Ugniagesiai svarsto - gal degindami žolę žmonės naikina erkes?

Ugniagesiai svarsto – gal degindami žolę žmonės taip naikina erkes?

Prieš pat penktą valandą popiet gautas pranešimas, kad sausa žolė dega T. Bružaitės gatvėje, Kėdainiuose (už prekybos centro “Norfa”).

Tačiau visai netoli vietų, kur siaučia liepsnos, stovi individualūs gyvenamieji namai. Šiuo metu gaisrininkai tik skuba į pagalbą, mat visi keturi budintys ekipažai yra užimti – taip pat gesina deginamą žolę įvairiose rajono vietose.

Gaisras T. Bružaitės gatvėje – jau penktasis per šiandien dieną.

„Gal taip žmonės bando naikinti erkes?“, – prieš tai svarstė ketvirtą kartą liepsnojančias pievas gesinę ugniagesiai.

Šiandien, prieš 16 valandą, ugniagesiai skubėjo gesinti degančios sausos žolės Kėdainiuose, teritorijoje prie Nevėžio upės pakrantės, už autobusų stoties, netoli Josvainių gatvės gale esančių garažų. Buvo gesinama apie 2 ha ploto liepsnojanti teritorija. Neatmetama galimybė, kad pieva buvo padegta.

Tačiau gaisrininkai vos spėjo suktis ir vakar, balandžio 3-ąją. Vakar sulaukta penkių iškvietimų:

18.59 val. pranešė, kad Dotnuvos sen., Šlapaberžės k., dega žolė. Užgesinta 200 arų plote degusi žolė.

19.36 val. pranešta, kad Kėdainiuose, J. Basanavičiaus g., dega žolė. Užgesinta 10 arų plote degusi žolė.

20.09 val. pranešė, kad Dotnuvos sen., Pilionių k.,dega žolė. Užgesinta 5 arų plote degusi žolė.

21.16 val. pranešė, kad Josvainių sen., Šventonišlių k.,dega žolė. Užgesinta 1000 arų plote degusi žolė.

21.45 val. pranešė, kad Mantvilonių k., dega žolė. Užgesinta 100 arų plote degusi žolė.

Pasak Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Virginijaus Stogevičiaus, šiais metais iš viso jau sulaukta daugiau nei 30 iškvietimų dėl deginamos žolės.

Pastarosiomis dienomis, ugniagesiai vos spėja reaguoti į iškvietimus dėl žolės deginimo.

Pastarosiomis dienomis, ugniagesiai vos spėja reaguoti į iškvietimus dėl žolės deginimo.

Ugniagesiai įspėja:

Žolės deginimas laikomas piktybiniu nusikaltimu, už tai gresia bauda. Neretai gali tekti ne tik sumokėti baudą, bet ir atlyginti gamtai padarytą žalą. Ūkininkai, degindami žolę, rizikuoja netekti Europos Sąjungos išmokų.

Įsidėmėtina, kad:
-Draudžiama sugrėbtas (surinktas) žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekų krūvas deginti miestuose ir miesteliuose, miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 100 m nuo miško.
-Draudžiama deginti nenupjautą žolę ir ražienas – liepsnos gali persimesti į miškus, gyventojų sodybas, o tokių gaisrų pasekmės dažnai būna neprognozuojamos ir skaudžios.
-Su ugnimi reikia elgtis atsargiai: nemėtyti degančių degtukų ir neužgesintų nuorūkų.
-Augalinės kilmės atliekas deginkite tik sugrėbtas (surinktas) į krūvas ir ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų. Tačiau atminkite, jog pats aplinkai draugiškiausias šių atliekų tvarkymo būdas – kompostavimas.
-Laužą kurti tik tam paruoštuose vietose, prieš kuriant laužą pagalvoti, ar bus saugu. Nekurti laužo, kai pučia stiprus vėjas. Baigus kūrenti – užpilti žarijas vandeniu.
-Tėveliai, priminkite savo vaikams, kad už žaidimą ugnimi, gaisro sukėlimą Jums gresia piniginės baudos;
Pamačius degančią žolę, nepraeiti pro šalį – mažą gaisrą bandyti gesinti patiems ir kviesti ugniagesius tel. 112.

Gresiančios baudos:
-Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą piliečiams nuo 28 iki 231 euro, o pareigūnams – nuo 57 iki 289 eurų.
-Ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą piliečiams nuo 57 iki 289 eurų, o pareigūnams – nuo 115 iki 347 eurų.
-Žemės savininkų, naudotojų ir valdytojų nesiėmimas priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėjus savo žemėje žolės, ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą, užtraukia baudą nuo 28 iki 173 eurų.
-Durpynų ir durpingų pievų deginimas užtraukia baudą nuo 86 iki 231 vieno euro.
-Nepranešimas priešgaisrinėms tarnyboms apie degančius durpynus užtraukia baudą nuo 57 iki 115 eurų.
-Atliekų deginimas nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų užtraukia baudą piliečiams nuo 28 iki 57, o pareigūnams – nuo 57 iki vieno 115 eurų.
-Kartu su administracine bauda skaičiuojama ir gamtai padaryta žala, kuri deginant pievas sudaro nuo 8 eurų už arą, deginant ražienas – nuo 5 eurų už arą. Ūkininkai degindami žolę rizikuoja netekti Europos Sąjungos išmokų.
-Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo 28 iki 57 eurų ir baudą pareigūnams nuo 86 iki 173 eurų.
-Miško naikinimas arba žalojimas jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat kitoks priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą, užtraukia baudą piliečiams nuo 579  iki 1158 eurų ir pareigūnams nuo 1158  iki 2316 eurų.

Kauno apskr. PGV inf.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.