Sujaudino įmonės darbuotojus ir sudrebino verslo ir pramogų pasaulio elitą

Kvapą gniaužianti kelionė laiku, muzikinės dvikovos „Piano link“, geriausiųjų apdovanojimai. Vėliau – trimačio vaizdo efektai, moder­nios garso technologijos, gausybė šviesų ir baroko muzikos genijaus Antonio Vivaldi muzika bei naujos gurmaniško skonio patirtys ir spalvingos metų laikų dekoracijos – tuo susirinkusiuosius užbūrė „Daumantų“ pagardų gamintojų 25-ojo jubiliejaus šventė. 

Linksmai nusiteikę bendrovės „Daumantai LT“ akcininkai RomanasSeliava, Saulius Grinkevičius ir Robertas Neimontas. (Vido Černiausko nuotrauka)

Linksmai nusiteikę bendrovės „Daumantai LT“ akcininkai RomanasSeliava, Saulius Grinkevičius ir Robertas Neimontas. (Vido Černiausko nuotrauka)

Į šventę ir puotą Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre atvyko per 400 kviestinių svečių. Juos pasitiko „Daumantų“ pagardų gamintojai, akcininkai ir šios įmonės įkūrėjai: direktorius Robertas Neimontas, direktorius Romanas Seliava ir ilgametis įmonės vadovas, dabar Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius bei firmine skonio meistro uniforma pasipuošęs talentingas kūrėjas, kulinaras ir daugiau kaip 600 „Daumantų“ pagardų receptų autorius Algis Kairys.

Tiekimo padalinio vadovas, tris metus – geriausias įmonės darbuotojas – Virmantas Pikelis su žmona Vaida. (Vido Černiausko nuotrauka)

Tiekimo padalinio vadovas, tris metus – geriausias įmonės darbuotojas – Virmantas Pikelis su žmona Vaida. (Vido Černiausko nuotrauka)

„Daumantų“ pagardų gamintojus pasveikino LR Seimo narys Eligijus Masiulis, LR ūkio ministras Evaldas Gustas, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis. Geriausiesiems „Daumantų“ pagardų akcininkams ir darbuotojams buvo įteiktos LR Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus ir ūkio ministro Evaldo Gusto padėkos bei specialiu užsakymu iš aukščiausios prabos sidabro ir aukso Lietuvos monetų kalykloje nukaldintos 10, 15 ir 20 metų darbo sukaktis bendrovėje pažyminčios kolekcinės „Daumantų“ monetos. Iš viso už atsakingą, nuoseklų ir brandų darbą kartu išskirta ir apdovanota 17 „Daumantų“ pagardų gamintojų: Giedrė Bagdonavičienė, Emilija Blandienė, Lima Burlakova, Zita Čepulytė, Kristina Klevinskytė, Rasa Paišienė, Želardina Krutulienė, Regina Kšivickienė, Lina

Premjero padėką Algiui Kairiui įteikė premjero patarėjas Justas Pankauskas. (Vido Černiausko nuotrauka)

Premjero padėką Algiui Kairiui įteikė premjero patarėjas Justas Pankauskas. (Vido Černiausko nuotrauka)

Mikalajūnienė, Vilma Nefaitė, Oksana Vaiciekauskienė bei Arūnas Cikanavičius, Valdas Gudiškis, Algis Kairys, Alvidas Plakys, Vigantas Racevičius, Arvydas Štuikys. Visi trys „Daumantų“ akcininkai gavo Premjero padėkas.
Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis ir generalinis direktorius dr. Vytautas Šileikis ypač pagerbė ilgametį bendrovės „Daumantai LT“ akcininką ir įkūrėją Romaną Seliavą. Už aukštus pasiekimus profesijos srityje bei indėlį į įmonės ir Lietuvos pramonės vystymą jis apdovanotas 2014 metais atkurtu „Darbo žvaigždės“ medaliu, kuris buvo įsteigtas 1938 metais.

