Ar skolos yra paveldimos? Mano tėvai gyveno socialiniame būste. Mama mirė prieš porą metų, o neseniai netekome ir tėčio. Yra duo­menų, kad jie turėjo skolų. Ar mes iš jų nieko nepaveldėję turėsime išmokėti tėvų sukauptas skolas? 

advokatas_mazonasPalikėjui mirus, jo turtinės teisės ir pareigos nepasibaigia, bet įvyksta universalus jo turtinių teisių ir pareigų bei kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams. Teisių perėjimo universalumas reiškiasi tuo, kad palikėjo teisės ir pareigos pereina palikimą priėmusiam įpėdiniui nepaisant to, žinojo jis ar nežinojo esant atitinkamas palikėjo teises ar pareigas. Civilinio kodekso (toliau – CK) 5.50 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad įpėdinis negali atsisakyti dalies palikimo, priimti dalį palikimo. Jis priima besąlygiškai visą palikimą, t. y. visas palikėjo reikalavimo teises ir pareigas. Taigi įpėdiniui kartu su paveldėtu turtu pereina ir pareiga atsakyti už palikėjo skolas priklausomai nuo palikimo priėmimo būdo visu savo turtu arba tik paveldėtu turtu (CK 5.1 straipsnio 2 dalis, 5.52 straipsnis). Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje laikomasi nuostatos, kad paveldint įvyksta universalus teisių perėmimas, t. y. teisės perimamos nepasikeitusiu pavidalu, visa apimtimi ir tuo pačiu momentu, jeigu nėra kokių nors įstatyme nustatytų išimčių. Palikėjo mirties faktas yra pagrindas teisėms ir pareigoms perimti. Taigi įpėdiniams, priėmusiems palikimą, pereina pareiga atsakyti už palikėjo prievoles (CK 5.1 straipsnio 2 dalis). (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos  2013-11-22 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3–595/2013). Įpėdiniams nepereina tik asmeninio pobūdžio prievolės – pavyzdžiui, prievolė periodiškai mokėti alimentus vaikų išlaikymui. Tačiau iš paveldėto turto pagal įstatymus gali būti išieškomos palikėjo vaikų išlaikymui priteistos lėšos arba susikaupusi alimentų skola.
Remiantis CK 5.60 straipsniu, asmuo, turintis teisę paveldėti, turi teisę per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos atsisakyti palikimo. Toks palikimo atsisakymas turi tokias pačias pasekmes kaip ir palikimo nepriėmimas. Jūsų situacijoje, nepriimdami palikimo nepaveldėsite ir tėvų sukauptų skolų.

Per kiek laiko nuo mirties reikia kreiptis dėl turto paveldėjimo?
Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti arba padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo. Remiantis CK 5.50 straipsnio 3 dalimi veiksmai norint priimti palikimą turi būti atlikti per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, tačiau šis terminas nėra naikinamasis.
Pagal CK 5.57 straipsnio 1 dalį teismas gali praleistą terminą pratęsti, jeigu pripažįsta, kad terminas yra praleistas dėl svarbių priežasčių. Įstatyme nenurodyta, kokios priežastys pripažįstamos svarbiomis, taigi kiekvienoje byloje teismas, įvertinęs konkrečias byloje nustatytas aplinkybes, sprendžia, ar yra pagrindas atnaujinti pareiškėjo praleistą terminą palikimui priimti.

Asmenis pageidaujančius išsamios asmeninės konsultacijos ir teisinių paslaugų, prašome kreiptis tiesiogiai į advokatą telefonu 8 672 34 241, arba atvykti į advokato Lino Mažono kontorą, esančią Didžioji g. 36, Kėdainiuose; Vasario 16-osios g. 1, Jonavoje, A.Mickevičiaus g. 8, Kaune.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.