Aklapuõdžiai, Babėnai, Devyndúoniai, Gėláiniai, Gùptilčiai, Kalnãberžė, Lauksargis, Lioliaĩ, Pilióniai, Ramėnai, Sauskójai, Šventýbrastis, Šalčmiriaĩ, Šnìpiškis, Žebgraužiaĩ. Už šiuos vietovardžius kėdainiečiai galėjo balsuoti savivaldybės svetainėje beveik porą savaičių. Penktadienį Česlovo Milošo kultūros centre konferencijos „Česlovo Milošo žemės kultūrinis, istorinis kraštovaizdis ir vietovardžiai“ metu buvo paskelbta, kad įdomiausias vietovardis kėdainiečiams atrodo esąs Devynduoniai. Antroje vietoje Babėnai, o trečia vieta dalijosi Kalnaberžė ir Žebgraužiai.


Rinkimus ir konferenciją, skirtus Vietovardžių metams, organizavo Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyrius ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Iš visų seniūnijų buvo parinkta esamų ir buvusių oikonimų – gyvenamųjų vietų tikrinių vardų – pavyzdžių, kurių daryba, kilmė ir prasmė yra neįprasta, netikėta, šmaikšti ar intriguojanti.

Prieš balsuodami žmonės galėjo susipažinti su vietovardžių daryba, kilme bei prasme. Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. specialisto, kraštotyrininko, vietovardžių tyrėjo Ryto Tamašausko pateikti vietovardžių, už kuriuos balsuojama, aprašai buvo pateikti savivaldybės svetainėje, taip pat dalis jų spausdinta ir spaudoje.

Tokie aprašai bei rinkimai yra postūmis domėtis krašto praeitimi. Kokie žmonės vienur ar kitur gyveno, kokia buvo vietovės geografinė aplinka, kokie įvykiai galėjo vykti – juk visa tai yra užkoduota vietovardžio pavadinime.

Vietovardžių metai – gera proga išgirsti, apie ką mums kalba gimtoji žemė, suvokti kalbos jėgą ir vertę. Tada galėsime sakyti, kad tai ne vienkartinė proginė akcija, o prasmingas žingsnis savęs − savo kalbos, kultūros, gyvenimo būdo − gilesnio pažinimo link.

Primename, kad šiemet portalo lrt.lt skaitytojai respublikiniuose rinkimuose išrinko gražiausią gyvenamosios vietos šalyje pavadinimą – juo tapo Pelėdnagiai.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.