Po dar vieno smurto artimoje aplinkoje protrūkio, kai patėvio mirtinai buvo sumuštas keturmetis, vis netyla klausimai – kas kaltas dėl šios sveiku protu nesuvokiamos tragedijos.  Apie smurtą  tylėję artimieji ir kaimynai, dar rudenį dėl vaiko sužalojimo ikiteisminį tyrimą nutraukę policijos pareigūnai, prokurorai ar vaiko teisių apsaugos specialistai?

„Tai, kas nutiko mūsų mieste, yra ne tik Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir socialinių darbuotojų problema, tai visų mūsų šalies gyventojų – visos visuomenės – bėda“, – sakė rajono meras S. Grinkevičius.

„Tai, kas nutiko mūsų mieste, yra ne tik Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir socialinių darbuotojų problema, tai visų mūsų šalies gyventojų – visos visuomenės – bėda. Juk viskas vyksta šalia mūsų – čia, kur mes gyvename, pas mūsų kaimynus, pažįstamus, giminaičius. Norėčiau, kad žmonės suprastų, jog ne vaiko teisių apsaugos specialistas užkirs kelią tokiems skaudiems įvykiams. Visų pirma mes patys turime neužsimerkti prieš mušamą, už sienos girdimą kaimyno riksmą, nuolatinius barnius, vaikų ašaras”, – pabrėžė rajono meras Saulius Grinkevičius.

Nebūkime abejingi
Šiandien į Didžiosios Rinkos aikštę rinksis kėdainiečiai, reikalausiantys, kad darbą paliktų visas Kėdainių rajono savivaldybės vaiko teisių skyriaus kolektyvas. Sausio 27-ąją iš užimamų pareigų jau pasitraukė ilgametė šio skyriaus vedėja Vilima Jucevičiūtė, tačiau yra norinčių, kad kristų dar daugiau galvų. Tiesa, S. Grinkevičius mano, kad darbuotojų atleidimas ne tik neišspręs problemos, o tik dar labiau ją pagilins.
Rajono vadovas neslėpė, kad jam labai liūdna dėl to, jog antrą kartą po metų pertraukos – kai prieš metus įvyko Saviečių tragedija – Kėdainiuose pasikartojo dar viena skaudi nelaimė. Ir tada, ir dabar visur kalbama apie tai, kaip buvo galima apsisaugoti nuo bėdų, svarstoma, kodėl nedirbo atitinkamos tarnybos ir kur buvo „viską matę ir žinoję“ šalia esantieji.
„Juk ir prieš metus artimieji bei kaimynai taip pat nieko nematė ir negirdėjo apie tai, kad Saviečių kaimo šeimoje dedasi blogi dalykai. Lygiai tas pats buvo ir dabar Kėdainiuose, kur įvykus tragedijai imta pasakoti apie smurtą šioje jaunoje šeimoje. Nutikus bėdai pradėta ieškoti kaltojo, kuris galbūt galėjo išspręsti visas problemas. Manau, kad būtent moralinis abejingumas, nejautrumas kelia rimtą pavojų mūsų visų ateičiai. Jeigu mes visi neprisiimsime atsakomybės, tai niekas nesugebės išspręsti skaudžių smurto problemų. Geriau tegul būna patikrintas ir nenustatytas smurto atvejis ar nusikaltimas, bet jeigu dėl to bus išsaugota bent viena gyvybė arba sumažės bent vienu smurto atveju ateityje, mes visi kartu užkirsime kelią skaudžioms nelaimėms. Už žiūrėjimą į smurtą pro pirštus mes mokame per didelę kainą“, – įsitikinęs S. Grinkevičius.

„Visų pirma mes patys turime neužsimerkti prieš mušamą, už sienos girdimą kaimyno riksmą, nuolatinius barnius, vaikų ašaras“, – pabrėžė rajono meras Saulius Grinkevičius.

Meras inicijuoja susitikimą su pareigūnais
Dėl šios tragedijos neabejotinai atsakomybę privalo prisiimti ir teisėsaugos pareigūnai.
Juk iškart po keturmečio mirties prokuratūra nutarė atnaujinti anksčiau nutrauktą ikiteisminį tyrimą dėl galimo mažamečio iš Kėdainių sužalojimo. 2016 metų gruodžio 1 dieną priimtą nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą nuspręsta atnaujinti ir toliau tirti sujungus su praėjusį ketvirtadienį Kauno apygardos prokuratūroje pradėtu ikiteisminiu tyrimu. Taip pat pradėtas tarnybinis patikrinimas, kodėl ikiteisminis tyrimas dėl nežymaus mažamečio vaiko sveikatos sutrikdymo buvo nutrauktas.
Praėjusį rudenį Kėdainiuose buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje, kai į darželį buvo atvestas sumuštas vaikas. Tačiau tąkart prokurorui nusprendus, kad nėra pakankamai duomenų bylą perduoti teismui, tyrimas buvo nutrauktas.
Po sumušto vaiko mirties į Seimą liberalai išsikvietė vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną, kuris pripažino, kad pareigūnai netinkamai atliko savo darbą. Šiame pasitarime ministras kalbėjo, jog keturmečio sumušimas apnuogino sistemos problemas ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo trūkumą, apie kurį jau buvo žinoma seniai.
Pasak ministro, reikia, kad policijos pareigūnai kiekvieną atvejį, nesvarbu, ar vaikas, ar sutuoktinis nukentėję dėl smurto artimoje aplinkoje, vertintų ne biurokratiškai, ne atmestinai. Policijos pareigūnus dabar spaudžia laikas, statistika, rezultatai.
Vidaus reikalų ministras kaltino vykdytą policijos reformą, dėl kurios galėjo žūti ir vaikas, nes buvo atsisakyta prevencinės veiklos, tai yra apylinkės ir nepilnamečių inspektorių.
Ateinančią savaitę rajono meras S. Grinkevičius inicijuoja susitikimą su Kėdainių rajono policijos komisariato ir prokuratūros vadovais.
„Spręsime, kaip būtų galima užtikrinti prevenciją ir paskatinti glaudesnį tarpinstitucinį bendradarbiavimą”, – sakė S. Grinkevičius.

Šiuo metu rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio sudaryta darbo grupė, ieškodama galimų problemos priežasčių, tikrina Vaiko teisių apsaugos skyriaus veiklą.

Apie kiekvieną atvejį turės pranešti
Šiuo metu rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio sudaryta darbo grupė, ieškodama galimų problemos priežasčių, tikrina Vaiko teisių apsaugos skyriaus veiklą. Šios grupės nariai visą savaitę intensyviai tęsia darbą.
„Norime ne tik nustatyti kaltuosius, bet siekiame surasti papildomas priemones, kurios ateityje padėtų sumažinti tokių nusikaltimų tikimybę. Jau iš pirmųjų komisijos darbo rezultatų aišku, kad būtinai reikės keisti kai kurias tvarkas. Todėl dokumentų ir raštų siuntimas iš vieno skyriaus į kitą ir į socialines paslaugas teikiančias įstaigas bus dubliuojamas – dokumentacija bus siunčiama ne tik popierine, bet ir elektronine versija. Apie kiekvieną įvykį, susijusį net su menkiausiu smurto atveju prieš vaikus, iškart turės būti informuojami už socialinę rūpybą ir vaiko teisių apsaugą atsakingi asmenys – mero pavaduotoja, administracijos direktoriaus pavaduotojas. Jeigu atvejis sunkesnis, informacija nedelsiant turės būti perduota man ir savivaldybės administracijos direktoriui. Taip pat turi būti griežtinama ir darbų kontrolė“, – sakė S. Grinkevičius.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.