Daugelis kultūrai neabejingų žmonių turbūt jau girdėjo, kad 2017 metai mūsų šalyje yra paskelbti Tautinių drabužių metais. 

Rajono meras Saulius Grinkevičius su žmona Aldona tautiniais kostiumais puošiasi svarbių valstybės švenčių progomis. S. Grinkevičius vilki aukštaitišką, o jo žmona dzūkės kostiumą.

Tai reiškia, jog šįmet netrūks renginių, kuriuose bus galima susipažinti su atskirų Lietuvos etnografinių regionų tautiniais drabužiais.
Kėdainių kultūros centro kolektyvas taip pat parengė planą renginių, kuriais nori kraštiečius mokyti pažinti ir pamilti tautinį kostiumą.
„Kėdainiai nuo seno garsėja daugiakultūriškumu. Mes šįkart atsigręžiame ne į skirtingų tautų drabužius, bet į lietuvišką drabužio unikalumą. Juk mūsų krašte gyvena iš įvairių etnografinių šalies regionų atvykę žmonės. Kėdainiuose galima sutikti ir dzūkų, ir žemaičių, ir suvalkiečių. Visų jų tautiniai drabužiai turi unikalaus išskirtinumo. Ar daugelis galime pasakyti, kaip puošėsi suvalkietės ar aukštaitės prieš šimtą metų. Tikro autentiško tautinio kostiumo pažinimas yra atskiras mokslas. Mes esame pasiruošę padėti pažinti tautinius kostiumus“, – sakė Kėdainių kultūros centro dailininkė Rima Stadalnykienė.
Gegužės 27 dieną Kultūros centro kūrybiniai darbuotojai organizuoja šventę „Į Vidurio Lietuvą susiėję“. Šiame renginyje netrūks akcentų, skirtų tautiniam kostiumui. „Kadangi laiko dar yra, mes kviečiame kėdainiečius ruoštis šventei, o svarbiausia ieškoti galimybių į ją atvykti pasipuošus tautiniu kostiumu. Galime patarti, pakonsultuoti, kur ir kaip pasisiūti tikrą kostiumą, kur gauti reikiamų medžiagų. Atskirų regionų kostiumai yra skirtingi, tad reikia labai gerai pagalvoti, kuriam kraštui norite atstovauti. Norinčius pasipuošti tautiniais kostiumais mūsų šventėje registruosime iki gegužės 15 dienos.
Daugelis sako, kad kostiumą įsigyti gana brangu, tačiau pagalvojus apie jo ilgaamžiškumą, kaina nebėra pagrindinis svertas. Visi gėrimės žmonėmis, kurie tautai iškiliomis progomis pasipuošia tautiniu kostiumu. Tai galime padaryti kiekvienas, tereikia noro.

Kėdainietės dažniausiai renkasi aukštaičių kostiumus.

Galų gale, jei jau nėra galimybių pačiam įsigyti kostiumo, jį galima pasiskolinti iš artimųjų ir į šventę ateiti išskirtinai pasipuošus“, – sakė R. Stadalnykienė. Ji prasitarė, jog iš pradžių su kolegomis diskutavo, kad į šventę „Į Vidurio Lietuvą susiėję“ būtų galima kviesti pasipuošus ir stilizuotais tautiniais kostiumais, tačiau nugalėjo svertas, jog stilizacija labai subtilu ir kai kas gali labai nuslysti į šoną improvizuodamas. „Šį kartą kviečiame puoštis tikrais tautiniais kostiumais, o vėliau galbūt atiduosime duoklę itik jo detalėms bei elementams“, – sakė dailininkė.
Planuojama šventė – tik vienas etapas pagerbiant tautinį kostiumą. Po to renginio visi norintys galės užsirašyti išskirtinei fotosesijai. Jos metu su tautiniais kostiumais įamžinti kraštiečiai nenueis užmarštin. Rudenį planuojama surengti išskirtinę parodą, o kitų metų pradžioje fotosesijos dalyviai sulauks atminimo leidinio.
„Tad gerai pagalvokite, ar tikrai nenorite būti unikalūs, išskirtiniai ir nepasvajojate pasipuošti tautiniu kostiumu – vienu iš tautos ir valstybės simbolių bei etninio tapatumo ir nacionalinės kultūros išraiškos formos atributu. Jei norite, pradėkite žingsnius jo įsigijimui“, – drąsino Kultūros centro dailininkė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.