Prabudusi gamta vilioja į miškus ir laukus rinkti vaistingųjų augalų. Tačiau natūralios medicinos gerbėjams pravartu nepamiršti, jog šis užsiėmimas gali brangiai kainuoti – mat pažeidus griežtas taisykles, aplinkosaugininkai turi skirti baudas.

Į Lietuvos raudonąją knygą įrašyto meškinio česnako augimvietę negailestingai sumaitojo galingos miškininkų technikos ratai.

Į Lietuvos raudonąją knygą įrašyto meškinio česnako augimvietę negailestingai sumaitojo galingos miškininkų technikos ratai.

Vienas seniausių vaistinių augalų – meškinis česnakas. Pasakojama, kad Sibire šio augalo sąžalynų ieško po ilgo žiemos miego pabudę lokiai: jo priėdus, dingsta šleivakojų tingumas, grįžta jėgos, paspartėja medžiagų apykaita, organizmas išsivalo nuo susikaupusių druskų.
Matyt, ne be reikalo meškinius česnakus labai mėgsta ir šernai. Šioje vaistažolėje gausu geležies, magnio, fosforo, kalio, sieros, vario, vitaminų A, B1, B2, B3, B9.
O vitamino C meškiniame česnake – net 15 kartų daugiau nei citrinose ar apelsinuose!

Patrynus – specifinis kvapas
Mikro ir makro elementų gausa meškinis česnakas lenkia ropinį svogūną. Tinkamai vartojamas jis mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje.
Meškinis česnakas vartojamas galvos skausmo prevencijai: poveikis panašus į aspirino – skystinamas kraujas.
Ši vaistažolė naudinga širdies kraujagyslėms, padeda šalinti iš organizmo riebalus.
Meškiniai česnakai – galingas antioksidantas su puikiomis gydomosiomis savybėmis. Įrodyta, kad jie naikina net 23 rūšių bakterijas (tarp jų – salmoneles ir stafilokokus), grybelius, parazitus, virusus, stabdo pastarųjų sukeliamas infekcijas – vėjaraupius, tymus, kiaulytę.

Žmonėms už meškinių česnakų rinkimą gresia tūkstantinės baudos, o kaip bus įvertinta ši miškininkų veikla?

Žmonėms už meškinių česnakų rinkimą gresia tūkstantinės baudos, o kaip bus įvertinta ši miškininkų veikla?

Meškiniai česnakai stiprina imuninę sistemą, lengvina cukrinio diabeto pasekmes: kadangi skatinama insulino ir kasos sekrecija, organizmas geriau reguliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Ši vaistažolė teigiamai veikia ir kepenis, tulžį, skrandį, žarnyną.
Natūralios medicinos propaguotojai perspėja, kad meškinio česnako lapus nesunku supainioti su mirtinai nuodingais pakalnutės lapais.
Tačiau identifikuoti meškinį česnaką gana paprasta – tereikia patrinti lapą tarp pirštų ir pajuntamas specifinis aitrus kvapas

Naikina miškininkai
Daugiausiai naudingų savybių meškinio česnako lapuose susikaupia iki žydėjimo pradžios – balandžio ir gegužės mėnesiais.
Tačiau ketinančiuosius jį rinkti privalome perspėti, kad meškinis česnakas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, tad saugomas griežtų įstatymų.

Kėdainių urėdijos vyriausiasis miškininkas Kazys Vutencas pripažino, jog nurodytoje vietoje tikrai dirbama.

Kėdainių urėdijos vyriausiasis miškininkas Kazys Vutencas pripažino, jog nurodytoje vietoje tikrai dirbama.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas patikslino, kad už saugomų laukinių augalų rinkimą ar naikinimą eiliniams asmenims gresia baudos nuo 100 iki 1000 litų, o pareigūnams – nuo 200 iki 2000 litų.
Vadinasi, skinti meškinių česnakų mūsuose nepatartina – gali brangiai kainuoti. O kas gresia tiems, kurie šį augalą naikina kitaip?
Į redakciją atėjęs pilietiškas kraštietis susinervinęs pasakojo, kad netoli Kėdainių, Josvainių miške, augantį meškinį česnaką be gailesčio naikina miškininkai.
Aplankius minėtą vietą akivaizdu, kad žmogus nemelavo: vertingo, įstatymais saugomo augalo sąžalynai be gailesčio išvažinėti – galinga miškininkų technika juos tiesiog sutraiškė ir sumaišė su žemėmis.
Kėdainių urėdijos vyriausiasis miškininkas Kazys Vutencas pripažino, jog nurodytame miške tikrai dirbama.
„Žiemą ten išpjovėme išretėjusį mišką, o dabar kirtavietę atsodiname jaunais ąžuoliukais.
Galbūt sodinukus gabenę darbuotojai kiek išvažinėjo tą vietą. Nuvyksiu ir pasižiūrėsiu“, – sakė vyriausiasis miškininkas.

Kaip įvertins aplinkosaugininkai?
,,Kėdainių mugės“ korespondentės padarytos nuotraukos jau dabar byloja, ką vyriausiasis rajono miškininkas nurodytoje vietoje pamatys.
Tik įdomu, kaip į sumaitotą meškinių česnakų augimvietę sureaguos rajono aplinkosaugininkai.

About The Author

Related Posts

One Response

  1. Saulius

    Tai ką, tiems miškininkams ąžuoliukų sodinti reikia skristi sraigtasparniu?

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.