Kėdainių turgavietėse jau prasidėjo braškių sezonas. Šių gardžių bei sveikų uogų suvilioti kraštiečiai noriai iš piniginės traukia eurus ir perka kas pusę, o kas net po kelis kilogramus šių skaniųjų uogų. Tiesa, beveik kiekvienas pirkėjas teiraujasi ne tik kainos, bet ir braškių kilmės: ar jos augintos Lietuvoje?

Lietuviškųjų uogų kainos siekė net keturis eurus, tuo tarpu lenkiškų buvo galima nusipirkti ir po tris eurus už kilogramą. Kalbinti pardavėjai tikina – uogų kainos didžiausios tik šiuo metu, vėliau jos gali kristi beveik per pusę.

Auginamos ir Kėdainių apylinkėse
„Taip, dažnam pirkėjui svarbu, ar braškės augintos Lietuvoje, jie vertina lietuvišką kokybę. Mūsų parduodamos uogos yra augintos visai netoli nuo Kėdainių, Pelėdnagiuose, skintos tą patį rytą, tad yra šviežios ir gražios. Kilogramas uogų kainuoja 4 eurus: kainos aukštos, nes šiųmetis derlius dėl užsitęsusio šalto pavasario nėra itin gausus“, – pasakojo prekeivė Eglė, prekiaujanti mamos braškių ūkyje augintomis uogomis. Pasak pašnekovės, prognozuojama, kad braškių sezonas tęsis dar kelias ateinančias savaites, tad ir kainos kiek kris.
„Tiesa, mažiau dviejų eurų braškės tikrai nekainuos. Tiek kainavo praėjusiais metais, tad abejoju, kad kainos bus mažesnės už du eurus“, – prognozavo pašnekovė.


Turgavietėje paieškojus buvo galima rasti ir vietinių braškių, užaugintų močiutės darže.


Tarp raudonų prisirpusių uogų padėtas užrašas skelbė, kad braškės yra lietuviškos, tačiau, anot moters, kai kurie nepatiklūs pirkėjai vis tvirtino savo, esą braškės augintos ne Lietuvoje, o atvežtos iš Lenkijos.
„Galiu garantuoti, kad mūsų braškės yra tikrai lietuviškos, savos. Būna, kad pirkėjai perklausia, ar tikrai uogos augintos mūsų šalyje, nes kai kurie pardavėjai gudrauja sakydami, kad uogos yra lietuviškos, o iš tiesų jos – lenkiškos“, – pardavėjų nesąžiningumą komentavo Eglė.

Pabėgo iš prekybos vietos
Tuo galėjau įsitikinti ir aš pati. Priėjusi prie vieno braškėmis prekiaujančio vyro, pirmiausia pasiteiravau, ar braškės lietuviškos. Jis patikino, kad tikrai lietuviškos, kainuoja 3,5 euro už kilogramą. Tačiau prisistačius, kad esu žurnalistė ir noriu užduoti kelis klausimus apie šių metų braškių sezoną bei prekybą, vyras sušuko nieko nekomentuosiantis ir, palikęs savo prekes, tiesiog pabėgo!

Kėdainių turgavietėse jau galima įsigyti lietuviškų braškių.

Perkamos ir lenkiškos
Turgavietėje būta ir drąsesnių pardavėjų, kurie sąžiningai sakydavo, iš kur atvežtos braškės.
„Šios braškės yra lenkiškos, jų ir kaina ganėtinai mažesnė. Kilogramas kainuoja 3, o pusė kilogramo – pusantro euro. Lenkiškos braškės gal net skanesnės už lietuviškąsias – Lenkijoje augintos yra daug saldesnės už lietuviškas. Tad ir kaina yra žemesnė, ir skonis geresnis“, – savo prekę gyrė prekeivė Asta.
Pasak jos, pirmąsias uogas jie atsivežę prieš gerą savaitę, tad prekyba braškėmis dar tik įsibėgėjanti. „Pirmosios uogos visada būna pačios geriausios. Dabar žmonės daugiausiai perka braškes, norėdami jomis tiesiog pasigardžiuoti, atsivalgyti“, – šyptelėjo pardavėja.
Tiesa, kėdainiečiai ir prieš kelis mėnesius galėjo pasigardžiuoti braškėmis, tačiau šios buvo vežamos iš Graikijos, Ispanijos.
„Prasidėjus lenkiškų braškių sezonui, iš kitų užsienio šalių braškių jau nevežame“, – tikino pašnekovė.

