Šiemet vitaminų kaupimo sezono pradžia – vėlesnė nei įprasta. Vaisių ir daržovių sulčių spaudėjai pastebi, kad ankstesniais metais rugsėjo antroje pusėje būdavo pats darbų įkarštis, o šiemet sezonas tik įsivažiuoja. Žinoma, populiariausios išlieka obuolių sultys.

Sulčių spaudimo sezonas tęsis tol, kol bus klientų – paprastai iki lapkričio.

Įtakos turi orai
„Man atrodo, kad lietuviams obuoliai – ne bėda. Nors obelys vaisius veda kas antri metai, kas nori, išeitį randa ir nederlingais metais“, – šypsosi kėdainietė Danguolė Daugvilienė, kol jos vyras Vilius pluša savo rankomis įrengtame ceche prie sulčių spaudimo įrangos.
Tiesa, daugiau kaip dvidešimt metų šias paslaugas teikiantys kėdainiečiai pastebi, kad šiemet dėl vėlyvo pavasario ir obuoliai noksta vėliau. Kaip ir kasmet, spausti sultis jie pradėjo apie rugpjūčio vidurį, bet vežančiųjų obuolius gausėja tik dabar, ypač nelietingomis, gražesnėmis dienomis ar po smarkesnių vėjų. „Per lietų niekas nenori važiuoti į sodą ir rinkti obuolių. Vos tik gražesnė diena – jau jaučiasi pagyvėjimas“, – pritaria tėveliams talkinanti Justina.

Mėgstamiausios – obuolių sultys
Tarp kėdainiečių populiariausios – obuolių sultys. Sezono įkarščio metu retai kas atveža mažiausią priimamą kiekį – du maišus, paprastai jų būna daugiau. Į presą telpa dešimt maišų. Per dieną pro automatizuoto vaisių plovimo, smulkinimo, spaudimo, pasterizavimo, sulčių pakavimo įrangą „prasisuka“ kelios tonos obuolių. „Piko metu dirbame neskaičiuodami dienų ir valandų, juk obuoliai nelauks kelias dienas, kol ateis eilė juos spausti. Vaisius priimame ir vakare, tokiu atveju sultis atiduodame iš ryto“, – pasakoja Danguolė.

Naujoves priima, bet atsargiai
Kėdainių rajono sulčių spaudyklose jau įsitvirtino ir sulčių pasterizavimas – daugelis renkasi brangesnes, tačiau patogesnes 5 litrų talpos pasterizuotų sulčių pakuotes. Šviežios sultys pasterizuojamos, užkaitinus jas 80°C temperatūroje, o tai pailgina sulčių realizacijos laiką, nes žūva gyvi mikroorganizmai: bakterijos, pelėsiai bei mielės. Taip paruoštos šviežiai spaustos sultys, sandariai uždarytos taroje, išlieka šviežios ilgą laiką. Sandariuose maišeliuose neatidarytos sultys gali būti laikomos dvejus metus, o atidarius jas galima išgerti per mėnesį ar du. „Technologijos tobulėja, tad dabar sultis galime supilstyti ir į metalizuotus maišelius su apsauga nuo ultravioletinių spindulių, taigi juos galima drąsiai laikyti net ant palangės“, – teigia Justina.
Vis tik sulčių spaudėjai pastebi, kad kėdainiečių, ypač vyresnio amžiaus žmonių, įpročiai keičiasi pamažu. Naujoves kėdainiečiai priėmė atsargiai, išsiklausinėję įvairiausių dalykų. „Žmonėms atrodo brangu, tačiau stengiamės išaiškinti, kad nauda yra didesnė. Už paprastą sulčių spaudimą mokate 20 centų už litrą, paskui perkate dangtelius, ruošiate savo stiklainius, verdate – visa tai kainuoja ir pinigų, ir laiko. Be to, virimo temperatūroje žūva vitaminai, o pasterizuojant 80°C jų išlieka daugiau. Įvertinus visa tai, 50 centų už litrą pasterizuotų ir į pakuotes supilstytų sulčių nėra daug“, – mano pašnekovai.
Pasiteiravus, ar galima dar karštus maišelius namų rūsyje guldyti vieną ant kito, sulčių spaudėjai atsako teigiamai. Pakuotes, kol jos šiltos, geriausia sudėti eilėmis, tik reikia saugoti, kad neuždengtumėte kranelių.

Mišiniai – dėl skonio ir naudos
Sultis gerti ne tik skanu, bet ir sveika. Šia tiesa vadovaujasi ir kėdainiečiai, išradingai maišydami vaisius bei daržoves. Pernai buvo labai populiarios obuolių sultys su moliūgais, apie kurių naudą kalbama jau ne vienerius metus. Be to, kaip pastebi Danguolė, moliūgai sušvelnina obuolių aštrumą. Beje, obuolių sultys skaniausios, kai spaudžiamos vėlyvesnį rudenį – jos sodresnės.
„Kasmet žmonės pageidauja obuolių ir morkų mišinio, taip pat maišomi apelsinai, kriaušės, o pernai pasitaikė net topinambų, – prisimena Justina. – Šiemet jau teko spausti obuolių ir burokėlių sultis, labai skanu ir labai graži spalva! O kitą savaitę atveš spausti burokėlių, obuolių ir salierų sultis“, – sakė mergina.
Sulčių spaudyklos šeimininkas Vilius Daugvilas pastebi, kad vyresni žmonės sultis dažniausiai spaudžia anūkams, daug kas lietuviška simbolika puoštas pakuotes siunčia į užsienį vaikams, giminaičiams. Natūralų sulčių skonį labai vertina ir užsieniečiai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.