Kėdainių rajono savivaldybė Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) paskelbtame devintajame Lietuvos savivaldybių indekse pateko tarp penkiolikos geriausiųjų mažųjų šalies savivaldybių, aplenkdama net didmiesčius – Kauną, Šiaulius, Alytų ir Panevėžį. Tuo tarpu Kėdainių rajono savivaldybės administracija, gavusi 99 balų įvertinimą, užėmė pirmąją vietą. Analitikai itin gerai įvertino švietimo sistemą, komunalinį ūkį ir biudžetą. Iki šių metų balandžio mėnesio vidurio rajonui vadovavęs Saulius Grinkevičius pabrėžė, kad šis įvertinimas – tai nuoseklaus praėjusių ketverių metų darbo rezultatas.


LRRI indekse Kėdainių rajono savivaldybė 13–15 vietą mažųjų savivaldybių indekse (60 balų iš 100) pasidalijo su Neringos ir Radviliškio rajonais.

Kėdainių surinkta 60 balų suma, lyginant su didžiaisiais miestais – Šiaulių (55 balai), Kauno (54), Alytaus (45) ir Panevėžio (43), yra aukštesnė.

Kėdainių rajonas, kaip ir ankstesniais metais, gavo aukščiausią balą iš visų savivaldybių „Administracijos“ srityje – 99 iš 100.

„Mūsų savivaldybėje buvo sukurta speciali administracinės našos mažinimo programa. Taip pat imtasi gerinti administravimo priemones, ieškota būdų, kaip jas tobulinti. To rezultatas – nors mūsų savivaldybės administracijoje, lyginant su kitais miestais ir rajonais, darbuotojų skaičius, tenkantis vienam tūkstančiui gyventojų, yra vienas mažiausių, tačiau dirbome efektyviai“, – sakė savivaldybės tarybos narys, kadenciją baigęs rajono meras Saulius Grinkevičius.

Kėdainių savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų, išliko pats mažiausias (3,2 darbuotojo palyginti su 7,6 vidurkiu), beveik visi gyventojų prašymai (99,9 proc.) buvo išnagrinėti laiku. Mažesnė administracija – pigesnis jos išlaikymas, kuriam reikėjo skirti 5,7 proc. išlaidų (vidurkis – 8 proc.).


LLRI Lietuvos savivaldybių indekse mūsų savivaldybės administracijos darbas aukščiausiu balu buvo įvertintas atsižvelgiant į šiuos kriterijus:

  • administracijos darbuotojų skaičių 1 000 gyventojų;
  • ar numatytos administracinės naštos mažinimo priemonės;
  • ar laiku išnagrinėjami gyventojų prašymai.

Pirmąją vietą Kėdainių rajono savivaldybė administracinės naštos mažinime išlaikė trejus praėjusios kadencijos metus.

LLRI indekse gerai buvo įvertintos „Komunalinės paslaugos“, „Švietimas“ ir „Biudžetas“.

Geresnį „Biudžeto” srities įvertinimą iš dalies lėmė savivaldybės skola (15,6 proc. pajamų), kuri buvo mažesnė nei vidutinė (25,8 proc.).

Prie gero „Komunalinių paslaugų“ įvertinimo prisidėjo tai, kad 2018 m. net 88,8 proc. šilumos pagamino nepriklausomi šilumos gamintojai.


Aukštesnis nei vidutiniškai balas skirtas ir už tai, kad 2018 m. atliekas surinko privati įmonė, savivaldybei priklausančios vandens tiekimo ir daugiabučių administravimo įmonės veikė pelningai.

Anot analitikų, savivaldybė turėtų atkreipti dėmesį į mokestinę politiką. Joje pagrindinis nekilnojamojo turto tarifas siekė 0,8 proc. (mažųjų savivaldybių vidurkis – 0,7 proc.), verslo liudijimų kaina siekė 103 eurus (vidurkis – 96 eurai), vidutinis žemės mokesčių tarifas siekė 1 proc. (vidurkis – 0,98 proc.).

Savivaldybėje nenaudojamo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių tarifai buvo maksimalūs (3 ir 4 proc.). Tai galėjo turėti įtakos žemesniems nei vidutiniams kai kuriems ekonominio aktyvumo rodikliams. Tūkstančiui gyventojų teko 25,4 verslo liudijimo (vidutiniškai – 41), 4,5 išduoto statybos leidimo (vidutiniškai – 5,3).

2011 m. Lietuvos savivaldybių indeksas sudaromas pagal gyventojams ir verslui svarbiausias sritis, kuriose sprendimus priima savivaldybės.

Reitingai sudaryti du – šešių didžiųjų savivaldybių (pagal gyventojų tankį) ir 54 rajonų, remiantis 2017 m. duomenimis.

Lietuvos savivaldybių indekse gerai vertinamos tos savivaldybės, kurios:

  • taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas;
  • savo veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų;
  • mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui;
  • efektyviai valdo turimą turtą ir parduoda tą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti;
  • atsisako nebūtinų, nepirminių savo funkcijų;
  • savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių;
  • mažina administracinę ir biurokratinę naštą.

LAISVOSIOS RINKOS INSTITUTO EKSPERTŲ ŽVILGSNIS

Kėdainių rajonas, kaip ir pernai, surinko aukščiausią balą iš visų savivaldybių „Administracijos“ srityje. Savivaldybės administracija taupiai valdoma. Kėdainių r. savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius, tenkantis tūkstančiui gyventojų, išliko pats mažiausias – 3,2 užimtų pareigybių, kai vidutiniškai kitose savivaldybėse – 7,6.

„Tai nesutrukdė beveik visų gyventojų prašymų išnagrinėti laiku. Mažesnė administracija – pigesnis jos išlaikymas, kuriam reikėjo skirti 5,7 proc. išlaidų, tai – mažiau nei daugelyje kitų savivaldybių. Taip pat Kėdainių r. palyginti mažiau įsiskolinęs, skola sudarė apie 16 proc. pajamų, kai vidutiniškai kitose savivaldybėse skola viršijo net 25 proc. visų pajamų“, – pastebi Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikas Martynas Tininis.

Tiesa, gyventojams itin svarbūs ekonominio aktyvumo rodikliai buvo prastesni nei vidutiniai mažosiose savivaldybėse. Pernai tūkstančiui gyventojų teko 25 verslo liudijimai (vidutiniškai – 41), 4,5 išduoto statybos leidimo (vidutiniškai – daugiau kaip 5).

Kėdainių rajonas pernai tuštėjo kaip ir daugelis kitų savivaldybių. Pernai grynoji emigracija buvo 0,8 proc., tai reiškia, kad daugiau gyventojų išvyko nei atvyko.

Savivaldybė turėtų atkreipti dėmesį į mokestinę politiką. Joje pagrindinis nekilnojamojo turto tarifas siekė 0,8 proc. (mažųjų savivaldybių vidurkis – 0,7 proc.), verslo liudijimų kaina siekė 103 eurus (vidurkis – 96 eurai), vidutinis žemės mokesčių tarifas siekė 1 proc. (vidurkis – 0,98 proc.). Savivaldybėje nenaudojamo nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių tarifai buvo maksimalūs (3 ir 4 proc.).

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.