidutinės kainos daugelyje pozicijų yra mažesnės negu pernai. Šįmet vidutinė kviečių tonos kaina yra 122 eurai, pernai buvo 154, rugių kaina nuo 102 eurų krito iki 87 eurų, miežių kaina mažėjo 9 eurais iki 120. Tačiau žirniai brango nuo 200 iki 222 eurų, o rapsai nuo 349 eurų iki 357 eurų“, – konstatavo A. Žvikas.
Ūkininkai, net nespėję galutinai suvesti javapjūtės rezultatų, jau įsisuko į naujo derliaus auginimo darbymetį: laukuose nuo ryto iki vakaro dirba traktoriai ruošdami dirvas žiemkenčių sėjai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.