„Nuo 2006 m. Lietuvos automobilių kelių direkcija pradėjo saugaus eismo švietėjišką veiklą, žuvusiųjų keliuose pradėjo mažėti. Vien tik 2016 m., palyginti su 2006 m., Lietuvoje žuvo tiek žmonių mažiau, kiek gyvena Kavarske. Vadinasi, einame teisingu keliu“, – apžvelgdamas konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ rezultatus sakė Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus patarėjas Antanas Čereška.

Konkursas „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ organizuotas jau septinti metai.

Jonavos rajono viešosios įstaigos „Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras“ į konkursą subūrė net kelis kolektyvus ir laimėjo pirmąją vietą.

Konkurse – 162 bendruomenių projektai
Šįkart į kvietimą jame dalyvauti atsiliepė įvairios visuomeninės organizacijos – iš viso projektus pateikė 162 bendruomenės: bendruomenių sąjungos, vietos veiklos grupės, bendruomenių centrai, klubai, direkcijos, draugijos, pavienės miestų ir kaimų bendruomenės iš įvairių šalies regionų.
Bendruomenės, įgyvendindamos saugaus eismo projektus, 2016 metais surengė 492 (2015 m. – 358) įvairius renginius: šventes, koncertus, varžytuves, paskaitas, pėsčiųjų ir dviratininkų žygius, įvairias kitas saugaus eismo akcijas. Kai kurie renginiai sutraukdavo gausias eismo dalyvių minias, apimančias įvairių socialinių sluoksnių, amžiaus, socialinės atskirties grupių (neįgaliųjų, vienišų ar rizikos grupėms priskiriamų žmonių ir pan.) bendruomeniečius.
Jau tapo gražia tradicija, kad vykdant saugaus eismo projektus bendruomeniečiai aktyviai bendradarbiavo su seniūnijų, policijos, švietimo ir kitų įstaigų bei organizacijų specialistais.

Konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ nugalėtojai apdovanoti padėkomis, saugos priemonėmis ir įvairiomis dovanomis.

Puikūs rezultatai nuvylė skeptikus
Praėjusią savaitę į Kėdainių rajono asociacijos „Vainotiškių bendruomenė“ namus suvažiavo praėjusių metų konkurso nugalėtojai. O jų buvo tiek daug, kad vos tilpo erdviuose vainotiškiečių namuose.
Konkursui pateikti saugaus eismo projektai, priklausomai nuo bendruomenių paraiškose deklaruotų narių skaičiaus, buvo suskirstyti į 6 grupes, tad ir nugalėtojų buvo kelios dešimtys.
Susisiekimo ministerijos Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento Saugaus eismo skyriaus vedėjas Vidmantas Pumputis sveikindamas aktyviausius konkurso „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ dalyvius pasidžiaugė, kad pernai žuvusiųjų keliuose skaičius buvo vienas mažiausių per pastarąjį dešimtmetį: „Kai tik buvo pradėtas šis projektas netrūko skeptikų, sakančių, kad rezultatų nebus. Šiandien matome, kad tie skeptikai turėtų atsiprašyti. Konkursas įsivažiavo ir nuoširdžiais, paprastais renginiais pavyko nemažą dalį žmonių įtikinti, kad saugumas keliuose slypi pačių rankose. Jei palyginsime skaičius, tai jie labai iškalbingi: 2006 metais keliuose žuvo 223 pėstieji asmenys, o pernai tik 66.
Daugeliui žmonių jau tapo mados reikalu segėti atšvaitą ar važiuojant dviračiu vilkėti liemenę. Lieka toliau dirbti, neapleisti užimtų pozicijų ir veiklas labiau nukreipti į vairuotojų prevenciją. Turėtume būti kiek pilietiškesni, drausmindami norinčius sėsti prie vairo išgėrusius asmenis ar kelių chuliganus.“

Pasak Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus patarėjo Antano Čereškos, saugaus eismo švietėjiška veikla, tarp jų ir bendruomenių konkursas, padėjo išsaugoti šimtus gyvybių.

