„Kai kūrėme muziejų-galeriją, tikrai negalvojome, kad pasieksime tokį rezultatą. Šiandien mūsų galerija garsi visame pasaulyje, o parodos joje planuojamos kelerius metus į priekį“, – pasitikusi penkioliktąjį Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos gimtadienį sakė šios įstaigos direktorė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė.

Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė laiminga, kad muziejus užima garbingą vietą Lietuvos kultūros gyvenime.

Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė laiminga, kad muziejus užima garbingą vietą Lietuvos kultūros gyvenime.

Vienas iš šio muziejaus tikslų yra saugoti bei pristatyti visuomenei J. Monkutės-Marks sukauptą kūrybos kolekciją. Vasaromis abiejuose muziejaus aukštuose rodomi dailininkės darbai. Tada muziejus sulaukia gausių lankytojų srautų, kurių nemažą dalį sudaro Lietuvos ir užsienio šalių turistai. Kitu metų laiku rengiamos įvairių menininkų parodos. Per penkiolika metų muziejuje eksponuota per 100 parodų. „Labai džiaugiamės ir garsių lietuvių kūrėjų ekspozicijomis, ir užsienio menininkų darbais. Pas mus buvo eksponuojami Japonijos, JAV ir keturiolikos Europos šalių menininkų kūriniai. Be to, dalyvavome vienuolikoje muziejų naktų, surengėme ir sėkmingai įgyvendinome per 20 edukacinių projektų. Labai džiaugiamės mūsų sėkminga veikla. O ji būtų neįmanoma be gausaus būrio draugų, kuriuos vadiname tikra šeima. Muziejus turi per 80 lietuvių narių, per 200 narių, gyvenančių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Galime tik pasidžiaugti, kad mums talkina daugiau kaip pusšimtis savanorių“, – muziejaus veikla džiaugėsi direktorė.

Gimtadienio proga muziejaus nariai susipažino su gyvomis skulptūromis.

Gimtadienio proga muziejaus nariai susipažino su gyvomis skulptūromis.

Pasak D. Minkevičienės-Jazdauskienės, nors galerijos kolektyvas nėra didelis, darbų kasmet padaroma labai daug: „Esame žinomi ir garsūs visoje Lietuvoje. Mums svarbu skleisti pažinti su aukšto lygio menu. Tad didžiuojamės, kad galerija turi išsikovojusi gerą vardą tarp pasaulyje žinomų menininkų ir jie mielai savo darbus atveža į Kėdainius. Be parodų dar rengiame muzikinius vakarus, susitikimus, vakarones. Paprastai nesame linkę žvalgytis atgal ir girtis nuveiktais darbais. Kaskart žiūrime į priekį ir planuojame ateities parodas.“
D. Minkevičienė-Jazdauskienė į galerijos šventę susirinkusiems muziejaus nariams perdavė muziejaus įkūrėjos Janinos Monkutės-Marks šeimos linkėjimus kėdainiečiams. Marksai nuoširdžiai sveikina muziejų su gražiu gimtadieniu ir visiems kėdainiečiams linki nepamiršti šios kultūros įstaigos.

Tradiciškai metams baigiantis muziejaus nariai susipažįsta su metine įstaigos veikla.

Tradiciškai metams baigiantis muziejaus nariai susipažįsta su metine įstaigos veikla.

Penkiolikos metų darbo kraitis J. Monkutės-Marks muziejaus kolektyvui itin dosnus – juk čia parodos viena keičia kitą. Buvo pristatyta tapyba, fotografija, keramika, šiuolaikinis menas, savo darbus galėjo parodyti ir Kėdainių krašto menininkai. Visada ypatingas dėmesys yra skiriamas tekstilei.
Minint 15-ąjį gimtadienį galerijos nariai buvo pakviesti ne tik susipažinti su besibaigiančių metų veiklos ataskaita, bet ir pažinti gyvas skulptūras, kurios palietė žmonių tarpusavio santykius, bendravimo aktualijas. „Paprastai vienam meno kūriniui apžiūrėti žmonės skiria iki trijų sekundžių. Laimingos tos galerijos, kurios turi tokį draugų ratą, kurie negaili laiko menui ir kūrinius apžiūrėdami jiems skiria daugiau laiko, negu rodo negailestinga statistika“, – sakė D. Minkevičienė-Jazdauskienė.


Istorija

2000 m. Janina Monkutė-Marks įsteigė pelno nesiekiančią organizaciją ir įsigijo buvusio krašto muziejaus pastatą. Muziejus galerija rekonstruota iš vieno aukšto dviejų fligelių pastato, kuriame nuo XX a. pr. iki Pirmojo pasaulinio karo buvo Juozapavos palivarko sodybos pastatas. Tarpukariu rekonstruotame pastate veikė notarų kontora, pirmaisiais sovietmečio dešimtmečiais – moksleivių namai, o nuo 1967 iki 2000 m. – Kėdainių krašto muziejus.
2001 m. spalio 20 d. naujasis Janinos Monkutės-Marks muziejus atvėrė duris lankytojams. Pirmosios parodos „Dovana Tėviškei“ atidaryme dalyvavo Janina Monkutė-Marks, jos sūnūs Paul ir Peter Marks, JAV ambasadorius John Tefft ir ponia Mariella Tefft, Kėdainių rajono vadovai.
2007 metų rugpjūčio 12 dieną Janinai Monkutei–Marks suteiktas Kėdainių krašto garbės pilietės vardas. Šį titulą išeivijos menininkė pelnė už ypatingą indėlį į Kėdainių rajono ir visos Lietuvos kultūrinį gyvenimą, profesionalaus meno puoselėjimą, švietėjišką veiklą, nuolatinį dėmesį kėdainiečiams ir bendruomenės stiprinimą bei Lietuvos vardo garsinimą visame pasaulyje.


 

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.