Yra psichologų, tvirtinančių, jog žmogaus asmenybės vientisumas yra iliuzija. Esą kiekviename žmoguje slypi keletas, net keliolika skirtingų individualybių, kurios, beje, labai įvairiai bendrauja tarpusavyje. O jei tyrinėtume ne žmones, o politikus, vaizdelis būtų dar labiau komplikuotas. Mat politikai tiek daug pastangų skiria tam, kas išorėje, kaip jie atrodo, kad neretai visai ne­lieka jėgų susivokti, kas gi dedasi viduje.

Šiuo atveju viešasis interesas yra padėti politikams, nuo kurių sprendimų žymia dalimi priklauso visuomenės gerovė, išlaikyti balansą, sudaryti sąlygas visapusiškiau susivokti, save atpažinti.
Kitaip tariant, reikia pagelbėti politikui teisingai, adekvačiai pasirinkti save patį – tuomet ir visuomenė bus mažiau klaidinama, ir žmogus, kuriam „būti politiku“ nebūtinai yra vienintelis spaudas darbo knygelėje, pasijus laimingesnis.

Štai Viktoras Muntianas, politikas su įvairiu stažu, viešoje erdvėje aktyviai dalijasi pasakojimu, kodėl jis pasitraukęs iš Kėdainių rajono savivaldybės valdančiosios koalicijos. Iš to pasakojimo mes turime ir galime susidaryti įspūdį, koks žmogus yra politikas V. Muntianas. Štai čia ir yra pagrindinis tikslas – atskleisti V. Muntianą. Atskleisti ir tokį atskleistą – leisti pasirinkti. Arba tiksliau: neleisti, kad būtų kitoks pasirinkimas, kai ateis tas laikas rinktis.

Ką gi, pamėginkime ir mes – remdamiesi paties V. Muntiano pasakojimu tąjį V. Muntianą atskleisti. Gal net pavyks atskleisti V. Muntianą ne vieną, o, pavyzdžiui, du. Bus iš ko rinktis.
Tačiau prieš visą tą alchemiją – viena techninė detalė. Skleisiu V. Muntianą sklaidydamas ir cituodamas leidinį, kurio pavadinimo, išsyk nuoširdžiai atsiprašau, neminėsiu – susidurti su europasekmėmis neįeina į mano planus. Tiesiog tas leidinys pateikė interviu ir dar nebuvo girdėti, kad V. Muntianas kreiptųsi į teismą dėl iškraipymų, reikalautų paneigimų ar atsiprašymo. Vadinasi, galima daryti darbinę prielaidą, kad šiai dienai patį V. Muntianą tenkina, kaip jo mintys yra pateiktos, todėl remtis jomis turime tam tikrą svarstymų pagrindą, tegu ir ne visai tvirtą.

Tad griebiame reikalą už rago ir – pirmyn!

Koks tas politikas V. Muntianas – kaip žmogus?

Įžvalgus, sugebantis sudėtinguose sąryšiuose pamatyti paprastas priežastis („priežastis labai paprasta, mes gyvename nebrandžios demokratijos stadijoje <… >“), socialiai jautrus („<… >aš visada atstovauju viešajam interesui ir todėl būsiu mažumoje“), socialiai atsakingas, aktyvus, nuoseklus, kolegiškas, vardan principų nebijantis likti mažumoje („mes, ta nedidelė grupė žmonių, aktyviai dalyvavome sudarant koalicinę programą ir siekėme, kad ji būtų įgyvendinta“), kantrus („dvejus metus valdančiojoje koalicijoje bandėme išsiaiškinti, kodėl ši programa nėra vykdoma“).

Žmogus, kuriam visuomenės interesai – aukščiau visko („tai, kad netenkinamas viešasis interesas, nesilaikoma koalicinės programos buvo paskutinis lašas, perpildęs mano kantrybės taurę“).
Politikas, kuriam nesvetimi žmogiški jausmai, elementarus padorumas („tad susiklosčius tokiai situacijai aš asmeniškai toliau taikstytis negalėjau“). Tai – vienas V. Muntianas.

Vienas, bet ne vienintelis. Demokratijos sąlygomis veikiančios visuomenės informavimo priemonės tuo ir žavios, jog geba įvertinti skirtingus požiūrius, pateikti skirtingas nuomones. Viena V. Muntiano nuomonė apie V. Muntianą neužkerta kelio kitai V. Muntiano nuomonei apie jį patį.

Tad koks tas kitas V.Muntianas? Nenuosekliai, prieštaringai argumentuojantis („mes gyvename nebrandžios demokratijos stadijoje, kai žmonės, kurie turi atstovauti tam tikrai grupei žmonių ar bendruomenei iš tiesų neatstovauja, negina viešojo intereso. Deja, dauguma išrinktųjų atstovauja ar bando tenkinti savo asmeninius ar grupinius interesus“ – jis bent suprato, ką norėjo pasakyti ir ką iš tikrųjų pasakė? Tai, po galais, ar atstovauja, ar bando tenkinti asmeninius, grupinius interesus, ar neatstovauja?!).

Neorganizuotas, patiklus, inertiškas, stokojantis politinės valios, demagogiškas („dvejus metus valdančiojoje koalicijoje bandėme išsiaiškinti, kodėl ši programa nėra vykdoma. Mums bandė įrodinėti, jog viskas gerai – programa vykdoma, arba tuojau pat tai bus pradėta daryti. Taip praėjo dveji metai, kol prasidėjus tretiems buvau priverstas pasakyti <… >“ – dvejus metus buvo maitinamas pažadais, juos patikliai priimdavo, visą tą laiką nesugebėjo priimti jokio sprendimo(!).

Socialiai neatsakingas („paskutiniame Tarybos posėdyje mes matėme, kad vykdoma ne koalicinė programa, o tai, ką pati valdančioji dauguma, rajono meras suplanavo“ – o kas buvo priešpaskutiniame posėdyje? Ir kaip suprasti – vykdoma ne koalicinė programa, o tai, ką valdančioji (koalicinė) dauguma suplanavo?).

Politiškai infantilus („suvokiau, jog būdamas valdančiosios koalicijos nariu neturiu jokių galimybių daryti įtaką procesams<…>“; „mes, būdami opozicijoje, siūlysime alternatyvius sprendimų projektus, kurie atitiktų gyventojų poreikius ir didintų mūsų krašto ekonominį ir socialinį konkurencingumą. Tokiu būdu laimėsime mes ir krašto bendruomenė“ – žodžiu, būnant valdančiuoju – jokių galimybių, o štai tapus opozicija bus sėkmingai didinamas krašto ekonominis ir socialinis konkurencingumas!?!).

Taigi, V. Muntiano ir leidinio, kurio neminiu pavadinimo, nuoširdžiai atsiprašau, pastangomis, turime bent du V. Muntianus, iš kurių jau galima ką nors pasirinkti.

O galima ir visai nesirinkti, nes rinktis – Jūsų teisė.

About The Author

Related Posts

2 komentarai

  1. L.K.

    Triuškinančiai:)))) Įdomu, kas rašo, nes gerai sukalta. Tiesiai į dešimtuką!

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.