Gerasis pavyzdys – visai čia pat

Pastarąjį pusmetį Kėdainiams susiduriant su opia problema – vis dažniau matoma betvarke aplink atliekų konteinerius, valdžiai būtina ne tik galvoti, kaip išspręsti šią problemą, bet ir imtis realių žingsnių. Juo labiau, kad puikus pavyzdys visai šalia – Jonavos rajone, kur atliekų išvežimu ir net švara aplink konteinerius rūpinasi savivaldybės įmonė „Jonavos paslaugos“, tuo tarpu Kėdainiuose dar vis dirba sostinės įmonė „VSA Vilnius“.


Mūsų kaimynai irgi vargsta

Bendrovė „VSA Vilnius“ aptarnauja ne tik Kėdainių, bet ir Alytaus, Kaišiadorių, Šalčininkų, Širvintų, Ukmergės ir Varėnos rajonų bei Vilniaus miesto gyventojus.

Ukmergės savivaldybėje mišrių komunalinių atliekų išvežimu taip pat rūpinasi bendrovė „VSA Vilnius“. Šiame rajone rūšiavimo konteinerius aptarnauja bendrovės „Ekonovus“ Ukmergės padalinys. Šios savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Aidas Dutkus pripažino, kad jie taip pat susiduria su komunalinių atliekų išvežimo problema.

Įmonė „Jonavos paslaugos“ turi apie 330 darbuotojų, iš jų –150 valytojų, kurios triskart per dieną – ir darbo dienomis, ir savaitgaliais, apeina konteinerius, į kuriuos sumeta ne vietoje paliktas šiukšles.

„Būna taip, kad įmonė „VSA Vilnius“ nesilaiko nustatyto grafiko ir atliekų išvežimas užstringa. Todėl situaciją pastoviai kontroliuojame. Keliame klausimus ir dėl šiukšlių išvežimo laiku, ir dėl teritorijos aplink konteinerius sutvarkymo“, – teigė A. Dutkus.

Ukmergiškis kaip gerą komualinių atliekų tvarkymo pavyzdį mūsų regione pateikė kaimyninį Jonavos rajoną, kur šis „šiukšlinas“ reikalas patikėtas savivaldybės įmonei „Jonavos paslaugos“.

Kaišiadorių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyrius vedėjas Linas Lazauskas sakė, kad pastarąsias keletą savaičių problemų dėl buitinių atliekų ir rūšiavimo konteinerių išvežimo nekilo, tačiau tokių bėdų tikrai būta anksčiau.

Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos prezidentas, įmonės „Jonavos paslaugos“  direktorius Edmundas Mulokas pabrėžė, kad Lietuvoje dar gajus manymas, jog privatus verslas yra panacėja, todėl atsisakyta savivaldybių įmonių, o paslaugos patikėtos privačioms kompanijoms. Tačiau ilgainiui įsitikinta, jog pagrindinis privačių kompanijų tikslas yra pelnas, dažnai neužtikrinant paslaugų kokybės. (www.jonavoszinios.lt nuotr.)

„Pas mus gyventojai rūšiuoja atliekas, kurių vienas išveža įmonė „VSA Vilnius“, kitas – mūsų savivaldybės įmonė. Šiukšlės prie konteinerių kaupdavosi tik tada, kai būdavo vėluojama jas išvežti nesilaikant nustatyto grafiko. Šiuo metu iš gyventojų tokių nusiskundimų nesulaukiame. Situaciją nuolat stebime ir tikimės, kad didelių problemų nebekils“, – sakė L. Lazauskas.

Beje, šis rajonas dalį paslaugų jau perka iš jonaviškių.


Viskas vienose rankose

Kaišiadoriečiams negailint pagyrų, „Kėdainių mugė“ pasižvalgė po Jonavą. Šioje kaimyninėje savivaldybėje visas gyventojams reikalingas paslaugas teikia viena bendrovė „Jonavos paslaugos“.

