Kėdainių maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praėjusiais metais atsekė ir uždraudė į rinką tiekti tonas įvairių maisto produktų. Daug tokių maisto produktų rasta UAB „Rivona“ sandėliuose. Tarnyba už įvairius grubius pažeidimus įvairioms su maisto gamyba, realizavimu, maitinimu susijusioms įstaigoms išrašė baudų už beveik tūkstantį eurų. 

Tarnybos vyr. specialistė A. Maziliauskienė teigia, kad pasitvirtina tik trečdalis vartotojų skundų.

Tarnybos vyriausioji specialistė, maisto produktų inspektorė Adelė Maziliauskienė pristatė, kokie pažeidimai nustatyti ir kokios sankcijos buvo taikomos prasižengusioms įmonėms praėjusiais metais.

Patikrinimai ir sankcijos
Kėdainių VMVT maisto produktų inspektoriai per praėjusius metus atliko 346 patikrinimus (86 proc. nuo visų planuotų patikrinimų) negyvūninio maisto gamybos ir rinkos subjektuose (t. y. prekybos, viešojo maitinimo įmonėse). Iš jų 130 atvejų buvo taikytos įvairios poveikio priemonės: keturis kartus buvo priimti sprendimai dėl veiklos sustabdymo. Veikla buvo sustabdyta Kėdainių samariečių bendrijos valgykloje Pramonės gatvėje 8, kurioje rasta daug itin grubių pažeidimų. Nors veikla buvo sustabdyta ir po kiek laiko atnaujinta, vėliau samariečių valgykla savo pačių sprendimu nutraukė veiklą. Veikla taip pat buvo sustabdyta ir UAB „Gytsta“, kuri užsiima šamų auginimu Surviliškio seniūnijoje bei šios įmonės prekybos vietoje RVK prekyvietėje J. Basanavičiaus gatvėje 91, Kėdainiuose. Tarnybos sprendimu buvo laikinai sustabdyta ir UAB „Legrita“ priklausančio restorano „Vikonda“ veikla.
Suskaičiuota, kad 18 kartų buvo priimti sprendimai dėl produktų tiekimo rinkai sustabdymo, buvo 49 atvejai dėl produkto tiekimo rinkai uždraudimo.
Už grubius pažeidimus įmonių atsakingiems darbuotojams buvo taikytos Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos baudos, kurių suma siekia 939 eurus.

Maitinimo įstaigose – nešvarūs indai
Iš viso per praėjusius metus rasti 284 įvairaus pobūdžio pažeidimai.
„Daugiausia pažeidimų nustatyta mažmeninės prekybos įmonėse (192 atvejai), mažiau – viešojo maitinimo įmonėse (82). Mažiausiai pažeidimų rasta negyvūninio maisto įmonėse (7). Pažeidimų pobūdis – įvairus. Tai bendri higienos pažeidimai (maisto gamybos įmonėse, prekybos įmonėse pastebėtas personalo higienos trūkumas, darbuotojai yra neišklausę higienos kurso, nešvarūs indai, nesilaikyta gamybinių indų paskirties). Tokie pažeidimai sudaro 69 atvejus. Savikontrolės sistemos funkcionuoja nepakankamai, tad nustatytas 51 pažeidimo atvejis, tinkamumo vartoti terminų – 39 atvejai, produktų atsekamumo – 31 atvejis. Nemažai nustatoma pažeidimų ir dėl produktų ženklinimo – 29 atvejai, maisto produktų laikymo sąlygų – 19 atvejų, technologinio proceso – 13 atvejų, kokybės – 11 atvejų“, – pasakojo A. Maziliauskienė.

Uždrausta realizuoti tonas maisto produktų
Tikrinimų metu buvo atrenkami maisto produktų mėginiai saugos ir kokybės rodikliams nustatyti. Iš viso rinkos subjektuose buvo ištirti 85 produktai ir 73 importuoti maisto produktai.
„Iš tirtųjų maisto produktų grikiuose buvo nustatytas padidėjęs glifosato kiekis. Tai Pajieslio žemės ūkio bendrovėje užauginti grikiai. Apdorojimo medžiagos likutis viršijo normas, tad buvo priimtas sprendimas grikių neperdirbti, o panaudoti sėklai“, – pasakojo ji.
Kėdainių VMVT maisto produktų inspektoriai, atlikdami importuojamų ir rinkoje esančių maisto produktų valstybinę kontrolę, 2016 metais uždraudė tiekti Lietuvos rinkai nesaugius maisto produktus – iš viso 21 toną 315 kilogramų maisto produktų.
„Tai buvo 2 940 kilogramų lietuviško medaus, kuris buvo surūgęs. Medus buvo bitininko Jono Šantaro iš Ukmergės. Produktą UAB „Rivona“ tiekė į „Norfos“ parduotuves Lietuvoje.
Taip pat buvo išimti iš rinkos 375 kilogramai baltai rožinių zefyrų iš Baltarusijos, mat juose nustatytas didelis kiekis sulfitų – jis viršijo didžiausią leistiną normą. Platintojas taip pat buvo UAB „Rivona“. Dar buvo uždrausta tiekti į rinką 36 259 kilogramai konservuotų pupelių, kurios buvo skirtos labiausiai skurstantiems asmenims. Produkto gamintojas – UAB „Kėdainių konservų fabrikas“. Produkto kokybė buvo bloga, nes pakuotės buvo išpūstos, išbėgęs skystis, buvo juntamas pašalinis rūgimo kvapas. Visa ši produkcija buvo utilizuota ir į Lietuvos rinką nepateko. Piniginės baudos UAB „Kėdainių konservų fabrikui“ skirtos nebuvo. Šiuo metu įmonė pakeitė technologinį procesą, įsigijo naujos technikos“, – teigė A. Maziliauskienė.

