Algirdas Raila

railaPo sunkios ir ilgos ligos 2016 m. vasario 10 dieną mirė Algirdas Raila – Kėdainių krašto visuomenės pripažintas tautodailininkas, tapytojas, turėjęs didelę kūrybinę aistrą, daugiausiai besireiškęs peizažo žanre, nevengęs ir teminių kompozicijų.
A. Raila gimė 1931 m. sausio 18 d. ūkininko trijų vaikų šeimoje buvusiame Pasmilgio kaime. Nuo vaikystės pamėgęs gamtą, daug laiko praleisdavo prie Smilgos. Buvo fiziškai stiprus, išvaizdus, žavėjosi Nepriklausomos Lietuvos kariuomene, todėl tėvų paragintas, 1949 m. įstojo į Vilniaus karininkų mokyklą.
Būsimą menininką slėgė valstiečių beteisiškumas, nekaltų žmonių trėmimas į Sibirą… Su draugais svarstė, kaip pasitarnauti savo kraštui. Kažkas įskundė. 1952 m. sausio 18 d. Rygoje karo tribunolas Algirdą nuteisė dešimčiai metų lagerio ir penkerius metus be teisės grįžti į Lietuvą. Kalėjo Komi ASSR kalėjime, iš kur 1955 m. jį paleido. Dirbo statybose Ukrainoje. Lietuvą, o kartu ir Kėdainius, pasiekė tik 1965 m. Įsidarbino tuometinėje Autotransporto valdyboje vairuotoju.
Tapyti pradėjo visiškai atsitiktinai. Artėjant 1980-iesiems metams, sugalvojo savo žmonai Birutei nutapyti paveikslą. Pavyko visai neblogai. Nuo to laiko su tapyba nesiskyrė. Tapė taip, kad paveiksluose atsispindėtų ne tik tėviškės grožis, bet ir nuotaika. Menininkas buvo gerai susipažinęs su liaudies meno tradicijomis, bet jomis nesekė, o stengėsi dirbti profesionaliai.
Dar 1980 m. pabaigoje buvo priimtas į Lietuvos liaudies meno draugiją, buvo Kėdainių krašto dailės draugijos narys. A. Raila surengė keliolika autorinių parodų. Jo kūrinių yra įsigiję Lietuvos, taip pat užsienio meno gerbėjų.
Algirdas savo tėviškėje, prie Smilgos upės, įrengė parką, kuriame sukūrė daug akmens skulptūrų. Šiame parke palaidojo savo žmoną Birutę, o dabar ten palaidosime ir Algirdą Railą.
Kėdainių krašto dailės draugija neteko dar vieno talentingo, Lietuvoje gerai žinomo tapytojo.
Atsisveikinimas su velioniu vyks penktadienį šarvojimo salėje prie Šv. Juozapo bažnyčios nuo 12 iki 18 valandos.

Irena Gokienė

gokiene2016 m. vasario 9 d. mirė Irena Gokienė – Kėdainių krašto dailės draugijos narė, tautodailininkė, tapytoja.
Irena gimė 1956 m. sausio 15 d. Aukštadvario kaime, Kėdainių rajone, Stefanijos ir Alekso Jankūnų šeimoje. Augo su trim broliais ir keturiomis seserimis. Šeimoje Irena buvo jauniausia.
1974 metais baigė Čekiškės vidurinę mokyklą. Mokėsi gerai. Išmoko groti akordeonu. Baigusi vidurinę mokyklą, atvyko į Kėdainius. 1995 m. lapkričio mėnesį pradėjo dirbti AB „Fostra“ (1996 m. pervardinta į „Lifosą“) komercijos centre. Darbą gamyklos komercijos centre baigė 2002 m., eidama marketingo ir realizacijos skyriaus parduotuvės vedėjos pareigas. Šioje chemijos gamykloje susipažino ir su savo vyru Rimantu, ištekėjo, užaugino du vaikus.
Dailės pagrindų mokėsi iš Juliaus Urbanavičiaus. 2002 m. buvo priimta į Kėdainių krašto dailės draugijos narius ir išrinkta draugijos valdybos nare. Irena daug tapė, dažniausiai peizažus. Kasmet dalyvavo tautodailininkų parodose, surengė kelias autorines parodas. Jos darbai buvo eksponuoti ir respublikinėse parodose-konkursuose.
Menininkė aktyviai dalyvavo visuose Kėdainių krašto dailės draugijos organizuotuose tapybos pleneruose, stengėsi drobėse įamžinti Kėdainių krašto architektūrinį paveldą, nutapydama krašto dvarus, jų parkus, Kėdainių senamiesčio gatveles…
Netikėtas Irenos Gokienės išėjimas į Amžinybę yra didelė netektis šeimai, artimiesiems, draugams, dailės draugijai, Kėdainių bendruomenei. Velionę į paskutinę kelionę išlydėsime vasario 13 d., šeštadienį, 14 val.
Kėdainių krašto dailės draugija

 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.