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis (dešinėje) ir generalinis direktorius Vytautas Šileikis  „Darbo žvaigždės“ medaliu apdovanojo bendrovės technikos direktorių, akcininką Romaną Seliavą. (Vido Černiausko nuotrauka)

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis (dešinėje) ir generalinis direktorius Vytautas Šileikis „Darbo žvaigždės“ medaliu apdovanojo bendrovės technikos direktorių, akcininką Romaną Seliavą. (Vido Černiausko nuotrauka)

Įmonės jubiliejui paminėti pasirinktas ir įmonės kvietimu Lietuvos žiūrovus stebino pritrenkiantis tarptautinis menininkų projektas „Vivaldianno: veidrodžių miestas“. Į jį bendrovė „Daumantai LT“ pakvietė ne tik savo svečius, bet ir dar 600 bičiulių iš viso Kėdainių rajono.
Vakarėlis tęsėsi prie sezonais dekoruotų vaišių stalų. Jausmus žadinančio furšeto stalai buvo dekoruoti žiemos, pavasario, vasaros ir rudens akcentais ir nutvieksti šviesomis. Gyvų gėlių kompozicijas kūrė vienas iš ryškiausių ir talentingiausių Lietuvos floristų Antanas Mažonas. Kiekvienam metų laikui specialiai buvo parinkti vis kiti patiekalai. Išraiškingas produktų dermes ir skonio improvizacijas paruošė drąsus eksperimentatorius kulinaras Lukas Semeževičius.

Interviu su įmonės įkūrėjais ir vadovais

Saulius Grinkevičius

„Daumantai LT“ akcininkas, „Daumantų“ prekės ženklo sukūrėjas, Kėdainių rajono savivaldybės meras, Kėdainių ROTARY klubo narys: „1991–1994 metais mes patys buvome ir personalo, ir marketingo, ir rinkodaros, ir finansų, ir logistikos specialistai, o tik tada jautėmės verslininkai ir įmonės savininkai.“

Prieš 25 metus dirbote sovietinėje įmonėje, turėjote puikias pareigas, Lietuvoje prasidėjo Nepriklausomybės kūrimas, daug įvairios sumaišties ir netikrumo, o jus ėmėte kurti verslą?

Įmonės aukso medaliais su deimantais apdovanotos 20 metų išdirbusios (iš kairės) Lima Burlakova, Oksana  Vaiciekauskienė, Želardina Krutulienė, Regina Kšivickienė. (Vido Černiausko nuotrauka)

Įmonės aukso medaliais su deimantais apdovanotos 20 metų išdirbusios (iš kairės) Lima Burlakova, Oksana
Vaiciekauskienė, Želardina Krutulienė, Regina Kšivickienė. (Vido Černiausko nuotrauka)

Netikėjau „sovietais“, visada galvojau, kad ta sąjunga sugrius. Toks darinys negali ilgai egzistuoti. Absurdas netrunka amžinai. Per tuos 5 metus, kuriuos išdirbau sovietmečiu, taip ir nesupratau, kaipgi ta sovietinė ekonomika funkcionuoja. Viskas buvo iškreipta, viskas neteisinga. Pavyzdžiui, įmonė, turėdama pinigų ir dirbdama pelningai, sustodavo, nes kažkas iš Maskvos nepaskyrė jai medžiagų ar technikos. Tokių kvailų situacijų, prieštaraujančių ekonomikos dėsniams, buvo ne viena. Kai tik Lietuva paskelbė Nepriklausomybę, praėjus vos dešimčiai dienų, mes su Robertu susitikom ir nusprendėm: darom verslą. Buvom jauni, avantiūristai, užsidegę ir galvojome tik apie sėkmę. Įsivaizdavome, kad viskas mums pavyks, neturėjome jokių baimių.

Kokie buvo pirmieji žingsniai?

Arūnui Cikanavičiui ūkio ministro E. Gusto padėka už dalykišką optimizmą kasdieniniuose darbuose. (Vido Černiausko nuotrauka)

Arūnui Cikanavičiui ūkio ministro E. Gusto padėka už dalykišką optimizmą kasdieniniuose darbuose. (Vido Černiausko nuotrauka)

Susidėjome po 200 rublių, kažko daugiau ir neturėjome. Tuo metu deficitas buvo viskas: mediena, metalas, elektrodai, santechnikos įranga, baldai. Žiūrėdavome į Rytus, į Rusiją, kurią žinojome, ir iš ten pirkdavome, veždavome ir parduodavome daiktus, žaliavas, viską, ką tik gaudavome. Tai pradžia buvo didmeninė prekyba. Taip pavyko sukaupti didesnį pradinį kapitalą. Tada susikūrė mažmeninės prekybos tinklelis – nedidelės parduotuvės ir pamanėme, o kodėl mums neužsiimti produktų gamyba?

