Č. Milošo kultūros centras Šeteniuose žavi ne vieną pažangų tautietį. Visai neseniai interneto dienraščio Bernardinai.lt kolektyvas unikalioje Nobelio premijos laureato gimtinėje sėmėsi minčių ateities darbams. 

Interneto dienraščio Bernardinai.lt redaktorius Donatas Puslys pabrėžė, kad Č. Milošo atminimas visada išliks gyvas.

Nemarus Č. Milošo palikimas
„Mes visiškai atnaujinome savo komandą. Joje daug energingų, ambicingų, jaunų žmonių. Čia susirinkę kalbame ir diskutuojame apie mūsų portalo darbus, idėjų tęstinumą. Labai atvirai sakau, kad šiame nuostabiame Isos slėnyje po susikaupimo mes ieškome įkvėpimo. Akivaizdu, kad Č. Milošas mums yra labai didelis autoritetas. Palietę žemę, kuri jam buvo brangi, mes tarsi pajutome jo dvasią. Neslėpsiu, jog man asmeniškai Č. Milošas yra didis kūrėjas, kuris lietuvių tautą riša su lenkais ir visa globaliąja kultūra. Čia pabuvę keletą dienų iškėlėme minčių, jog Šeteniuose esantis Č. Milošo centras tiesiog prašosi būti atviresnis. Jį būtina atverti pasaulio šviesuomenei. Jau dabar turime ketinimų Šeteniuose vasarą surengti studentų stovyklą, į kurią pakviesime jaunimą ne tik iš Lietuvos, bet ir Lenkijos bei Ukrainos. Toje stovykloje kalbėsime apie nūdienos aktualijas, rengsime Č. Milošo kūrybos skaitymus, kalbėsime ir apie šviesios atminties profesorių Leonidą Donskį, kuriam Šeteniai buvo tapę neatsiejama gyvenimo dalimi.
Planuojame į Č. Milošo centrą pakviesti ir garsų Jungtinių Amerikos Valstijų istoriką Timotį Snaiderį. Jis studijavo istoriją Oksforde, šiuo metu yra Jeilio universiteto profesorius, tyrimo sritys – Rytų Europos ir holokausto istorija. T. Snaiderio darbai buvo daugelį kartų premijuoti, 2003 m. jam buvo suteikta George’o Louiso Beero vardo Amerikos istorikų asociacijos premija. Manau, kad toks susitikimas bus įdomus ir Kėdainių krašto bendruomenei“, – planais, ką įdomaus žada nuveikti Šeteniuose, dalijosi interneto dienraščio Bernardinai.lt redaktorius Donatas Puslys.

Gyvybingumui reikia iniciatyvų
Bet koks didesnis šurmulys maloniai nuteikia ir nemažai laiko Šeteniuose praleidžiančią Jolantą Donskienę. Moteris neslepia, kad po Anapilin išėjusio vyro Leonido netekties jai tenka iš naujo mokytis gyventi. „Žinau, kad negaliu apleisti Šetenių. Su šia vieta mūsų duetas siejo labai gražias viltis. Turėjome minčių rengti daug renginių Č. Milošo centre, vėliau skaitymus ir diskusijas pratęsti savo namuose. Dabar tenka viską pergalvoti. Žinau, kad negaliu svajonių numesti. Suprantu tik viena, kad vien universitetas nėra pajėgus Šetenius populiarinti ir išlaikyti gyvybingus. Reikia žmonių iniciatyvų. Juk ši vieta ilgą laiką buvo tarsi nutylėta, dabar ji prikelta, tad turi būti garsinama. Kas čia atvažiuoja, ją atranda tarsi lobį, o pamatę, kokie Šeteniai unikalūs, būtinai sugrįžta patys ir dar atsiveža draugų. Manau, kad pirmiausia Šeteniams reikia Č. Milošo tekstų skaitymų, o vėliau jie savaime pagimdys kitus renginius“, – savo mintis apie Šetenių gaivinimą dėstė Jolanta Donskienė.

Muziejus inicijavo festivalį
Kėdainių krašto muziejaus darbuotojų iniciatyva Kėdainiuose kas dveji metai vyksta visame pasaulyje garsaus mūsų kraštiečio rašytojo, poeto, Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo festivalis.
Šis renginys kraštiečius ir kėdainiečių bičiulius kviečia į įvairias diskusijas ir koncertus. Paprastai festivalyje netrūksta ir istorinių, pažintinių parodų, diskusijų apie praeitį ir dabartines Europos aktualijas.
„Šis festivalis leidžia į gyvenimą pažvelgti iš šono ir pamąstyti apie amžinąsias vertybes. Česlovas Milošas yra garsiausias mūsų kraštietis pasaulyje. Džiugu, kad jis visomis prasmėmis grįžo į Lietuvą ir Kėdainius. Mano noras visiems priminti, kad Kėdainiai yra ne tik žemdirbių ir pramonės kraštas, bet ir Nobelio premijos laureato tėvynė. Česlovui Milošui skirtų renginių gausu Lenkijoje. Jis nepamirštas ir Kaune, tad atėjo laikas ir kėdainiečiams su pasididžiavimu prisiminti šį garsų žmogų“, – pristatydamas festivalio idėją sakė krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.


Kėdainių krašto muziejaus darbuotojų iniciatyva Kėdainiuose kas dveji metai vyksta visame pasaulyje garsaus mūsų kraštiečio rašytojo, poeto, Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo festivalis.


Šio renginio savotišku krikštatėviu tapęs šviesios atminties profesorius Leonidas Donskis tarsi palikimą paliko priminimą, kad apie Česlovą Milošą tiesiog būtina kalbėti.
„Juk jis viena didžiausių pasaulio figūrų. Jis didis poetas ir mąstytojas. Milošas sujungė Lietuvą, Lenkiją ir Jungtines Amerikos Valstijas. Jis rašė apie prievartą ir savęs išdavimą. Česlovas Milošas objektyviai priklausė ne vienai kultūrai. Šis kūrėjas buvo Europos balsas, netilpęs į vienos tautos kultūrą. Jo dėka pasaulis žinojo, kas yra Lietuva. Milošas nevengė ir kritinių rašinių apie Baltijos šalis. Tačiau ta kritika tik pozityvi – taip pasaulis vis išgirsdavo apie mus. Tokių asmenybių kaip Česlovas Milošas nėra daug. Jo negalima sutalpinti į jokius rėmus. Jis buvo puikus Europos klijuotojas ir vienytojas. Dabar tokių asmenybių ypač reikia, nes Europa gyvena itin trapų gyvenimą“, – praėjusiais metais vykusiame festivalio atidaryme kalbėjo L. Donskis.
Muziejaus darbuotojai turi ambicijų tęsti festivalio tradicijas ir populiarinti žinias apie Č. Milošą. Jo vertybes ir gimtuosius Kėdainius.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.