Įmonė visame rajone atsakinga už tris sritis – atliekų tvarkymą, daugiabučių namų administravimą, įmokų surinkimą. Visa tai apima daugybę darbų: atliekų surinkimą, daugiabučių namų administravimą ir jų renovavimą, visoje miesto teritorijoje esančių viešųjų erdvių ir daugiabučių kiemų tvarkymą, daugiabučių namų laiptinių valymą, miesto želdynų ir gėlių priežiūrą, šienavimą, kelių ir gatvių duobių remontą, kelių valymą, šlavimą ir barstymą, gatvių apšvietimą, taip pat įmonė turi banko licenciją ir vykdo mokesčių už šilumą, vandenį ir televiziją surinkimą, teikia skolų administravimo paslaugas, miesto kapinių ir pirties bei turgavietės priežiūrą.

Ilgametis rajono vadovų nuopelnas

Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos prezidentas, įmonės „Jonavos paslaugos“  direktorius Edmundas Mulokas šypsosi, kad patiems nesinori girtis, nes tai sukelia pavydą, bet neslepia, jog malonu, kai kiti pagiria. Tai, kad šiandien jonaviškiai yra pavyzdys kitiems, rajono vadovų nuopelnas.

Tarp Kėdainių ir Jonavos – didžiuliai skirtumai.

„Vienoje vietoje sutelktos visos paslaugos ženkliai palengvina daugelio gyventojams svarbių klausimų sprendimus. Žinoma, ir mes turime problemų. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl mūsų situacija yra gera, tai daugybės metų mūsų rajono politikų nuopelnas.

Būtent rajono vadovai išsaugojo šią savivaldybės įmonę. Juolab dabar, kai teisinė bazinė labai sunkiai leidžia sudaryti vidaus sandorius su savivaldybių įmonėmis. Mums gera žinia, kad Seime bus svarstomas vidaus sandorių sudarymo galimybių palengvinimas. Šiandien nedaug šalyje yra rajonų, kur išlikusios savivaldybės įmonės, teikiančios plataus spektro paslaugas“, – kalbėjo E. Mulokas.

Pašnekovo žiniomis, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai, kadangi jų netenkina atliekų surinkimo paslaugas teikiančių vežėjų darbų kokybė, svarsto galimybę atliekų vežimą perduoti savivaldybės įmonei.


Talkina ir kitiems rajonams

Bendrovė „Jonavos paslaugos“ veikia 20 metų, tačiau jos veikla skaičiuoja daugiau kaip penkiasdešimt metų. Prieš du dešimtmečius tuometiniai rajono vadovai apjungė į vieną dvi įmones – „Jonavos komunalines paslaugas“ ir „Jonavos butų ūkį“. Taip atsirado „Jonavos paslaugos“, sėkmingai gyvuojančios iki šiol.

„Paprašius talkiname ir kitiems rajonams, pavyzdžiui, Kaišiadorių. Taip pat kalbėjome ir su „VSA Vilnius“, aptarnaujančiu Kėdainių rajoną, tačiau mūsų paslaugų neprireikė“, – sakė E. Mulokas.

Įmonės „VSA Vilnius“ atstovai „Kėdainių mugei“ parašė: „Žinokite, pakalbėjome su kolegomis, tai niekas nieko apie Jūsų minimą susitikimą nėra girdėjęs. Todėl nelabai ir suprantame, apie ką čia kalba bei kaip tai susiję su UAB „VSA Vilnius“ teikiamomis paslaugomis Kėdainių rajone. Todėl neturime, ką komentuoti. Mes paslaugas teikiame pagal sutartį.“

Dabar taiso savo klaidas

Pasak pašnekovo, rajonuose problemų dėl atliekų tvarkymo atsirado, nes šalyje veikia trys didelės jų surinkimo kompanijos, siekiančios užvaldyti visą rinką ir taip žlugdančios savivaldybių įmones, kurias vėliau labai sunku atkurti.

„Lietuvoje kartojamos klaidos, kurias darė kitos pasaulio šalys. Manoma, kad privatus verslas yra panacėja, todėl atsisakyta savivaldybių įmonių, o paslaugos patikėtos privačioms kompanijoms. Tačiau ilgainiui įsitikinta, jog pagrindinis privačių kompanijų tikslas yra pelnas, dažnai neužtikrinant paslaugų kokybės.

