Sukčiai kaskart tampa vis išradingesni ir savo piktiems kėslams įgyvendinti prigalvoja vis originalesnių sukčiavimo būdų. Viešojoje erdvėje nuolat primenama, kad nepasitikėtume nei skambinančiais, nei į namus besibraunančiais ir įvairiais valstybės tarnautojais, bankų darbuotojais prisistatančiais tipais. Tad kaip neįkliūti į sukčių pinkles, į ką atkreipti dėmesį prieš nepažįstamus asmenis įsileidžiant į namus ar skubant jiems atiduoti pluoštą pinigų?

Skaitiklius tikrinančius ESO darbuotojus galima lengvai atpažinti, nes jie visada vilki bendrovės logotipu pažymėtą aprangą ir naudoja ESO logotipu pažymėtus automobilius. Jei skaitiklio patikrą atlieka įgalioti partnerių darbuotojai, tuomet jie turi pateikti specialius pažymėjimus, patvirtinančius ESO įgaliojimą atlikti skaitiklių priežiūros darbus.

Skaitiklius tikrinančius ESO darbuotojus galima lengvai atpažinti, nes jie visada vilki bendrovės logotipu pažymėtą aprangą ir naudoja ESO logotipu pažymėtus automobilius. Jei skaitiklio patikrą atlieka įgalioti partnerių darbuotojai, tuomet jie turi pateikti specialius pažymėjimus, patvirtinančius ESO įgaliojimą atlikti skaitiklių priežiūros darbus.

