Niekaip nepavykstant suvaldyti kiaulių maro, imamasi vis griežtesnių atsargumo priemonių. Jau prieš kurį laiką net keturių Kėdainių rajono seniūnijų gyventojai išgirdo žiną, jog turės išskersti auginamas kiaules.

Plintantis kiaulių maras skausmingiausiai palietė keturis rajono seniūnijas. Jose iki metų pabaigos reikia išskersti apie pustrečio šimto kiaulių.

Plintantis kiaulių maras skausmingiausiai palietė keturis rajono seniūnijas. Jose iki metų pabaigos reikia išskersti apie pustrečio šimto kiaulių.

Rugsėjo 15 dieną Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo skelbiama, jog kiaules iki gruodžio 18 dienos privalo išskersti Pelėdnagių ir Šėtos seniūnijų, Truskavos seniūnijos Taujankų ir Taujėnų bei Vilainių seniūnijos Aristavos, Bajėniškio, Bublelių, Bublių, Daukainių, Gegužinės, Girelės, Kėžių, Melagių, Milžemių, Užlukių, Puplaukių, Stasinės, Valkaičių gyventojai.
Kėdainių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiojso veterinarijos gydytojo – inspektoriaus Audriaus Mikalausko teigimu, šis įsakymas liečia iki šimto kiaulių laikytojų. O iš viso turi būti paskersta apie pustrečio šimto kiaulių.

Kompensacijoms – papildomos lėšos
Laiku kiaules paskerdę jų augintojai gaus kompensacijas.
Kiaulių laikytojams, patekusiems į afrikinio kiaulių maro (AKM) teritorijas, kuriose taikomi sugriežtinti reikalavimai tiek kiaulių laikymui, tiek jų realizavimui, papildomai skirta apie 1,6 mln. Eur parama. Pusė šios paramos lėšų, t. y. apie 800 tūkst. Eur, yra Europos Komisijos skirtos lėšos, dar apie 800 tūkst. Eur buvo pridėta iš nacionalinio biudžeto. Iš šių 1,6 mln. Eur beveik 330 tūkst. Eur numatyta skirti vienkartinėms išmokoms smulkiesiems ūkininkams už operatyviai išskerstas kiaules per laikotarpį nuo liepos 1 d. ir lapkričio 1 d. Likusi pinigų dalis bus skirta kompensuoti nuostoliams tų AKM III zonos kiaulių laikytojams, kuriems už parduotas skersti kiaules buvo mokama mažesnė kaina, lyginant su šalies vidutine, taip pat centrams bei veislynams, patyrusiems prekybinių apribojimų sperma ir veislinėmis kiaulėmis (minėtųjų lėšų administravimo tvarka dar rengiama).

Parengtos išmokų gavimo taisyklės
Šiuo metu Žemės ūkio ministerija jau yra parengusi Vienkartinių išmokų mokėjimo kiaulių laikytojams dėl skatinimo vykdyti afrikinio kiaulių maro likvidavimo veterinarinės sanitarijos priemones taisykles, kuriomis nustatyta vienkartinių išmokų kiaulių laikytojams, nuo 2016 m. liepos 1 d. iki lapkričio 1 d. AKM zonose paskerdusiems kiaules ir pagreitinusiems AKM imlių gyvūnų likvidavimą užkertant kelią šiai ligai plisti, administravimo ir mokėjimo tvarka.
Pagal minėtąsias taisykles kiaulių laikytojai savivaldybėms turi pateikti paraišką gauti vienkartinę išmoką už paskerstą kiaulę ir asmens tapatybės patvirtinimo dokumentą. Skaičiuojant paramą bus vertinamas kiekvieno individualaus AKM zonose ūkį turinčio kiaulių laikytojo paskerstų kiaulių skaičius, už paskerstą kiaulę mokant vienkartinę 100 Eur išmoką. Išmokos bus skirtos kiaulių laikytojams, kurie iki kiaulių išskerdimo ūkyje laikė ne daugiau kaip 100 kiaulių.
Išmokų sumas apskaičiuos savivaldybėse sudarytos komisijos, o pačias išmokas išmokės Nacionalinė mokėjimo agentūra. Planuojama, kad vienkartinės išmokos gavėjų sąskaitas pasieks iki metų pabaigos.

Nuostolių kompensavimui – papildoma parama
Be minėtos vienkartinės išmokos, kiaulių laikytojams, prevenciškai paskerdusiems kiaules, dėl to patirti nuostoliai taip pat kompensuojami vadovaujantis Nuostolių, kuriuos patyrė gyvūnų savininkai vykdydami gyvūnų užkrečiamųjų ligų židinių likvidavimo ir šių ligų prevencijos priemones, kompensavimo tvarkos aprašu. Minėtieji nuostoliai kompensuojami atsižvelgiant į skerdžiamų kiaulių svorį, kiaulių laikytojams skiriant paramą už pajamų praradimą dėl įsipareigojimo vienerius metus nelaikyti ligai imlių gyvūnų. Ši parama mokama už laikotarpiu nuo liepos 1 d. iki gruodžio 18 d. paskerstas kiaules. Kompensacijos suma vidutiniškai siekia nuo 45 iki 130 Eur, priklausomai nuo skerdžiamos kiaulės svorio. Išmokų sumas taip pat apskaičiuoja savivaldybės, o išmoka NMA.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.