Kėdainių rajono vadovai ir atsakingi specialistai susitiko su aktyviais kėdainiečiais, kad pakalbėtų apie vaikų gerovę.

„Deja, nuo vieno žmogaus niekas nepriklauso. Visi turime būti pilietiški, neužsimerkti prieš kito skausmą“, – susitikime su aktyviais kėdainiečiais sakė rajono meras S. Grinkevičius.

Po skaudžios tragedijos, kai artimųjų mirtinai buvo sumuštas keturmetis Matukas, kelios dešimtys kėdainiečių susirinko į mitingą, kvietusį nelikti abejingiems skriaudžiamiems vaikams. Mitingo ini­ciatoriai rinko ir kraštiečių parašus po rezoliucija, kurioje įrašė keletą reikalavimų bei siūlymų.
Tą rezoliuciją mitingo iniciatorė Svetlana Raštikienė perdavė rajono merui Sauliui Grinkevičiui. Jis aktyvius kraštiečius pakvietė atviram pokalbiui apie vaikų gerovę.
Susitikimas prasidėjo kiek neskaniu prieskoniu, nes paaiškėjo, kad pasirašiusieji po rezoliucija ne su visais joje pateiktais teiginiais sutinka. „Skubėdamas užsukau į degalinę ir manęs paprašė pasirašyti dėl to, kad nebūtų smurtaujama prieš vaikus. Dabar matau, kad ten prirašyta tokių reikalavimų, su kuriais aš visiškai nesutinku. Noriu tik, kad visi atsakingai dirbtų savo darbą ir kad daugiau tokių nelaimių nenutiktų“, – sakė susitikime dalyvavęs vyriškis.
Rajono merui S. Raštikienė įteikė rezoliuciją maždaug su 200 žmonių parašų. Rezoliucijoje reikalaujama:
1. Atsistatydinti Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistėms.
2. Atsistatydinti rajono vadovams, atsakingiems už Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbą.
3. Į Vaiko teisių apsaugos specialisto pareigas atrinkti kvalifikuotus, atitinkamą išsilavinimą turinčius specialistus.
4. Atsistatydinti rajono mero pavaduotojai Olgai Urbonienei.
5. Rajono Taryboje viešai apsvarstyti savivaldybės vykdyto tyrimo rezultatus.
Iniciatyvūs kraštiečiai taip pat siūlė vaiko teisių apsaugos specialistams bendradarbiauti su daugiabučių namų bendrijų pirmininkais, kaimo vietovių seniūnaičiais; įsteigti savanorių grupes, kurios padėtų vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams lankyti socialinės rizikos šeimas, stebėtinas šeimas.

Akcijos „Smurtui – ne“ iniciatorė Svetlana Raštikienė (pirma iš dešinės) rajono merui įteikė rezoliuciją su reikalavimais ir siūlymais.