Kraštietė Irena Dovydė įtartino skambučio sulaukė praėjusią savaitę, apie 11.30 val. Jos dėmesį iš karto patraukė tai, kad telefono ekrane skambinančiojo numerio nebuvo matyti.
„Atsiliepiau. Su manimi pasisveikinęs asmuo prisistatė „Swedbank“ banko konsultantu. Aš iš karto jam pasakiau, kad nesu šio banko klientė. Tad tariamas konsultantas suskubo pasitaisyti – esą jis skambino ne iš „Swedbank“, bet iš SEB banko. Neva aš blogai išgirdau“, – pirmąsias pokalbio akimirkas prisiminė moteris. Toliau prasidėjo dar didesni melai.
„Tariamas banko konsultantas su neslepiamu susirūpinimu manęs paklausė, ar prieš 15–20 min. aš nedariau jokio bankinio pavedimo. Atseit šiuo metu iš mano banko sąskaitos yra pervedinėjami pinigai. Jis manęs dar paklausė, ar aš niekam nesu davusi elektroninės bankininkystės prisijungimo kodų, slaptažodžių… Patikinau jį, kad jokių pavedimų pastaruoju metu nedariau, o informacija su niekuo nesidalinau. Tačiau konsultantas neatstojo ir ėmė primygtinai reikalauti pasakyti prisijungimo prie mano elektroninės bankininkystės duomenis. Griežtai atsisakiau tai padaryti“, – pasakojo moteris.
Supratęs, kad nieko nepeš, tariamas banko darbuotojas ėmėsi dar vienos gudrybės – pareiškė, kad neva yra užsakytas 600 eurų greitasis kreditas.
„Jis mane pradėjo bauginti – esą jei nepasakysiu savo prisijungimo duomenų, teks užblokuoti mano sąskaitą. Tačiau aš jam pasakiau, kad pati nueisiu į banką ir viską išsiaiškinsiu. Po šių žodžių menamas banko konsultantas metė ragelį“, – savo patirtimi dalinosi Irena. Vėliau nežinomas numeris jai skambino ir dar kelis kartus, tačiau moteris nesivėlė į kalbas ir ragelio nekėlė. „Žinoma, nuvykau į banką, tačiau, kaip ir reikėjo tikėtis, jokių pavedimų be mano žinios atlikta nebuvo, jokių kreditų paimta taip pat nebuvo“, – sakė moteris.
„Nors manęs apgauti ir nepavyko, bet noriu savo pavyzdžiu priminti, kad sukčiai vis prigalvoja įvairiausių būdų, kaip vilioti pinigus. Būkime budrūs, nepasiduokime pirmam išgąsčiui“, – ragino moteris.
Pastarosiomis dienomis su sukčiais susidūrė ir kita kėdainietė Asta R. „Vieną dieną prieš pietus į asmeninį mobilaus ryšio telefoną sulaukiau skambučio. Skambino nežinomas numeris. Prisistatę sakė, kad atlieka kažkokius socialinius tyrimus, paklausė, ar turiu truputį laiko. Jie pareiškė, neva nori sužinoti, ar turiu namuose plastikinius langus ir kokio jie senumo: ar iki 3 m., ar 5 m., ar daugiau kaip 10 m. Atsakiau, kad daugiau kaip 10 metų. Tada jie man pradėjo aiškinti, kad reikėtų patikrinti jų būklę apsilankius namuose man patogiu laiku. Įkyriai, bet pakankamai mandagiai moterišku balsu siūlėsi, – savo patirtį pasakojo Asta. – Atsakiau, kad nebūtina, be to, neturime laiko tokiems tyrimams. Jie vis siūlėsi ateiti kitą dieną. Atsiprašiau ir išjungiau telefoną. Esu ir anksčiau sulaukusi panašių skambučių, kai siūlėsi atvykti į namus tirti šulinio vandenį, kitą kartą – vandentiekio vandenį, taip pat siūlė vandens filtrus… Visais kartais atsisakiau tokių paslaugų, nors galbūt skambinusieji ir neturėjo blogų kėslų“, – pasakojo moteris.
Kauno apskrities policijos pareigūnai ragina gyventojus būti budresniais, nepasitikėti telefonu skambinančiais asmenimis, prisistatančiais policijos pareigūnais ar kitų institucijų atstovais, prašančiais pinigų, elektroninės bankininkystės prisijungimo ar kitų duomenų.
„Populiarėja schema, kuri gali būti naudojama įvairiuose Lietuvos miestuose. Paskambinama telefonu ir prisistatoma banko saugos ir prevencijos skyriaus atstovais, kurie informuoja, kad buvo prisijungta prie banko sąskaitos, o tam, kad ji būtų užblokuota, reikia pasakyti sąskaitos identifikacijos numerį. Tada pasakomas naujas identifikacijos numeris ir naujas slaptažodis, tačiau tam, kad būtų peržiūrėta, kas bando prisijungti prie sąskaitos, reikia pasakyti savo slaptažodį ir kai kuriuos kodus. Vėliau paskiriamas laikas banke naujai kortelei pasiimti, pasakoma, kad informacija perduota ir policijos komisariato tyrėjui, „sujungiama“ su tariamu pareigūnu, kuris iškviečia apklausai.
Kauno apskrities policija dar kartą perspėja gyventojus būti apdairiais ir, sulaukus nepažįstamų asmenų skambučių, neskubėti pildyti jų prašymų. Visi turėtų žinoti, kad policijos bei kitų tarnybų pareigūnai, paskambinę telefonu, niekada neprašo perduoti grynųjų pinigų, pasakyti elektroninės bankininkystės prisijungimo duomenų ar atlikti kitų bankinių operacijų“, – skelbiama policijos pranešime.