Braškės ir iš močiutės daržo
Turgavietėje paieškojus buvo galima rasti ir vietinių braškių, užaugintų močiutės darže.
„Braškes pardavimui skinti pradėjau dar visai neseniai, pirmiau leidau anūkėms atsivalgyti uogų. O į turgų atnešiau parduoti pačias paskutiniąsias uogas. Už kilogramą šių uogų prašau trijų su puse euro. Mes savo braškes auginome uždengę plėvele, tad kelmai nenušalo, derlius gana neblogas. Tręšiame tik natūraliomis trąšomis, nieko papildomai tręšimui neperkame, juk uogas valgome ir patys“, – šypsojosi turgaus prekeivė Danutė, čia pat prekiaujanti ir kitais savo daržo žalumynais.
Pasidairius po didžiųjų prekybos centrų lentynas, braškių kainos kiek šokiruoja – pusė kilogramo šių uogų ten kainuoja 4 eurus, o kilogramas šių lietuviškų skanėstų kainuoja net 8 eurus!

Itin naudingos
Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Viltara Dūdienė teigia, kad braškės – tai viena skaniausių uogų, kuri ne tik skani, bet ir labai naudinga organizmui, turi daug vitaminų ir mineralų, mažai kalorijų. „Jose taip pat yra folatų, tai pagrindinis komponentas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Braškėse gausu antioksidantų. Jos yra puikus vaistas nuo širdies ir kraujagyslių ligų – gerina širdies darbą, kraujagyslės tampa elastingesnės, sumažėja kraujospūdis. Mažina riziką susirgti vėžiu, pristabdo senėjimą. Tyrimai rodo, kad didelis antioksidantų kiekis braškėse gali padėti neutralizuoti neigiamą laisvųjų radikalų poveikį jūsų organizme. Žinoma, kad antioksidantai stiprina imuninę sistemą ir padeda apsisaugoti nuo ligų“, – pabrėžė gydytoja.

Kėdainių PSPC šeimos gydytoja Viltara Dūdienė pabrėžė, kad braškės itin naudingos sveikatai.

Braškės turi daug vitamino C, kurio daugiau nei citrusiniuose vaisiuose. Labai naudingos kovojant su kai kuriomis vėžio formomis, taip pat padeda kovoti su cholesterolio kiekiu. Braškėse esantys mikroelementai – geležis, kalis, kalcis, magnis stiprina širdį, kaulus, dantis bei nervų sistemą. Braškės yra puikus antidepresantas.
Braškėse yra nemažas kiekis maistinių skaidulų, kurios yra viena svarbiausių maistinių medžiagų visam žarnynui. Jos saugo nuo vidurių užkietėjimo, saugo žarnyną nuo uždegiminių procesų, sureguliuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą (pH) žarnyne ir palaiko žarnyno švarą, kas leidžia geriau pasisavinti kitas maistines medžiagas.
Braškės priskiriamos prie žemą glikemijos indeksą turinčių maisto produktų, taip pat jose daug skaidulų, visa tai padeda išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ir apsaugo nuo staigių cukraus kiekio padidėjimų ar sumažėjimų. Žmonės, sergantys diabetu, turėtų kuo daugiau valgyti šių uogų, nes jos pasižymi žemesniu glikemijos indeksu negu daugelis kitų uogų. Atlikti tyrimai parodė, kad valgydami pakankamai braškių kasdien galima išvengti diabeto komplikacijų, kaip neuropatijos ar inkstų ligos.
Šios uogos taip pat gali būti naudojamos balinti dantims. Vaisių rūgštys, kaip žinoma, padeda pašalinti dėmes nuo dantų. Perpjovę braškę per pusę, su gabalėliu reikia patrinti į dantis ir dantenas. Tai pašalina apnašas, stiprina ir gydo dantenas.
Taip pat braškės – puikiai tinka veido kaukėms, aišku, jei nesate alergiški.
Rekomenduojama braškes vartoti neapdorotas, nes taip išsaugomos visos naudingos savybės. Tyrimai rodo, kad viename puodelyje braškių yra tik 0,6 g riebalų. Be to, jos gali skatinti metabolizmą ir susilpninti apetitą. Jos taip pat gali padėti išlaikyti  kūno svorį, sumažinti hormonų veikimą.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.