Rajono meras S. Grinkevičius įsiskaitė į rezoliuciją ir dalykiškai ją pakomentavo, apgailestaudamas, kad dalis žmonių nesuprato, po kuo pasirašo, tad ateityje kraštiečiai imdamiesi bet kokių iniciatyvų turi būti konkretūs ir aiškiai išdėstyti savo norus. „Mes tikrai nesame abejingi tam, kas vyksta mūsų rajone. Dar pernai, po skaudžios Saviečių nelaimės, padarėme nemažai žingsnių, kad rajone padaugėtų dėmesio toms šeimoms, kurioms sunkiai sekasi tvarkytis. Mes įvedėme „stebimų“ šeimų sąvoką, ko dar net Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nėra padariusi. Tokios šeimos yra lankomos, gal kiek rečiau negu rizikos šeimos, tačiau jos nepaliktos likimo valiai. Mūsų socialiniai darbuotojai ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai negaili laiko dirbdami savo darbą, kad tik kuo mažiau būtų skriaudos. Dėl pateiktų reikalavimų galiu pasakyti tik tiek – kol kas dėl Matuko tragedijos vykdomas ikiteisminis tyrimas, tad savivaldybės atlikto tyrimo, kuris yra vienas iš daugelio dėl tos nelaimės inicijuotų tyrimų, išvadų komentuoti dar negalime. Tik pasakau, kad pažeidimų yra nustatyta ir jie bus įvertinti, kai bus galima tai padaryti. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja jau išėjo iš darbo, ja pasekė dar viena specialistė. Rezoliucijoje yra reikalaujama į Vaiko teisių apsaugos skyrių priimti tik kvalifikuotus darbuotojus. Galiu tik konstatuoti, kad šio skyriaus funkcija mums yra deleguota valstybės. Ir yra labai aiškiai nurodyta, kas gali dirbti tokį darbą. Tad priimdami į darbą specialistus mes negalime daryti jokių interpretacijų. Jau dabar yra paskelbtas konkursas skyriaus vedėjo pareigoms užimti, greit skelbsime konkursą specialistės pareigoms. Laukiame visų, kas gali dirbti tokį darbą. Reikalavimai atsistatydinti rajono vadovams man atrodo nepagrįsti. Administracijos direktorius rūpinasi visų skyrių darbu, tad tikrai negali atsakyti už kiekvieną darbuotoją. Laikausi nuomonės, kad kolektyvinės atsakomybės negali būti, tiesiog kiekvienas asmuo turi atsakyti už jam patikėtus darbus. Taip pat nemanau, jog darbą turėtų palikti ir mero pavaduotoja. Buvo klausiama, ar aš negalvoju atsistatydinti. Galiu pasakyti, jog atvirai prisipažįstu, kad palikčiau mero darbo vietą, jei būčiau garantuotas, kad toks žingsnis išgelbės bent vieno vaiko gyvybę. Deja, nuo vieno žmogaus niekas nepriklauso. Visi turime būti pilietiški, neužsimerkti prieš kito skausmą. Po mūsų nelaimės panaši tragedija pasikartojo Šiauliuose, vadinasi, tai ne atskiro rajono bėda, tai visos šalies skauduliai. O dėl tyrimų viešumo viskas labai paprasta, kai tik galėsime, visą informaciją pateiksime“, – sakė rajono meras S. Grinkevičius.

Atvirame pokalbyje apie vaikų gerovę dalyvavo rajono vadovai ir atsakingi specialistai.

Meras taip pat informavo kraštiečius, kad bus sukviestas daugiabučių namų pirmininkų susirinkimas, kuriame dar kartą bus prašoma nenutylėti apie galimus smurto ar negerovių atvejus: „Mes ne kartą apie tai kalbėjome su seniūnais, seniūnaičiais, bendruomenių pirmininkais. Net esame parengę raštišką formą, kurią galima anonimiškai užpildyti įtariant kažkokius negerumus kaimynų namuose. Tada atsakingi pareigūnai imtųsi aiškintis visas aplinkybes. Deja, per metus gavome tik du tokius raštus. Tačiau rankų nenuleisime ir kviesime kraštiečius būti pilietiškus“, – sakė S. Grinkevičius.
Akcijos „Smurtui – ne“ iniciatorė Svetlana Raštikienė po susitikimo su rajono vadovais kiek painiojosi dėstydama įspūdžius: „Iš dalies gavome atsakymus į iškeltus klausimus, tačiau gaila, kad nėra kaltės pripažinimo. Nors geriau pagalvojus – kalti esame patys. Lengviausia kaltę versti kažkam, bet ją turėtų prisiimti vadovai. Manau, kad daug kas vyksta popieriuje. Labai tikiuosi, kad dabar kontrolės bus daugiau ir visi į savo darbus žiūrės atsakingiau. Labai gerai, kad išgirdome pažadą susitikti su gyventojais ir paraginti juos būti pilietiškus, netylėti matant skriaudas. Gal atsiras ir daugiau savanorių, kurie dirbs su rizikos šeimomis. Manau, kad šis pokalbis buvo naudingas.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.