Aplenkusi šalies didmiesčius, Vilnių, Kauną, Panevėžį bei Šiaulius, Kėdainių rajono savivaldybė užėmė aštuntąją vietą. Taip skelbiama 2018 metų „Transparency International“ Lietuvos skyriaus savivaldybių skaidrumo tyrimų rezultatų apžvalgoje. 2014 m. buvusi aštuoniolikta, per ketverius metus mūsų rajono savivaldybė aukštyn šoktelėjo net dešimčia pozicijų.

Vertino veiklos viešumą

Reitingas sudarytas vertinant šiuos kriterijus – kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.
2018-ųjų metų reitinge Kėdainių rajono savivaldybė, surinkusi 75 proc. balų, užėmė aštuntąją vietą.

Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius džiaugiasi geru rezultatu:
„Labai džiaugiuosi tokiu pasiekimu. Per ketverius metus mūsų savivaldybė šoktelėjo net per dešimt pozicijų aukštyn – iš aštuonioliktos pakilo į aštuntąją vietą. Rezultatai labai pagerėjo. Tai – geras mūsų savivaldybės administracijos darbo įvertinimas. Nors savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius tūkstančiui gyventojų yra pats mažiausias šalyje, tačiau, nepaisant to, tyrimų duomenys rodo efektyviai dirbančią mūsų administraciją. Dėkoju savivaldybės administracijai už darbą, turime ir toliau judėti į priekį, tobulėti ir siekti dar aukštesnių pozicijų“.

Beveik pusė merų – praneša apie susitikimus

Tarptautinės, antikorupcinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyrius atliko 60 Lietuvos savivaldybių skaidrumo ir atskaitingumo vertinimą. Jo metu analizuota, kiek informacijos interneto svetainėse savivaldybės skelbia apie savo veiklą. Pagal gautus rezultatus sudarytas savivaldybių skaidrumo reitingas.

Reitingas sudarytas vertinant šiuos kriterijus – kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.

Toks savivaldybių tyrimas jų veiklos skaidrumo kontekste atliekamas kas ketverius metus.

Tyrimų metu paaiškėjo ir akivaizdūs pokyčiai, didėjantis viešumas. Jei prieš ketverius metus nei viena savivaldybė neskelbė, su kuo susitinka jų vadovai, 2018 metais tai viešino jau 30 savivaldybių.

Tačiau vis dar esama ir sričių, kuriose galima nemažai pasistūmėti. Dauguma (57) savivaldybių nurodo, kaip galima pranešti apie galimus korupcijos atvejus, tačiau tik 3 iš 4 teigia, kad užtikrina pranešėjų duomenų konfidencialumą.

Tik kas 6 savivaldybė (iš viso 9 savivaldybės) finansines ataskaitas pateikia taip, kad jose veiktų kompiuterinė paieškos sistema, leidžianti analizuoti dokumentus ir ieškoti duomenų pagal raktinius žodžius.

Parengė rekomendacijas

Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, „Transparency International“ Lietuvos skyrius parengė rekomendacijas, kaip savivaldybės galėtų tapti skaidresnės. Jose siūloma užsibrėžti kelis svarbiausius antikorupcinius tikslus ir juos viešinti, užtikrinti galimybę saugiai pranešti apie negeroves, skelbti susitikimus su interesų grupėmis, finansinius duomenis skelbti atvirų duomenų formatu, viešinti gyventojų galimybes dalyvauti priimant sprendimus.

Tyrime vertinta, kiek informacijos savivaldybės teikia apie savo darbuotojus, tarybos veiklą, antikorupcines priemones, savivaldybių įmones ir bendroves, metinius biudžetus, viešuosius pirkimus ir gyventojų galimybes dalyvauti sprendimų priėmime. Analizuota, ar savivaldybės skelbia ne tik privalomą viešinti, bet ir papildomą informaciją apie savo veiklą.

Kviečia viešinti trūkstamą informaciją

Savivaldybių interneto svetainių analizę „Transparency International“ Lietuvos skyrius atliko 2018 m. spalio–gruodžio mėn. Vertinimo rezultatai buvo siunčiami visoms savivaldybėms, joms sudaryta galimybė pradėti viešinti trūkstamą informaciją ir taip pakoreguoti savo įvertinimą. Šia galimybe pasinaudojo 53 savivaldybės. 2014 m. tai padarė 12 savivaldybių.

Vertinimo metodologija kurta pagal „Transparency International“ Portugalijos ir Slovakijos skyrių savivaldos skaidrumo tyrimus.

Savivaldybių skaidrumo vertinimą ir savivaldybių reitingą galite rasti www.jurgiokepure.lt

Viešoji įstaiga „Transparency International“ Lietuvos skyrius yra tarptautinės organizacijos „Transparency International“ padalinys, Lietuvoje veikiantis nuo 2000 m.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. čia

    Labai džiugu, kad Kėdainiai auga kaip miestas! Daugiau perspektyvų Kėdainių žmonėms.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.