„Jau antra savaitė kai kasdien gulbėms nuvežame po porą kibirų grūdų. Jei jau gulbes išlepinome, kad jos nebenori skristi į šiltus kraštus, tai turime jomis tinkamai pasirūpinti“, – sakė Kėdainių miesto seniūnas Alvydas Kleiva.

Kėdainių miesto seniūnijos darbuotojai senamiestyje žiemojantiems paukščiams kasdien atveža po porą kibirų grūdų.

Kėdainių miesto seniūnijos darbuotojai senamiestyje žiemojantiems paukščiams kasdien atveža po porą kibirų grūdų.

Pasak miesto šeimininko, grūdų neišskridusių paukščių šėrimui geranoriškai sutiko duoti UAB „Žvalguva“ kolektyvas.

„Pašarais gulbėms jau buvom pasirūpinę prieš Kalėdas. Tik tada buvo gana švelnūs orai ir paukščiai patys susirasdavo maisto. Spustelėjus šaltukui gulbės vėl renkasi į nuolatinę žiemojimo vietą senamiestyje prie pėsčiųjų tilto ir laukia žmonių atnešamo lesalo. Nieko nepadarysime, kad jas tokias padarėme. Nors gamtininkai ir neskatina gulbių bei kitų pauščių, turinčių skristi žiemoti į šiltus kraštus, šerti, mes nuo jų nenusigręžiame. Aš visus kėdainiečius kviečiu nepagailėti paukščiams dėmesio. Galima po darbų ar savaitgaliais aplankyti senamiestį ir atnešti gulbėms vieną kitą batoną“, – nepamiršti paukščių ragina A. Kleiva.

Galmtininkai tokio žmonių geranoriškumo nelinkę girti. „Jei žmonės nori pasigėrėti paukščiais, tai mielai prašom, bet jų šerti, kol nėra sniego ir vanduo neužšalęs, tikrai nereikia. Žiemoti likusių paukščių besaikis maitinimas labai greitai gali atsigręžti ligomis. Ypač pavojinga juos maitinti juoda duona. Apskritai bet koks druskos turintis maistas paukščiams kenkia“, – ne kartą yra sakiusi medžioklės ir žvejybos žinovė Birutė Morkūnienė.

Į klausimą, kodėl gulbės lieka šaltoje ir snieguotoje Lietuvoje, gamtininkai atsako: „Gamta yra išmokiusi gulbes prisitaikyti, susirasti maisto, o rudenį, vedamos instinkto, jos turi išskristi žiemoti į šiltesnius kraštus. Tačiau nuolat paukščius lesinantys žmonės ne tik atpratina juos rūpintis savimi, bet ir sunaikina jų instinktą, verčiantį rudenį palikti Lietuvą, o vasarą sugrįžti, todėl gulbės tampa savotiškomis žmonių neapdairumo aukomis. Maitinamos gulbės praranda ir verčiantį migruoti laiko pojūtį, ir skrydžiui reikalingas jėgas, todėl tampa nuolat lesalo laukiančiomis vištomis.“

Tiems, kurie pradėjo maitinti šiuos paukščius, aplinkosaugininkai pataria tai daryti nuolat. Specialistai primena, kad gulbėms ir antims negalima duoti pasenusių, supelijusių, parazitų pakenktų maisto produktų. Paukščiams žalinga ir juoda duona, nuo šios jie gali susirgti. Geriausia paukščius maitinti batonu, jiems taip pat tinka grūdai, košės, daržovių sriubos tirščiai.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.