Dar praėjusiais metais Kėdainių rajono savivaldybės tarybai priėmus sprendimą rekonstruoti senamiestyje esančią istorinę Žydų gatvę, kaip grybų po šilto vasaros lietaus ėmė dygti kritikų gretos. Vieniems tai neva neracionali investicija, kietiems – apskritai pinigų išmetimas į balą. Tačiau aišku viena, kad didžiausias nepasitenkinimas kyla iš tų, kuriems galbūt anksčiau neužteko valios sutvarkyti šią istorinę vietą nepaisant to, kad Žydų gatvės rekonstrukcija dar praėjusios kadencijos Taryboje buvo įtraukta į strateginį planą. Tiesa, planus sudarinėti yra viena, o juos įgyvendinti – visai kas kita.

Aišku, ankstesnės ilgametės valdžios įgyvendintų projektų taip pat būta. Taip pat ir „auksinių“. Pavyzdžiui, dar 2014 metais iškilmingai atidarytas rekonstruotas Ramybės skveras su priešakyje visų didžiuliu visų galvos skausmu tapusiu fontanu, kuris sugedo vos buvo iškilmingai pristatytas visuomenei. Ir nors ši vieta buvo tvarkoma ne pagal kultūros paveldo reikalavimus, jai sugebėta išleisti įspūdingą sumą – per 400 tūkstančių eurų.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Vytautas Kundrotas teigia, kad sutvarkius Žydų gatvę bus žengtas dar vienas atkuriant senamiestį.

2017 metų pabaigoje rajono savivaldybės taryba nusprendė, kad būtina ne tik sutvarkyti trumpą – 70 metrų – Kėdainių senamiestyje esančią Žydų gatvę, tačiau visus darbus atlikti taip, kad ši gatvelė įgytų istorinį vaizdą.

Ją iš šonų nuspręsta grįsti akmenimis, per vidurį patiesiant lygią natūralaus akmens juostą, suteiksiančią galimybę patogiau judėti ne tik pėstiesiems bei dviratininkams, bet ir neįgaliesiems.

Šio projekto įgyvendinimui nuspręsta skirti 134 tūkstančius eurų.

„Kadangi Žydų gatvė yra senamiestyje, o Kėdainių senamiestis – kultūros paveldo objektas, visą projekto rengimą akylai prižiūrėjo Kultūros paveldo departamentas. Tiesa, iš pirmo žvilgsnio tai ganėtinai didelė pinigų suma, tačiau mes šios vietos negalėjome iškloti nei gerokai pigesne danga, pavyzdžiui, trinkelėmis, nei tuo labiau pakloti asfaltą. Kita vertus, jei jau mes po truputį bandome tvarkyti savo senamiestį, tai privalome daryti pasirinkdami tinkamas priemones, o ne bet kaip“, – pabrėžė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Vytautas Kundrotas.

Iš istorijos šaltinių žinoma, kad Žydų gatvė XVII amžiaus pradžioje buvo negrįsta, tiesa, vėliau – iki šio amžiaus pabaigos ji išgrįsta lauko akmenimis. Deja, bet XVIII–XX amžių sandūroje grindinio nebeliko. XX pirmoje pusėje Žydų gatvę buvo planuojama vėl išgrįsti akmenimis, tačiau sovietmečiu vykdant aktyvią urbanizaciją , po šia senamiesčio gatvele nuspręsta tiesti inžinerinius tinklus, o jos dangai pasirinktas asfaltbetonis.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir turto skyriaus vedėjos Audronės Naujalienės, prieš pradedant didžiuosius Žydų gatvės rekonstrukcijos darbus, visų pirma buvo įrengti paviršinių nuotekų tinklai ir įvykdyta ryšių tinklų rekonstrukcija.

„Sutvarkius visas komunikacijas, dabar beliko tik pabaigti patiesti dangą iš lauko bei pjauto granito akmens, taip pat pagal projektą gatvės kraštuose sustatyti riedulinius akmenis. Vėliau bus pastatyti apšvietimo stulpai bei įrengta kamera“, – teigė A. Naujalienė.

Žydų gatvę rekonstruojanti bendrovė „Tarda“ pagal sutartį darbus privalo baigti iki šių metų rugsėjo 30 dienos. Tačiau tikimasi, kad Žydų gatvės rekonstrukcija gali būti baigta ir kiek anksčiau.

Žydų gatvės rangos darbų kainos:
ryšių tinklų rekonstrukcija – 5,4 tūkst. Eur;
paviršinių nuotekų tinklų įrengimas – 37,9 Eur;
danga (medžiagos ir įrengimas) – 63,2 tūkst. Eur;
apšvietimo įrengimas – 5,6 tūkst. Eur;
kiti statybos darbai – 22 t
ūkst. Eur.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.