Meteorologai prognozuoja aukštą temperatūrą, kuri gali pakilti daugiau kaip 30 laipsnių. Esant tokiems karštiems orams padidėja rizika paūmėti širdies ir kraujagyslių ligoms, odos ir nervų sistemos ligoms. Labai pavojinga organizmo būklė perkaitimas, kai sutrinka kūno temperatūros reguliacija ir pakyla kūno temperatūra. Perkaitimo požymiai atsiranda staiga, atsiranda pykinimas, vėmimas, mieguistumas, žiovulys, galvos skausmai ir svaigimas, sutrinka pusiausvyra. Gali pakilti kūno temperatūra, žmogus netenka sąmonės ir gali net mirti. Perkaitusį žmogų būtina kuo greičiau paguldyti pavėsyje, nuimti drabužius, uždėti drėgną rankšluostį, apipurkšti vandeniu, o nepagerėjus būklei vežti į gydymo įstaigą. Aukšta aplinkos temperatūra pavojingiausia kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, vyresniems žmonėsms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiemes antsvorio.

Saulė žmogaus organizmui yra naudinga, nes stiprina imuninę sistemą, pagreitina medžiagų apykaitą, organizmą papildo vitamino D atsargomis, tačiau piktnaudžiauti saule pavojinga.

Deginantis saulėje reikia saugotis odos nudegimo. Saulės spinduliai kenksmingiausi nuo 11 iki 16 valandos, todėl šiuo laiku reikia vengti saulės. Galvą būtina pridengti kepurėle, skarele, užsidėti akinius nuo saulės, pasitepti odą apsauginiu kremu.

Esant karštam orui, žmogaus organizmas netenka daug skysčių ir organizmą gali ištikti dehidratacija. Norint apsisaugoti nuo dehidratacijos, reikėtų po truputį išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens, valgyti daug vandens turinčio maisto- uogų, daržovių ir vaisių. Karščiausiomis valandomis reikėtų vengti fizinio darbo, nesportuoti.

Maudytis reikėtų tik žinomuose vandens tvenkiniuose. Negalima maudytis pavartojus alkoholio, nes atsiranda labai didelė rizika nuskęsti. Labai pavojinga šokinėti į nežinomus vandens tvenkinius, nes galimos stuburo traumos. Tėvai neturėtų leisti vaikų maudytis ypač nežinomose vietose, nes vaikai gali nuskęsti.

Lankantis gamtoje, norint išvengti erkių platinamų ligų reikia tinkamai elgtis gamtoje. Rekomenduojama eiti apsiavus ilgomis kelnėmis, kurių galus reikia sukišti į kojines ar batus, marškiniai turi būti ilgomis rankovėmis, apykaklė ir rankogaliai prigludę prie kūno, kad erkė negalėtų laisvai patekti po rūbais. Rūbai turėtų būti šviesūs, nes lengviau pastebėti užropojusią erkę. Grįžus iš miško, sodo ar parko reikia nedelsiant apžiūrėti visą kūną ar nėra įsisiurbusios erkės. Rūbus, kuriuos vilkėjote reikia pakabinti lauke ar negyvenamoje patalpoje, o geriausia išskalbti. Galima naudoti erkes atbaidančių medžiagų (repelentų), apipurškiant ne tik atviras kūno vietas, bet ir drabužius.

Vasarą iškyla pavojus apsinuodyti maistu. Visi greitai gendantys produktai turi būti laikomi tik šaldymo įrengimuose, o į iškylą pasiimti tik negreitai gendančius produktus, geriausiai tinka vaisiai, uogos, daržovės. Esant karštiems orams reikėtų vartoti mažiau mėsos ir jos gaminių.

Vasara yra labai tinkamas laikas sustiprinti savo sveikatą, todėl svarbu sau nepakenkti.

Ona Šulcienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėja,

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.