Pradėjote nuo žuvų, silkės?

Kadangi abu esame inžinieriai, nusprendėme, kad mums gaminti daug įdomiau. O kai nusprendėme to imtis, tiesiog aplinkybės susidėliojo taip, kad pradėjome nuo žuvies, silkės ir jų gaminių (rolmopsų ir kt.) gamybos.

O kaip atsirado pirmoji majonezo partija?

Vilmai Nefaitei ūkio ministro Evaldo Gusto padėka už nepaprastą kruopštumą. (Vido Černiausko nuotrauka)

Vilmai Nefaitei ūkio ministro Evaldo Gusto padėka už nepaprastą kruopštumą. (Vido Černiausko nuotrauka)

Ėmė trūkti majonezo mūsų silkės rezervams užgardinti. Tada teko imti kibirą, drėlę ir užmaišyti jo. Algis sukūrė pirmą receptą. Pasižiūrėjome – skonis gavosi visai neblogas. Tada nusipirkome maišymo aparatą ir pradėjome gaminti didesniais kiekiais. Dar vėliau įsigijome naujesnius, tobulesnius įrengimus, o 2001 m. jau teko ir naują fabriką pasistatyti.

Ir vėl reikėjo plėsti prekybą?

Kai prigamini, reikia ir parduoti. Robertui su Romanu užteko kompetencijų vadovauti gamybai, o man teko važinėti į prekybos centrų tinklus, pristatinėti mūsų produktus, įtikinėti prekybininkus. Teko ir reklamos darbų imtis, nuolat galvoti, kaip parduoti.

Rizikavote?

Ėjome nuosaikesniu keliu, kvailai nerizikavome, nenorėjome greit uždirbti didelių pinigų, nes ir aš, ir mano partneriai jaučiame atsakomybę prieš savo darbuotojus. Jeigu nepaskaičiavęs smarkiai rizikuosi, gali turėti milžinišką naudą, bet jei bus nesėkmė – tu rizikuoji ne tik savo, o ir kelių šimtų šeimų gyvenimais.

Įmonės sidabro medaliais apdovanoti 10 metų išdirbę darbuotojai Kristina Klevinskytė, Giedrė Bagdonavičienė  ir Vigantas Racevičius. (Vido Černiausko nuotrauka)

Įmonės sidabro medaliais apdovanoti 10 metų išdirbę darbuotojai Kristina Klevinskytė, Giedrė Bagdonavičienė ir Vigantas Racevičius. (Vido Černiausko nuotrauka)

Koks įvertinimas yra svarbiausias?

Smagiausia kai vertina, džiaugiasi ir „Daumantų“ produktus myli mūsų pirkėjai. Įvairios organizacijos įvertina medaliais, apdovanojimais. Ir, žinoma, smagu gauti didžiausius įvertinimus iš aukščiausių šalies pareigūnų. Štai visai neseniai pas „Daumantų“ pagardų gamintojus viešėjo LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Aš ten buvau jau labiau kaip svečias. „Daumantai LT“ buvo pirmoji maisto pramonės įmonė, kurią aplankė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Iki šios dienos per abi savo kadencijas, jos Ekscelencija lankėsi tik 14 verslo įmonių. Mačiau, kaip visam kolektyvui buvo smagu matyti jos susidomėjimą, klausyti pasiūlymų. Išgirsti tik jiems skirtą jos Ekscelencijos sveikinimą. Iš jos lūpų nuskambėjo labai solidus mūsų darbo vertinimas. Visi supratome, kad ėjome teisingu keliu.

Kiek esate versle, tiek ir politikoje? Kol galutinai politika nurungė verslą?

