Erkių aktyvumo sezonas dar nesibaigia – esant švelniems orams, jis tęsis mažiausiai iki lapkričio. O tuo tarpu rugsėjo mėnesį erkių skaitlingumą stebintys specialistai viename Babėnų pušyno kontroliniame kilometre aptinka nuo 75 iki 80 erkių.

Susirgusieji erkių platinamomis ligomis neretai teigia, kad užsikrėsti galėjo ne tik ūksmingame miške, bet savo gyvenamojoje aplinkoje ar dirbdami kolektyviniame sode.

Plinta visur
Šie pavojingi gyviai mėgsta ne tik ūksmingas, krūmais apaugusias miško vietas. Dabar su erkėmis galima susidurti praktiškai visur – parkuose, kolektyviniuose soduose, kapinėse, aplink gyvenamuosius namus. Erkės ypač veisiasi ten, kur nenušienauta žolė, nesugrėbti lapai.
Šių gyvių platinamos ligos žmonėms sukelia sunkius sveikatos sutrikimus. Kėdainių rajone šiais metais jau užregistruota 18 susirgimų Laimo liga ir patvirtinti 4 erkinio encefalito atvejai. Pasak šiuos duomenis pateikusios Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausiosios specialistės Lolitos Menčikovienės, erkinis encefalitas buvo diagnozuotas suaugusiems žmonėms. O Laimo liga – ne tik suaugusiesiems, bet ir 4 vaikams: keturių, dešimties, keturiolikos ir septyniolikos metų.
„Susirgusieji vis dažniau pastebi, kad užsikrėtimas galėjo įvykti jų gyvenamoje aplinkoje ir darbuojantis soduose“, – pabrėžia L. Menčikovienė.

Grįžus iš lauko – apžiūra
Todėl grįžus iš miško, sodo ar parko, būtinai apžiūrėkite save ir vaikus, iššukuokite plaukus, išsimaudykite. Drabužius, kuriuos vilkėjote, išskalbkite arba išvėdinkite saulėtoje vietoje.
Jei erkė vis tik įsisiurbė, atsikratykite jos paprastu būdu – suimkite ją pincetu kuo arčiau odos ir staigiu judesiu ištraukite. Įkandimo vietą reikia dezinfekuoti. Savo sveikatą po erkės įkandimo reikėtų stebėti apie mėnesį. Laimo ligos simptomai dažniausiai pasireiškia per mėnesį, bet gali ir vėliau. Pradžioje jie panašūs į infekcinių ligų simptomus, o įkandimo vietoje atsiranda raudona dėmė ryškiais kraštais. Rečiau pasireiškia nervų sistemos, sąnarių, širdies – kraujagyslių sistemos pažeidimo požymiai. Laiku pradėjus gydymą, nuo Laimo ligos visiškai pasveikstama.

Pavojingesnis – erkinis encefalitas
O štai erkiniam encefalitui, kurį sukelia virusas, būdingi dažni liekamieji reiškiniai. Susirgti galima per mėnesį nuo erkės įsisiurbimo. Pirmiausia pasireiškia gripą primenantys simptomai: karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas. Per keletą dienų šie reiškiniai praeina savaime ir žmogus pasijaučia geriau, tačiau praėjus kelioms savaitėms vėl sukarščiuoja. Antrasis temperatūros pakilimas reiškia, kad virusas pasiekė smegenis ir sukėlė jų uždegimą. Tada atsiranda įvairių nervų sistemos pažeidimo simptomų – galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, mieguistumas, orientacijos, kalbos sutrikimas, rankų, liežuvio drebėjimas, sutrikusi pusiausvyra ir judesių koordinacija. Didžiausia problema gydant erkinį encefalitą ta, kad nėra vaistų, todėl specialistai rekomenduoja skiepytis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.