Atėjęs pavasaris dažnam aktyviam piliečiui atneša džiaugsmą dėl atbudusios gamtos, tačiau kartu ir primena, kad prasideda vaistažolių rinkimo bei ruošimo darbymetis. 

Jonažolę Vanda Paliūnienė vadina stebuklinga žole, gydančia nuo 99 ligų.

Jonažolę Vanda Paliūnienė vadina stebuklinga žole, gydančia nuo 99 ligų.

Pasak Juodkaimiuose (Josvainių sen.) gyvenančios Vandos Paliūnienės, gamta turi tiek turtų, kad belieka tik apgailestauti, jog mes nė dešimtadalio nesugebame pasiimti.

Tabletes pakeitė žolės
Penkiasdešimtmetį prieš kelerius metus perkopusi juodkaimiškė į gyvenimą žiūri su šypsena, energingai ir vos keliomis raukšlėmis paženklintu veidu. Kur slypi moters žavesys ir spindesys? „Gamtoje“, – trumpai atkerta V. Paliūnienė. „Gyvenime turėjau labai daug išgyvenimų ir problemų dėl savo bei artimųjų sveikatos. Iš patirties galiu pasakyti, jog mes ligas suvaldėme tik pakeitę požiūrį į gyvenimą ir sutvarkę mitybą. Dabar gyvenu su dviem senais tėvais, tačiau mūsų namuose tablečių nėra, tik pilnos spintelės džiovintų žolelių. Mes gydomės ir stiprinamės gamtos turtais“, – sakė sveikuolė moteris.
V. Paliūnienė kiekvieną dieną geria šviežiai spaustas morkų sultis, kurias paskanina keliais lašais alyvuogių aliejaus. Su juo, anot moters, organizmas geriau įsisavina visas maistines, mineralines ir vitaminines medžiagas.
Be to, kasdien Juodkaimių žolininkė ir jos artimieji suvalgo po šaukštelį natūralių papildų, kuriuos moteris pagamina kavamale sumalusi džiovintus dilgėlių, beržų šermukšnių lapus, kraujažoles, trauklapius, takažoles, jonažoles, raudonuosius dobilus. „Tą mišinį vis keičiu ir varijuoju turimomis žolelėmis. Kartais darau vienokį, kartais kitokį. Tačiau visada sumaltus miltelius valgau su šaukšteliu medaus. Patikėkit, jis – energijos ir stiprybės užtaisas“, – sakė moteris.

Kiaulpienė yra tikras mažasis vaistininkas – jos šaknys, lapai ir žiedai sugėrė į save visas gydomąsias gamtos savybes.

Kiaulpienė yra tikras mažasis vaistininkas – jos šaknys, lapai ir žiedai sugėrė į save visas gydomąsias gamtos savybes.

Pienėms – ypatingas dėmesys
Ypatingą dėmesį Vanda Paliūnienė skiria netrukus pasirodysiančioms pienėms. Jų netoliese esančio miškelio laukymėse priskina po keletą maišų ir skuba daryti sviekuolišką džemą. „Saują kiaulpienių sumalu su trimis saujomis razinų ir gautą masę dedu į stiklainius, kuriuos statau šaltoje kamaroje. Toks džemas išsilaiko visus metus ir vitaminais turtina mus kiekvieną dieną“, – šypsojosi moteris. Ji pienes vadina labai vertinga Dievo dovana. Šis augalas yra tikras mažasis vaistininkas – jo šaknys, lapai ir žiedai sugeria į save visas gydomąsias gamtos savybes.
Kiaulpienė – nereiklus augalas, tačiau savyje turi pusę naudingų Mendelejevo lentelės cheminių elementų. Tai – kalis, natris, manganas, aliuminis, geležis, varis, kalcis, taip pat ir vitaminai A, B, E ir C. Iš senų laikų kiaulpienės vadinamos „gyvybės eliksyru“, padedančiu mažinti skausmą, skrandžio rūgštingumą, varančiu šlapimą, skatinančiu prakaitavimą, pasižyminčiu priešuždegiminiu ir tonizuojančiu poveikiu.

Raudonieji dobilai ne tik gydo, bet ir stiprina imunitetą.

Raudonieji dobilai ne tik gydo, bet ir stiprina imunitetą.

