Vis labiau vėstant orams, Kėdainių krašte nuosekliai didėja sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI). Nors gripo atvejų praėjusią savaitę dar nebuvo užfiksuota, tačiau sergamumas ŪVKTI itin išaugo. Daugiausia susirgimų užregistruota tarp vaikų iki 17 metų amžiaus.

Gripas – užkrečiama virusinė, lašeliniu būdu per orą plintanti infekcija, kurios sezono pradžia skelbiama 40-ąją metų savaitę. Tačiau gripo sezono metu galima užsikrėsti ir kitais virusais, sukeliančiais kvėpavimo takų ligas (slogą, sinusų, gerklės ar gerklų uždegimą ir kt.), kurias lydi daugiau ar mažiau į gripą panašūs simptomai bei sumažėjęs darbingumas ar laikinas jo netekimas.

Svarbiausia – profilaktika

Kadangi gripo virusai ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sukeliantys sukėlėjai plinta su seilių dalelėmis čiaudint, kosint, kalbant ir į organizmą patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę, tai įstaigose labai svarbus geras patalpų mikroklimatas ir asmens higiena. Patalpose turėtų būti ne per šalta ir ne per šilta – tinkamas mikroklimatas taip pat gali padėti išvengti peršalimo.

Rekomenduojama, kad gyvenamosiose patalpose ir lankytojams skirtose visuomeninėse patalpose oro temperatūra šaltuoju metų laiku turi būti ne mažesnė kaip 18 laipsnių šilumos, temperatūrų skirtumas 0.1 m ir 1.1 m aukštyje nuo grindų – ne daugiau kaip 3 laipsniai, santykinė oro drėgmė – 35–60 procentų. Visgi negalima pamiršti natūralaus patalpų vėdinimo, net ir šaltuoju metų laiku. Vėdinti rekomenduojama sudarant skersvėjį, t.y. atidarius langus nors 10 min., kai patalpose nėra žmonių. Dažnas vėdinimas ir patalpų bei kitų paviršių valymas drėgnu būdu užkerta kelią patalpose esančių virusų plitimui.

Geriausia priemonė darbuotojams, norint išvengti ligų, plintančių oru, yra rankų plovimas. Tad visose įstaigose ir organizacijose turi būti sudarytos sąlygos gerai rankų higie­nai (turi būti šilto vandens, muilo ir vienkartinių rankšluosčių prie kiekvienos kriauklės).

Virusus gali platinti sergantys arba užsikrėtę, bet dar nesusirgę asmenys. Todėl patariama į kolektyvus nepriimti sergančiųjų, o rekomenduoti jiems kreiptis į medikus.

Ypatingas dėmesys – mokykloms

Vaikų mokymo įstaigose kasmet gripo sezono metu (nuo 40 iki 20 kalendorinės metų savaitės imtinai) rekomenduojama kiekvieną pirmadienį surinkti ir įvertinti informaciją apie neatvykusių ir sergančių vaikų skaičių. Informuoti mokinių tėvus (globėjus), kad vaikui susirgus gripu ar ūmine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, jie apie tai praneštų klasės auklėtojui (-ai). Po ligos mokinius galima priimti tik su gydytojo pažyma.

Sparčiai didėjant neatvykusių į įstaigą mokinių skaičiui (esant mokinių sergamumui gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis 20 procentų ir daugiau, kai mieste yra paskelbta gripo epidemija ar 50 procentų, jei epidemijos nėra), mokyklos bendruomenei rekomenduojama apsvarstyti galimybę, kartu su įstaigos steigėju, priimti sprendimą (mokyklos direktoriaus įsakymu) dėl vaikų ugdymo įstaigos laikino veiklos nutraukimo. Ugdymo procesą tokiu atveju rekomenduojama nutraukti ne trumpiau nei dviem savaitėms.

