Metų pradžia, klausantis politikų pažadų, lyg ir turėtų nuteikti optimistiškai – kyla minimali mėnesinė alga, visiems vaikams bus mokamos išmokos, didėja pensijos, o skurdžiausiai gyvenantiems bus teikiama didesnė parama. Bet dažnas kraštietis, besiklausydamas šių kalbų ir žvelgdamas į savo piniginę, vargu ar tikisi, kad didėsiančios pajamos pajėgs prisivyti kaip ant mielių augančias prekių ir paslaugų kainas…

Taigi nuo sausio 1-osios minimalioji mėnesinė alga (MMA) padidėja nuo 380 iki 400 eurų. Minimalusis valandinis atlygis dabar siekia 2,45 euro. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šalyje minimalų atlyginimą gauna apie 264 tūkstančiai darbuotojų. Be to, naujosios redakcijos Darbo kodeksas nustato, kad MMA gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą. Didėja ir biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai: jiems pareiginės algos bazinis dydis didinamas 2 eurais iki 132,5 euro. Šis dydis taikomas 180 tūkst. darbuotojų.

Keičiasi ir įmokų „Sodrai“ tvarka. Nuo šių metų nebesvarbu, ar darbuotojas dirba visu ar puse etato, ir kiek jis uždirba – darbdaviai už darbuotojus turės sumokėti socialinio draudimo įmokas nuo ne mažesnės nei minimalios algos. Tai yra – nuo 400 eurų. Taip net mažiausias pajamas gaunantys darbuotojai turės galimybę sukaupti metų stažą ir gauti visas socialines garantijas.

Tačiau šis reikalavimas netaikomas darbuotojams iki 24 metų, pensininkams, prarasto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjams bei dirbantiems daugiau nei pas vieną darbdavį. O štai individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai, ūkinių bendrijų tikrieji nariai, ūkininkai bei jų partneriai ir asmenys, vykdantys individualią veiklą, vienerius metus nuo pirmosios veiklos pradžios socialinio draudimo įmokų galės iš viso nemokėti. Tiesa, prievolė mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas išlieka, taip pat reikės mokėti visas socialinio draudimo įmokas už naujame versle įdarbintus samdomus darbuotojus.

Lengvatos taikomos ir senjorams. Teisę nemokėti socialinio draudimo įmokų nuo šiol turės ne tik senjorai, kurie užsiima individualia žemės ūkio veikla ar dirba su verslo liudijimu, bet ir tie, kurie turi individualią įmonę, yra mažųjų bendrijų nariai, užsiima individualia veikla pagal pažymą.

Nuo šių metų sausio 1 dienos didėja socialinio draudimo pensijos. Jos bus perskaičiuojamos pagal naujas taisykles ir indeksuojamos – numatoma, kad apie 7 proc. Dėl to vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu turėtų didėti apie 29 eurus. Be to, didės ir bazinio dydžio našlių pensijos. Taip pat bus indeksuojamos ir netekto darbingumo (invalidumo), našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko pensijos, kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas.

Be to, 7 proc. didėja visos nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos. Taip pat nuo 9 iki 40,5 euro (priklausomai nuo rūšies) didėja šalpos išmokos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.