Mirė mano sūnus ir liko du nepilnamečiai vaikai: berniukas (16), mergaitė (11). Jie paveldėjo pusę namo Josvainių g. 62. Jame vienas kambarys įrengtas, kitas ne. Aš turiu vieno kambario gerai įrengta butą J. Basanavičiaus 116 name. Aš norėčiau keistis į tą pusę namo. Ar leis vaikų teisės tai padaryti? Ta pusė namo šiuo metu yra išnuomota. Dėkoju už atsakymą.

advokatas_mazonasAtsakydamas į jūsų klausimą, noriu pažymėti, kad Vaiko teisės apsaugos tarnyba duoda teismui išvadą, o patį leidimą norint valdyti nepilnamečio vaiko turtą ir vykdyti sandorius nepilnamečių vaikų vardu turi duoti teismas.
Civilinio kodekso 2.7 straipsnio 1 dalis numato, kad sandorius nepilnamečių vaikų vardu tėvai sudaro tik už nepilnamečius iki 14 metų amžiaus. Pagal CK 2.8 straipsnio 1 dalį nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų amžiaus sandorius sudaro turėdami tėvų arba rūpintojų sutikimą. Tačiau CK 3.188 straipsnio 1 dalies 1 punktas numato, kad be išankstinio teismo leidimo tėvai negali perleisti nepilnamečiams vaikams priklausančio nekilnojamojo turto.
CK 3.3 straipsnio 1 dalyje įtvirtintas prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principas reiškia, kad 3.188 straipsnio 1 dalies 1 punktas yra speciali norma CK 2.8 straipsnio 1 dalies atžvilgiu, todėl, nepriklausomai nuo nepilnamečio vaiko amžiaus, teismo leidimas yra būtina sąlyga prašomam leisti sandoriui, numatytam CK 3.188 straipsnio 1 dalies 1 punkte, sudaryti.
Norint atsakyti į jūsų klausimą yra svarbu atsakyti į šiuos klausimus:
Kas nepilnamečių vaikų vardu priėmė valdyti palikimą iki jų pilnametystės?
Ar ta paveldėta pusė namo dalis yra vaikų vienintelė gyvenamoji vieta?
Kokiomis sąlygomis yra sudaryta namo dalies nuomos sutartis?
Kai šeimoje yra nepilnamečių vaikų, teismo leidimas  reikalingas tik sudarant sandorį dėl šeimos gyvenamosios patalpos. Teismas, spręsdamas klausimą dėl teismo leidimo išdavimo, vadovaujasi išimtinai vaiko interesais. Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo 4 straipsnio 5 punkte imperatyviai nurodyta, kad nė vienas vaikas negali būti paliktas be gyvenamojo būsto. Teikiant procesinį dokumentą teismui dėl teismo leidimo išdavimo, turi būti nurodyti duomenys, kokiais pagrindais ir sąlygomis yra norima įkeisti, mainyti ar parduoti nekilnojamąjį turtą, kuris yra nepilnamečių vaikų gyvenamoji vieta. Jei šis turtas nėra vaikų gyvenamoji vieta, vis tiek yra reikalingas teismo leidimas, norint parduoti nepilnamečiui priklausantį nekilnojamąjį turtą. Teismas, atsižvelgdamas į visas aplinkybes dėl reikiamumo sudaryti tokį sandorį, gali duoti teismo leidimą.
Norint gauti išsamius atsakymus į jūsų pateiktus klausimus, yra reikalinga daug tikslesnė informacija, todėl rekomenduoju kreiptis dėl asmeninės konsultacijos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.