Įmonės aukso medaliais apdovanoti iš kairės Rasa Paišienė, Alvidas Plakys, Zita Čepulytė ir Valdas Gudiškis. (Vido Černiausko nuotrauka)

Įmonės aukso medaliais apdovanoti iš kairės Rasa Paišienė, Alvidas Plakys, Zita Čepulytė ir Valdas Gudiškis. (Vido Černiausko nuotrauka)

Taip. Lygiai 25 metus ir politikoje. Buvau renkamas Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariu. Dalyvauti Lietuvos politiniame gyvenime man – pilietinė pareiga ir galimybė keisti Kėdainius, Lietuvą, prisidėti prie šalies augimo. Tai galimybė tvirtai ir gal kiek garsiau išsakyti savo požiūrį, pilietinę poziciją, įgyvendinti idėjas. Visą laiką didžiavausi, kad esu verslininkas, kad esu politikas. O nuo pernai metų svarstyklės nusviro į kitą pusę. Esu išrinktas rajono meru. Visada džiaugiuosi tuo, ką darau.

Iš kur tokios stiprios pilietinės pozicijos šaknys?

Domėjausi tautos istorija, vingiais, daug bendravome apie tuo metu nuslėptą Lietuvos likimą. Mano senelis buvo tautininkas, miestelyje, kuriame gyveno, jis buvo skyriaus pirmininkas. Politines ambicijas turbūt paveldėjau iš jo.

Romanas Seliava

„Daumantai LT“ akcininkas, technikos direktorius, Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ prezidentas, teniso klubo „Harmonija“ viceprezidentas, VŠĮ „Sporto Gijos“ direktorius: „Nuo 2006 metų labai rimtai atnaujinome gamybos linijas. Įsigijome daug pačių moderniausių įrengimų. 2010–2015 metais į gamybą investavome daugiau kaip 1,5 mln eurų“.

Ar prisimenate pačią pirmą gaminimo technologijos pradžią, kokia ji buvo?

Daug jau laiko prabėgo, bet man visada gera prisiminti pradžią. Pirmasis majonezas buvo sumaišytas kibire. O kai pradėjome mąstyti apie didesnę – tikrą maišyklę, mano užduotis buvo surasti įrengimus, kurie būtų labai geri, bet už priimtiną kainą. Aišku, radau puikius užsienio gamintojus, bet jų įrengimų kaina buvo milijonas markių – tokia, kokios tuo metu negalėjome sau leisti. Tai teko ieškoti inžinierių, tartis, kas čia mums padėtų pagaminti tą maišyklę. Ir radome žmonių, kurie tą sugebėjo atlikti – mūsų rajono įmonės, Kėdainių metalo konstrukcijų ir biochemijos gamyklų specialistai, vėliau UAB „Laumetris“. Iki šiol ta pirmoji maišyklė yra sandėlyje. O vėliau, jau po kelerių metų, mums pavyko įsigyti ir tuos išsvajotus brangiuosius įrengimus.

Pasikeitė Lietuvos valgymo tradicijos – kas Jus neramina labiausiai?

Visos naujovės ateina į Lietuvą iš užsienio. Pastebiu, kad jaunimas labiau dėmesį kreipia į maisto pateikimą, serviravimą, tačiau taip pat vartoja ir greitą maistą, mažiau gal paiso senųjų šventinių mūsų stalo tradicijų, bet pagardus mėgsta. Norėtųsi, kad išlaikytų mūsų lietuviškas tradicijas, neužmirštų mamų receptų, bet svarbiausia, kad rinktųsi kokybiškus ir saugius maisto produktus, skaitytų etiketes, nes nuo to, ką valgai, priklauso žmogaus sveikata. Eksportuojant į užsienį užsakovai reikalauja, kad produktai galiotų ilgai, bet man asmeniškai nepriimtina, kad majonezas galiotų metus laiko. Mes savo vartotojų net nepratiname prie minties, kad taip gali būti.

Jūs pats visada pietaujate tik namuose?

Stengiuosi pietauti tik namuose. Tokia mūsų šeimos tradicija. Savo darbo laiką planuoju ir to plano laikausi, todėl spėju grįžti namo. Aš nemėgstu ir kai kiti vėluoja. Į darbą turime ateiti laiku, ir išeiti laiku. Įmonėje net į rytinius pasitarimus mūsų darbuotojai beveik niekada nevėluoja. Išsiugdėme drausmingą kolektyvą.

