Kas galėtų patikėti, kad prieškariu Krakėse iš 52 veikusių parduotuvių net 51 priklausė žydams. Tada miestelyje kas antras namas priklausė būtent šios tautos atstovams. Tačiau 1941-ųjų rugsėjo pradžioje viskas pasikeitė – žydai buvo negailestingai nužudyti Peštiniukų kaime. 

Pamelą ir Teodorą Perelmanus į Krakes palydėjo Kaune gyvenantis jų tautietis Chaimas Bargmanas.

Pamelą ir Teodorą Perelmanus į Krakes palydėjo Kaune gyvenantis jų tautietis Chaimas Bargmanas.

Skaudi istorija Krakėse nėra pamiršta. Krakiškiai puikiai mena praeitį, tačiau ją pagerbia ir tragišką likimą patyrusios tautos ainiai. „Mūsų miestelį kiekvienais metais aplanko net kelios šeimos žydų. Jie ieško čia gyvenusių artimųjų pėdsakų. Dažniausiai svečiai atvyksta iš Izraelio, Jungtinių Amerikos Valstijų, kai kurių Europos šalių. Atvykėliai prašo palydėti į žydų kapinaites, masinę tautiečių žudynių vietą, pavaikšto po miestelį. Tačiau turėjome atveją, kai vienas atvykėlis bandė ieškoti protėvių turto. Viskas baigėsi taip, kad dokumentai parodė, jog turėti namai nebuvo jo šeimos nuosavybė“, – pasakojo Krakių seniūnijos seniūnas Jonas Dalbokas.
Šią savaitę seniūnas po Krakes lydėjo iš JAV atvykusią Pamelos ir Teodoro Perelmanų šeimą. Jie norėjo pamatyti vietas, iš kurių 1921 metais į Pietų Afriką emigravo Pamelos tėvas. „Mano tėvo šeima Grinbergai buvo gana gausi. Jie laimingai gyveno Krakėse, tačiau neišvengė skaudaus likimo ir prasidėjus karui buvo nužudyti. Esu girdėjusi daug pasakojimų apie Lietuvą. Ilgus metus nesiryžau tėčio gimtinės aplankyti, tačiau dabar atėjo tas laikas. Man įdomu pamatyti, kaip atrodo šalis, iš kurios esu kilusi. Mano šaknys – giliai Lietuvoje, nes tėčio gimtinė yra Krakės, o mama kilusi iš Šiaulių. Mes šįkart aplankėme abi šias vietoves. Be to, užsukome ir į Telšius, iš kur kilę vyro tėvai. Ši kelionė mums labai svarbi ir išskirtinė. Tai – savotiškas ir subtilus prisilietimas prie istorijos ir jos pagerbimas“, – sakė P. Perelman.

 Pamela Perelman labai džiaugėsi iš Krakių seniūno dovanų gavusi miestelio herbą su juoduoju gandru.

Pamela Perelman labai džiaugėsi iš Krakių seniūno dovanų gavusi miestelio herbą su juoduoju gandru.

Moteris mintimis grįždama į tėvų pasakojimus pasidžiaugė, kad ji nešioja tetos, tėčio sesers, žydišką Pese Guta vardą. O teta gyveno Krakėse. „Nugyvenau gražų gyvenimą. Matyt, artimieji mane globojo ir rūpinosi. Belieka jiems tik nusilenkti“, – teigė viešnia iš JAV.
Pamela ir Teodoras Perelmanai šiuo pirmuoju vizitu į Lietuvą ne tik lankė tėvų gimtines, bet ir viešėjo Vilniuje, Kaune, Lietuvos pajūryje.

About The Author

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.