Komentuoja Audrius Šapola, SEB banko Prevencijos departamento direktorius:
audrius-sapolaGyventojai turi atsiminti, kad prisijungimo prie interneto banko slaptažodžių jie jokiu būdu neturi atskleisti tretiesiems asmenims nei telefonu, nei paštu ar el. paštu. Bankas niekuomet nereikalauja šios informacijos pateikti minėtais būdais. Kilus įtarimų, kad žmogus buvo apgautas ar iš jo buvo neteisėtai išgauta asmeninė informacija, svarbu kuo skubiau kreiptis į banką ir pranešti policijai.
Reiktų nepamiršti, kad telefoniniai sukčiai naudoja ne vieną scenarijų ir paskambinę gali prisistatyti ne tik banko, bet ir policijos ar kitų valstybinių institucijų darbuotojais. Taigi norint nepakliūti į sukčių spąstus reiktų visada išlaikyti atidumą. Svarbu neatskleisti ne tik prisijungimų prie interneto banko, bet ir kitos asmeninės informacijos – paso, asmens tapatybės kortelės ar vairuotojo pažymėjimo duomenų – tretiesiems asmenimis, ypač jei nėra aiškaus teisinio pagrindo šiems duomenims rinkti.
Be to, naudojantis kompiuteriu reiktų niekada nespausti įtartinų nuorodų, nesinaudoti banko elektroninėmis paslaugomis viešose vietose, iš nepažįstamų asmenų kompiuterių arba, jei tokiose vietose tenka pasinaudoti interneto banku, pasikeisti slaptažodį. Prieš perkant nežinomose elektroninėse parduotuvėse, reiktų pasidomėti jų patikimumu, pasidomėti kitų pirkėjų atsiliepimais. Svarbiausia atsiminti, kad niekas – nei fizinis, nei juridinis asmuo ar teisėsaugos institucija – neturi teisės prašyti asmens duomenų ir slaptažodžių, būtinų norint prisijungti prie interneto banko.

„Kėdainių butų“ vadovas Alvydas Kleiva:
kleiva_9847„Garantuoju, kad „Kėdainių butų“ darbuotojai po gyventojų butus nevaikšto, nes darbuotojai nėra įpareigoti lankyti gyventojus namuose. Jei iškyla kokia nors problema, pirmiausiai namo gyventojai turi kreiptis į mus, ir tik tada „Kėdainių butų“ darbuotojas pas gyventoją atvyksta. Taip pat mes netikriname nei gyventojų butų langų, nei kitų vietų. Mes turime telefonus, kuriais gyventojai, jei jiems iškilo kokių nors klausimų, mums gali pasiskambinti.“

ESO atstovas Martynas Burba:
martynas_new„Be ESO darbuotojų, teisę tikrinti skaitiklių rodmenis Kėdainių rajone turi bendrovės „Mano būstas LT“ darbuotojai. Gyventojus iš anksto skambučiais informuojame tuo atveju, jei keičiame skaitiklį ir dėl saugumo būtina laikinai atjungti įtampą. Taip pat visada susisiekiame, jei keičiamas skaitiklis yra gyventojo vidaus patalpose.
Skaitiklius tikrinančius ESO darbuotojus galima lengvai atpažinti, nes jie visada vilki bendrovės logotipu pažymėtą aprangą ir naudoja ESO logotipu pažymėtus automobilius. Jei skaitiklio patikrą atlieka įgalioti partnerių darbuotojai, tuomet jie turi pateikti specialius pažymėjimus, patvirtinančius ESO įgaliojimą atlikti skaitiklių priežiūros darbus.
Nei ESO, nei leidimą tikrinti skaitiklius turintys partnerių darbuotojai nepriima pinigų iš klientų. Taip pat už skaitiklio patikrinimą, keitimą ar bet kokius kitus darbus, susijusius su skaitiklių eksploatavimu, apsilankymo metu niekuomet neprašoma atsiskaityti – šie darbai yra nemokami.
Taip pat ESO bei jos įgaliotų įmonių darbuotojai niekuomet neatlieka elektros tinklo remonto darbų klientų būste ar namo vidiniame tinkle. Tais atvejais, kai elektros skaitikliai yra įrengti kliento patalpų viduje, ESO bei jos įgaliotų įmonių darbuotojai tik patikrina skaitiklio veikimą, pakeičia jį arba nurašo jo rodmenis.“