Kas išveda iš kantrybės?

Ir fabrike, ir dirbant su įvairiais verslo partneriais, tiekėjais būna, kad ne viskas vyksta sklandžiai, bet piktas nebūnu niekada. Esu labai ramus žmogus. Mane iš kantrybės gali išvesti tik nepasisekusi teniso partija. Aš labai myliu žmones, man patinka bendrauti, moku išklausyti, man įdomios įvairios nuomonės. Kartais būnu ir griežtas, bet jei tik to būtinai reikia ir tai padeda spręsti problemas. Gamyboje žmonėms reikia kruopštumo, bet kartu ir greitos reakcijos. Ne pykstu, o mokau žmones suderinti šiuos du elementus.

Robertas Neimontas

„Daumantai LT“ akcininkas, direktorius: „1997–2003 metai man buvo patys įdomiausi. Įsivaizduojate, 2000 metais mes persikėlėme į naują fabriką nė parai nesustabdę gamybos.“

Kokį kolektyvą pamatėte praėjusiais metais pradėjęs vadovauti bendrovei?

Niekada nebuvau atitrūkęs nuo kolektyvo, visą laiką domėjausi ir žinojau, kuo gyvena „Daumantų“ pagardų gamintojai, tik aš pastaruoju metu gyvenau Vilniuje. Dabar grįžau.

Kas yra „Daumantų“ stiprybė?

Mes visi iš vieno krašto, kėdainiečiai, esame klasiokai, kaimynai, draugai – tai mūsų stiprybė. Mes gerai vieni kitus suprantame, nes kartu ne vienerius metus. Jau net 9 mūsų žmonės yra apdovanoti įmonės aukso medaliais su deimantais – tai reiškia, kad 20 metų esame bendraminčiai, siekiame tikslų ir padedame vieni kitiems. Pavyzdžiui, su Algiu Kairiu mes pažįstami jau 40 metų. Mano požiūriu, jis turi labai gerą skonį. Ilgai bando, taiko, dirba, derina skonius, žaliavas, keičia ingredientus, bet jis žino, kaip sukurti tą skaniausią pagardą, ir jis pataiko Lietuvos vartotojams. Algis kulinaras – jis ir patiekalus skaniai gamina.

Ar asortimentas nuo pagardų gamybos pradžios labai pasikeitė? Kokių produktų, kurių nebeliko, jums gaila?

Daug visko gaminome, bet pagrindiniai išliko majonezai „Pusriebis“, „Su krapais“, pomidorų padažas ir kečupas „Tradicinis“. Man labai gaila, kad lietuviai ne per daug mėgsta tikrai aštrius patiekalus.

Kokią didžiausią pamoką gavote per 25 metus?

Per tuos metus mes visi pasikeitėme, subrendome. Aš pats supratau, kas tai yra verslas. Verslas – tai gyvenimo būdas. 1990-aisiais aš nežinojau, kur einame ir kuo būsime.

Koks dabar etapas yra įmonei?

Dabar mums brandos etapas. Mums 25-eri metai. Mes jau ne mokiniai ir ne studentai. Mes jau mažiau mokomės, nes daug ką mokame, nuėjome tuos sunkius įsitvirtinimo kelius, radome savo vietą kaip įmonė. Kaip šalis, taip pat esame Europos Sąjungoje, NATO, kitose tarptautinėse ekonominėse organizacijose, sąjungose. Ir, manau, dabar mums, kaip įmonei, reikia plėstis, kad būtume ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinė įmonė. Norėtųsi didinti eksportą dar mažiausiai 30–40 procentų, kad 70 procentų mūsų gaminių būtų parduodama užsienyje, o tik 30 Lietuvoje. Reikia išmokti įtikti ir jaunimui, jų visai kitoks poreikis produktams.

Kas planuose?

Planuose fabriko remontas, norime plėsti cechą, tvarkyti teritoriją, bet mes esame pribrendę ir rimtiems plėtros pokyčiams. Tai, ką mes turime, jau pakankamai išsemta Lietuvos rinkoje. Ieškome įsigijimų Lenkijoje, mąstome apie kitų gaminių įdiegimą. Reikia eiti į priekį.

„Daumantų LT“ inf.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.