Tinka grožiui, vaistams ir maistui
Kiaulpienės savybė šalinti negyvas ląsteles, drėkinti ir daryti odą elastingą sėkmingai naudojama kosmetologijoje. Iš kiaulpienių gaminamos maitinančios, drėkinančios, balinančios ir jauninančios kosmetinės priemonės. Pavyzdžiui, įtrindamos į odą pienių lapų sultis, antikinės gražuolės išsivaduodavo nuo strazdanų ir pigmentinių dėmių. Kasdien naudojant kosmetines priemones, pagamintas iš kiaulpienių, oda skaistėja, valosi – dingsta bėrimai, pūlinukai ir inkštirai.
Kiaulpienė turtinga ir antioksidantais, saugančiais organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Taip pat teigiamai veikia druskos ir skysčių apykaitą organizme. Liaudies medicinoje vartojami ekstraktai, trauktinės ir užpilai, gaminami iš kiaulpienių šaknų. Jais gydomos kasos, skydliaukės ligos, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, limfmazgių uždegimai, įvairūs bėrimai.
Gydomųjų savybių turi visos kiaulpienės dalys – šaknys, lapai ir žiedai. Šaknyse yra natūralių krakmolo ir cukraus pakaitalų, todėl gali būti naudojamos kaip dietinis produktas sergant kepenų ir tulžies pūslės ligomis. Kiaulpienės išvalo organizmą nuo toksinų ir stimuliuoja tulžies išsiskyrimą.
Kiaulpienių šaknų milteliai, užberti ant žaizdų, opų ar nudegimų, juos gydo.
Kiaulpienių žiedai naudojami kepenų suriebėjimų, cirozės prevencijai, ardo tulžies pūslės akmenis ir valo kanalus, gerina kepenų veiklą, padeda esant gastritams, gerina virškinimą ir apetitą. Žiedų nuoviras rekomenduojamas gerti esant padidėjusiam kraujo spaudimui ar nemigai. O nemažas geležies kiekis, esantis žieduose, didina hemoglobino lygmenį kraujyje.
Pasigaminti gydomąsias salotas iš kiaulpienių ir graikinių riešutų itin paprasta. 100 gramų kiaulpienės lapų ir žiedų, 6 graikiniai riešutai, 1 valgomasis šaukštas augalinio aliejaus. Lapus ir žiedus nuplauti, supjaustyti ir sumaišyti su skaldytais graikiškais riešutais bei aliejumi. Bijote kartumo? Išmirkykite lapus sūdytame vandenyje, tačiau atminkite dėl to didelė dalis naudingųjų medžiagų prapuls.

Žoliauti – gerai nusiteikus
Pasak V. Paliūnienės, žoliauti ji eina tik gerai nusiteikusi ir laikosi tam tikrų ritualų. Daug skaitydama įvairios literatūros ir bendraudama su vaistažolių žinovais, juodkaimiškė sužinojo, kad žoles galima įkrauti gera energija. „Žolelių skinti einu galvą apsirišusi balta skarele ir tik su šypsena. Atėjusi į pievą, visada pasisveikinu su žolėmis. Be to, sužinojau, kad einant rinkti žolių reikia vengti sutikti žmonių ir negalima kalbėti. Ta užduotis gana sunki, juk žoliauti reikia tada, kai būna išdžiūvusi rasa, vadinasi, apie pietus. Tokiu laiku išėjus iš namų sutikti kaimynus – didelė tikimybė, tad kartais tenka ir tuščiomis grįžti, jei kas užkalbina“, – pasakojo V. Paliūnienė.

Save privalu mylėti
Juodkaimiškė sako, kad kiekvienas turime save mylėti ir rūpintis savimi reikia pradėti ne tada, kai užpuola ligos, bet kol esame sveiki.
Ji kasdien bėgioja, jau kuris laikas nevalgo mėsos, tačiau energijos turi tiek, kad ne tik savus daržus prižiūri, bet galėtų ir kalną akmenų suskaldyti.
Sveika mityba tėra tik pusė reikalo. Labai daug reikšmės mūsų gyvenimo kokybei turi požiūris ir nusiteikimas. Jau kuris laikas aš nieko nebeplanuoju ateičiai – tiesiog džiaugiuosi bei mėgaujuosi ta diena, kurią gyvenu. Bus kaip bus, mes nieko negalime daug nulemti. Svarbiausia optimizmas, pozityvumas ir gėris“, – šypsosi energinga sveikuolė.

srtrf

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Sigita

    Ačiū už natūralių papildų receptą – būtinai išbandysiu, nes nekenčiu tų, kurie prdavinėjami vaistinėse.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.