Vaikai saugesni negu suaugusieji
Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus patarėjas A. Čereška pastebėjo, kad vaikai yra gerokai atidesni eismo dalyviai negu suaugusieji: „Švedija turi ,,nulio viziją“ – kad keliuose nežūtų nė vienas žmogus. Lietuva pasiekė miniatiurinę ,,nulio viziją“ – 2015 m. Lietuvoje dėl savo neatsargumo ir nedrausmingumo nežuvo nė vienas vaikas, o 2016 m. – tik vienas.“
Apžvelgiant konkursą „Eismo saugumas bendruomenėse 2016“ buvo pasidžiaugta visais renginiais, priminti patys įsimintiniausi. Konkurso nugalėtojai noriai dalijosi įspūdžiais. Vieniems įsiminė mokymai, kitiems žygiai ir susitikimai, tretiems – viktorinos ar akcijos.

Antras kartas – nemelavo
Jonavos rajono viešosios įstaigos „Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras“ į konkursą subūrė net kelis kolektyvus. Partneriais jis pakvietė būti lopšelį-darželį „Dobilą“, Kulvos bendruomenę ir Jonavos Justino Vareikio progimnaziją. „Mes konkurse dalyvavome ne tik šįmet. Jėgas bandėme ir pernai. Pirmas kartas buvo labiau žvalgybinis, o šįmet pasirodėme labai puikiai ir tapome nugalėtojais. Tačiau svarbiausia šiame konkurse ne iškovotos vietos, o žmonių įgautos žinios ir saugaus eismo propagavimas. Susivieniję mes padarėme tikrai labai daug ir naudingų darbų. Įvairius renginius turėjome visus metus. Į juos įsijungė ir patys mažiausieji, ir garbaus amžiaus senjorai. Smagu buvo rengti įvairius konkursus, žygius. Dabar matome, kad mūsų renginių dalyviai tapo gerokai drausmingesni, sąmoningesni. Galime tik pasidžiaugti, kad veikdami draugėje mes padarėme gerokai daugiau, negu būtume konkurse dalyvavę pavieniui“, – puikiais konkurso rezultatais džiaugėsi viešosios įstaigos „Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras“ projektų vadovė Kristina Juknienė.

Erdvūs vainotiškiečių namai vos talpino konkurso nugalėtojus.

Tikslas – šviesti ir mokytis saugotis
2010 metais Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos kartu su valstybinius kelius prižiūrinčiomis regioninėmis įmonėmis pirmą kartą organizuotas konkursas „Eismo saugumas bendruomenėse“ paskatino nemažai bendruomenių aktyviai rūpintis eismo saugumu, organizuojant įvairius renginius, kurie sutraukia nemažai eismo dalyvių, įskaitant įvairių socialinių sluoksnių, amžiaus, socialinės atskirties grupių bendruomeniečių. Vykdant saugaus eismo projektus bendruomeniečiai aktyviai bendradarbiauja su seniūnijų, policijos, švietimo ir kitų įstaigų bei organizacijų specialistais.
Pagrindinis konkurso tikslas – šviesti bendruomenių narius saugaus eismo klausimais siekiant mažinti nukentėjusiųjų keliuose skaičių. Siekiama skatinti bendruomeniečius saugiai elgtis kelyje, viešinti informaciją apie bendruomenėse vykdomą saugaus eismo veiklą, išsiaiškinti aktyviausias, saugaus eismo srityje kūrybingiausias bendruomenes.

Tikisi konkurso tęsinio
Eismo įvykiuose nukenčiantys pėstieji ir dviratininkai Lietuvoje yra viena iš opiausių problemų. Kasmet iš visų eismo įvykiuose žuvusių žmonių 30–40 proc. sudaro pėstieji. Didžioji dalis – apie du trečdaliai – pėsčiųjų eismo įvykiuose nukenčia tamsoje. Žuvusių pėsčiųjų amžius dažniausiai yra 50 metų ir daugiau.
Todėl šiuo projektu (konkursu) siekiama atkreipti ypatingą dėmesį į vidutinio ir vyresnio amžiaus bendruomeniečių, ypač pėsčiųjų ir dviratininkų, saugumą keliuose. Taip pat dėmesys turi būti skiriamas neblaivių eismo dalyvių sukeliamų eismo įvykių skaičiaus mažinimui. Tam tikslui bendruomenės įgyvendina įvairias priemones, ypač rekomenduojama tokią veiklą vykdyti tarp jaunimo.
Siekiant toliau gerinti padėtį keliuose, vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą Valstybinės saugaus eismo plėtros 2011–2017 metų programos įgyvendinimo tarpinstitucinį planą, konkursą „Eismo saugumas bendruomenėse“ planuojama tęsti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.