Rekomenduojama vėdinti patalpas (prieš pamokas, per pertraukas, po pamokų), drėgnuoju būdu valyti grindis ir kitus paviršius bei dažnai liečiamus daiktus, tokius kaip durų rankenos, laiptų turėklai, vandens čiaupai ir kt. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms. Čia pagal nustatytas higienos normas patalpų temperatūra privalo būti ne žemesnė nei 20–23 laipsniai šilumos.

O tose erdvėse, kur ugdomi vaikai, turintys judesio ir padėties sutrikimų, ir vaikai iki 1 metų amžiaus, temperatūra privalo siekti 21–23 laipsnius šilumos.
Mokyklose, vykdančiose bendrojo ugdymo programas, oro temperatūra šildymo sezonu turi būti 20–22 laipsniai šilumos, mokymo klasėse, mokymo kabinetuose temperatūra turi būti 18–20 laipsnių šilumos. Nevykstant pamokoms oro temperatūra šildymo sezono metu mokyklos patalpose turi būti ne žemesnė kaip 15 laipsnių šilumos. Įstaigose santykinė oro drėgmė šaltuoju metų laiku turi būti 35–60 procentų, oro judėjimo greitis – ne didesnis kaip 0,15 m/s.

Paslaugų vartotojams įtarus, kad ugdymo įstaigose yra netinkami mikroklimato parametrai, rekomenduojame kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentą.

Skiepai – efektyviausia priemonė

Sveikatos specialistai primena, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: plaučių, bronchų, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų komplikacijų. Palankiausias skiepijimosi nuo gripo laikotarpis yra spalio – lapkričio mėnesiai. Pasiskiepijus apsauga susiformuoja po dviejų savaičių ir trunka visą gripo sezoną. Svarbu skiepytis kiekvienais metais, nes gripas – nenuspėjamas, gripo virusai nuolat kinta ir po skiepų įgytas imunitetas laikui bėgant silpsta.

Kolektyvų nariams nuo kitų ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų patariama saugotis ir kitais būdais, pasirenkant paprastas, tačiau gana efektyvias priemones.

Tinkama apranga. Drabužiai, liečiantys kūną, turėtų būti iš natūralaus pluošto, nes tik tokie geriausiai padeda išsaugoti šilumą. Reikėtų dėvėti sezonui tinkamus rūbus bei apavą. Šaltu oru, net ir trumpam išbėgant į lauką, reikėtų apsivilkti šiltais drabužiais ir apsiauti tinkama avalyne.

Asmens higiena. Žmogus turėtų dažnai plauti rankas – grįžęs namo, atėjęs į darbą, ypač jei važiavo visuomeniniu transportu. Jei tenka kur nors liesti turėklus ar kitus daiktus viešoje vietoje, nereikėtų rankomis čiupinėti nosies ir burnos.

Kontakto su sergančiaisiais vengimas. Visiems kolektyvų nariams patariama vengti čiaudinčių ar kosėjančių asmenų, kurie gali užkrėsti jau turimu virusu. Svarbu nepamiršti kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo ir žinoti, kad saugus atstumas nuo sergančiojo yra ne mažiau kaip 1 m.
Sergant neiti į kolektyvą. Pajutus peršalimo simptomus rekomenduojama likti namuose – ne tik dėl to, kad taip greičiau pasveikstama, bet ir dėl kartu dirbančių ar besimokančių asmenų gerovės.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Vedinimo kaina

    Nežinau, aš kažkaip skeptiškai žiūriu į skiepus. Nes gripas kasmet pasireiškia įvairiausiomis atmainomis, formomis. Tad nuo visų jų tikrai vakcina neapsaugos. Šiaip nesu prieš skiepus, ir tuos būtinuosius, kuriais skiepijo ir mus vaikystėje, pripažystu, tačiau nauji tikrai kelia įtarimų dėl per trumpo laiko tarpo nuo sukūrimo. O geriausia yra stengtis imtis profilaktikos priemonių, higiena ir patalpų vėdinimas bei imuniteto stiprinimas niekada niekam nepakenks

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.