Klaidos ženklinime
Taip pat buvo sustabdytas tam tikrų produktų tiekimas į rinką dėl neteisingo ženklinimo, taip klaidinant vartotojus.
„Buvo sustabdytas „Sprite“ gėrimo tiekimas į rinką (iš viso 32 tūkst. vienetų) dėl netaisyklingo produkto pavadinimo – buvo nepateikta informacija prie pavadinimo, kad gėrime yra cukraus ir saldiklių, o sudedamųjų dalių sąraše nenurodyti saldikliai: aspartamas (fenilalanino šaltinis, kuris yra pavojingas žmonių sveikatai), acesulfanas K. UAB „Rivona“ perženklino šį produktą pagal teisės aktų reikalavimus ir gėrimo tiekimas į rinką buvo atnaujintas viršininko sprendimu. Taip pat buvo sulaikyta 2 152 kilogramai lietuviško „Grikių medaus“ (gamintojas UAB „Imlitex“). Toks sprendimas priimtas dėl to, kad atlikus laboratorinius tyrimus nustatyta, jog grikių meduje yra tik 30 proc., kai turi būti ne mažiau nei 45 proc., kad produktą būtų galima vadinti grikių medumi.
Taip pat buvo sustabdytas tiekimas ir liepų žiedų medaus – vėlgi dėl per mažo liepų žiedadulkių kiekio (rasta 19 proc, kai turi būti ne mažiau kaip 45 proc.). Produktą gamino Lenkijos gamintojai“, – pasakojo inspektorė.

Pasitvirtina tik trečdalis skundų
Pasak A. Maziliauskienės, tarnyba gauna nemažai vartotojų skundų – iš viso 2016 metais jų gauta 29. Tik 8 pasitvirtino.
„Daugiausiai vartotojai skundžiasi dėl produkto vartojimo terminų mažmeninės prekybos įmonėse, dėl maisto produktų kokybės, dėl ženklinimo, dėl laikymo sąlygų. Pagrįstų skundų atvejais buvo taikomos sankcijos. Dažniausiai vartotojai skundėsi dėl žuvies ir jos produktų, dėl pieno ir jo produktų, dėl mėsos produkcijos“, – sakė ji.
Kartu inspektorė pasidžiaugė, kad mūsų rajono verslo subjektai kasmet mažina pažeidimų skaičių, tobulėja, mokosi. Tiekiami produktai rinkai yra saugūs, atitinka visus reikalavimus.
Šiais, 2017, metais bus skiriamas ypatingas dėmesys galimoms maisto klastotėms ir nelegaliems maisto tvarkymo atvejams išaiškinti, maisto produktų ženklinimui, kad vartotojai gautų visą ir teisingą informaciją, kad nebūtų klaidinami dėl produktų sudėties, tapatybės ir kitų savybių.

Pranešimams – nemokami telefonai
VMVT yra priskirta valgiaraščių derinimo funkcija, tad jau keleri metai iš eilės yra atliekami tyrimai, ar vaikų maitinimui paruošti patiekalai atitinka deklaruojamus maistingumo rodiklius. „Buvo tikrinti Juozo Paukštelio progimnazijos ir mokyklos-darželio „Puriena“ valgyklų pietų daviniai. Galima pasidžiaugti, kad pietų patiekalai teisės aktuose numatytus rodiklius atitiko“, – sakė pašnekovė.
Pasak A. Maziliauskienės, jei vartotojas nusipirko nekokybišką maisto produktą ar, jo nuomone, viešojo maitinimo įstaigoje patiektas patiekalas yra prastos kokybės, jis pirmiausiai turi kreiptis į paslaugą teikusią įmonę. Tuomet ji turinti atlyginti žalą arba produktą pakeisti kitu. Jei pusės nesusitaria, galima kreiptis į teritorinę VMVT, kuri atliks tyrimą.
Kėdainių VMVT telefonas 8 347 53804, inspektorių – 8 347 54243. Galima kreiptis ir nemokamu bendruoju VMVT telefonu 8 800 40 403.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Vartotojas

    “Pasak A. Maziliauskienės, tarnyba gauna nemažai vartotojų skundų – iš viso 2016 metais jų gauta 29. Tik 8 pasitvirtino.”
    Per metus 29 skundai, tikrai nemažai, per mėnesį 2-3 skundai. Užtat ir nespėja važinėt tikrint.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.