Nuo 2000 metų užsienyje prasidėjo grįžimo procesai, kuomet daug kur atkuriamos savivaldybių įmonės, besirūpinančios šilumos tiekimu, atliekų tvarkymu ir kt. Tokių pavyzdžių yra ypač daug Vokietijoje, taip pat Prancūzijoje, Norvegijoje. Savo veikla mes norime parodyti, kad ir savivaldybės įmonės gali dirbti efektyviai ir konkurencingai, ir tikrai neblogiau nei privačios“, – įsitikinęs E. Mulokas.


Tvarką prižiūri pusantro šimto valytojų

Įmonėje „Jonavos paslaugos“ dirba apie 330 žmonių, kurių dalis darbuojasi pusantros pamainos. Bendrovė turi septynių šiukšliavežių parką. Technikos atnaujinimu rūpinasi kasmet. Jonavoje, kaip ir Kėdainiuose, visi šiukšlių konteineriai yra pusiau požeminiai, skirti mišrioms atliekoms ir pakuočių rūšiavimui.

„Kadangi mieste prižiūrime viešąsias erdves ir daugiabučių kiemus, turime 150 valytojų. Jos triskart per dieną – ir darbo dienomis, ir savaitgaliais, apeina konteinerius, į kuriuos sumeta ne vietoje paliktas šiukšles. Dėl tvarkos prie konteinerių taip pat būna problemų, nes gyventojai netinkamai rūšiuoja atliekas arba sumeta jas šalia konteinerių“, – pasakojo E. Mulokas.

Toks vaizdas – betvarkė aplink konteinerius – neretai pasitinka Kėdainių krašto gyventojus.

Dėl atliekų išvežimo griežtai laikomasi nustatyto grafiko ir tik labai retais atvejais bei dėl rimtų priežasčių, pavyzdžiui, žiemą, kai į nuošalią gyvenvietę nenuvažiuojama dėl slidaus kelio arba prie daugiabučio, kai būna užstatyta aikštelė, būna laiku neišvežamos šiukšlės.

„Darbų grafiko laikomės labai griežtai ir dėl to nusiskundimų nebūna“, – pabrėžė E. Mulokas.


Problemas sprendžia kompleksiškai

Šį reikalą jonaviškiai sprendžia keleriopai. Pirma, sekmadieniais gyventojai gali prie konteinerių palikti stambiagabaritines atliekas – baldus, buitinę techniką ir kitus daiktus, kurie pirmadieniais išvežami. Tiesa, mažinant stambiagabaričių atliekų kiekį, vieną kartą per savaitę teikiamos ir nebrangios mokamos paslaugos, kai jos surenkamos tiesiai iš gyventojų namų.

„Žinoma, problemų vis tiek kartais dar kyla, nes gyventojai atsikrato šiukšlėmis netinkamai. Tai bandome spręsti kompleksiškai, nors ir ne iki galo pavyksta.

Stengiamės kaip įmanoma plačiau interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose šviesti visuomenę – mokome, kaip reikia rūšiuoti atliekas, kaip ir kur jas mesti. Taip pat bendradarbiaujame su savivaldybės Viešosios tvarkos skyriumi, kuriam perduodame vaizdo kamerų užfiksuotus pažeidėjus“, – sakė E. Mulokas.

Turi rūpintis pati savivaldybė

Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius pabrėžė, kad jų savivaldybė laikosi nuostatos, jog viešosiomis paslaugomis turi rūpintis ne pelno siekiantis privatus verslas, o pati savivaldybė. Todėl šiame rajone ne tik atliekų išvežimo, bet ir kitas viešąsias paslaugas gyventojams teikia savivaldybės įmonės.

„Lyginant su kitomis savivaldybėmis, kur viešųjų paslaugų teikimas buvo ar yra perduotas privačioms įmonėms, Jonavos rajone nėra kilę didelių gyventojų prieštaravimų ar nusiskundimų galiojančia tvarka. Bet kokių paslaugų teikimo srityje nuolat kyla įvairių iššūkių. Tačiau esame įsitikinę, kad savivaldybės administracija visus klausimus išsprendžia greičiau ir efektyviau, kai dirbama su savivaldybei pavaldžia įmone“, – teigė M. Sinkevičius.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.