Prieš porą savaičių prekyboje pasirodžiusi knyga “be pavadinimo”, kurioje pasakojamos nusižudžiusiųjų artimųjų istorijos, iškopė į perkamiausių knygų topo viršūnę.

Knygoje surinktos ir užrašytos penkiolikos žmonių, patyrusių artimojo savižudybę, istorijos.

Sulaukusi itin didelio visuomenės susidomėjimo leidykla užsakė pakartotinį knygos tiražą, sakoma pranešime spaudai. Knygoje surinktos ir užrašytos penkiolikos žmonių, patyrusių artimojo savižudybę, istorijos. Jos buvo renkamos daugiau nei pusantrų metų. Knygos iniciatoriai tikisi, jog knygoje perteikiamos istorijos paskatins drąsiau kalbėti apie savižudybių prevenciją bei psichinės sveikatos problemas, skirti daugiau dėmesio šalia esantiems brangiems žmonėms, o galvojančius apie savižudybę ar mėginusius žudytis galbūt privers susimąstyti sužinojus, kokį skausmą tai gali sukelti jų artimiesiems. Taip pat viliamasi, kad knyga padės atsiverti ir gyti tiems, kurie neteko artimojo jam nusižudžius.
Idėja išleisti tokią knygą kilo Seimo nariui Mykolui Majauskui. Jis neslepia, kad ši intencija kilo iš jo asmeninių patirčių. „Pati knyga yra be pavadinimo, nes turbūt nėra žodžių, kuriais galima aprašyti tą netekties skausmą, kurį žmonės išgyvena netekdami artimojo po jo savižudybės. Aš pats netekau tėčio – Viktoro Majausko – prieš beveik dvejus metus. Kreipiausi pagalbos į specialistus klausdamas, ką reikėtų daryti, kad tokių situacijų gyvenime būtų mažiau, kad žmonėms nereikėtų to išgyventi“, – prisimena Seimo savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas. Visi specialistai pasiūlė jam perskaityti danų autorės Inger Anneberg knygą „Sielvartas po savižudybės“. Pasak M. Majausko, knyga jo „neužkabino“, nes ji parašyta prieš 15 metų apie įvykius, kurie vyko prieš 50 metų, o ir Danijos socialinė aplinka labai skiriasi nuo Lietuvos. Taip Seimo nariui kilo mintis, kad tokią knygą, tik jau apie įvykius Lietuvoje, reikia išleisti ir čia. Kaip prisimena M. Majauskas, jis buvo nustebintas, kai paskelbus, kad ieškoma tikrų, neanoniminių artimųjų pasakojimų apie būseną po artimųjų savižudybių, į jį kreipėsi šimtai žmonių.
Knygos idėjos autorius M. Majauskas sako, kad artimiesiems, išdrįsusiems viešai kalbėti apie patirtą skausmą, visuomenės palaikymas yra be galo svarbus. „Tokio dėmesio tikrai nesitikėjome. Tai rodo, kad iš tikrųjų palietėme itin skaudžią temą, kuri aktuali daugeliui Lietuvoje. Nėra lengva viešai prabilti apie tokius gilius asmeninius išgyvenimus, todėl mūsų visų palaikymas prabilusiems apie savo skausmą labai svarbus“, – įsitikinęs M. Majauskas.
Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 900 žmonių: 100-ui tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 32 savižudžiai – tai maždaug 3 kartus daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis.
Viena iš kliūčių pamatyti, kad artimasis galvoja apie savižudybę, yra klaidingi įsitikinimai. Šiems įsitikinimams paneigti išleista knyga.
Knygą „be pavadinimo“ galima įsigyti „Pegaso“ knygynuose ir el. parduotuvėje, parduotuvėse „Maxima“, taip pat „Eurovaistinėse“. Visos knygos autorinės pajamos skiriamos savižudybių prevencijai Lietuvoje.

Parengė Vilija Mockuvienė

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.