Pernai rajono Metų ūkininkais tapę Odeta ir Dainius Venckai šiųmetę javapjūtę pradėjo vieni pirmųjų.

Odetos ir Dainiaus sūnus Lukas universitete kremta agronomijos mokslus, bet per javapjūtę tėvų ūkyje sėda už kombaino ,,John Deere“ vairo.

Odetos ir Dainiaus sūnus Lukas universitete kremta agronomijos mokslus, bet per javapjūtę tėvų ūkyje sėda už kombaino ,,John Deere“ vairo.

„Nėra ko laukti – žieminiai rapsai subrendo, vadinasi, laikas imti derlių“, – liepos 19-ąją savo darbuotojų komandai pranešė D. Venckus.
Išvažiavus pabandyti, jau pirmąją dieną laukuose prie Kalnaberžės (Surviliškio sen.) buvo nukulta 40 hektarų rapsų. O iš viso per saulėtu oru lepinusį praėjusįjį savaitgalį pavyko sudoroti 80 hektarų subrendusio derliaus.

Darbas darbą veja
Venckų augalininkystės ūkyje iš viso – apie 1300 hektarų. Iš jų žieminiais rapsais užsėta 330 hektarų.
„Ką ir kur sėju? Diktuoja patirtis bei būtina sėjomaina. Auginame rapsus, kviečius, miežius, cukrinius runkelius“, – sakė modernaus ūkio šeimininkas.
Šiųmetė javapjūtė jam netapo iššūkiu. Į laukus iškart išvažiavo du galingi „John Deere“ rotoriniai kombainai, kiekvienas kurių per dieną gali nukulti apie 70 hektarų.
„Technikos turiu geros ir patikimos. Iki darbymečio viską gerai patikrinome, sutvarkėme, tad didesnių bėdų nekyla. O mažus nesklandumus operatyviai pašaliname.

Šįmet iš hektaro pribyra apie keturias tonas rapsų – beveik tona mažiau negu pernai. Tačiau ir tokiu derliumi skųstis negalima.

Šįmet iš hektaro pribyra apie keturias tonas rapsų – beveik tona mažiau negu pernai. Tačiau ir tokiu derliumi skųstis negalima.

Darbus stengiuosi organizuoti taip, kad sektų vienas kitą: kombainui prikūlus pilną bunkerį, privažiuoja traktorius su priekaba ir derlių priima nesustodamas.
Tada prie lauko atvažiuoja sunkvežimis, į kurį perpilame grūdus iš traktoriaus. Taip ir sutaupome laiko, ir mažiau gadiname techniką.
Visi darbuotojai turi radijo ryšio priemones, tad vienas su kitu be trukdžių ir operatyviai veiksmus suderina. Esame susidirbę – viską suprantame iš pusės žodžio.
Be to, galinga technika aprūpinta šiuolaikiška palydovine įranga, kuri važiavimus paskaičiuoja centimetrų tikslumu“, – sakė ūkininkas.

Parduoti neskuba
Pasak D. Venckaus, panašu, kad šiųmetis derlius – kiek mažesnis už pernykštį: ,,Šiųmetė žiema rudeninius pasėlius kiek pakankino. Rapsai buvo tarsi patyrę stresą, pašalę, tad iš vieno hektaro kuliame apie keturias tonas – beveik tona mažiau negu pernai. Tačiau skųstis tikrai negalima.“
Naujojo derliaus D. Venckus parduoti neskuba: išvalo, išdžiovina, supila į saugyklas ir laukia palankių kainų.
„Seniau sudarydavome ir išankstines sutartis, tačiau jos gana rizikingos: kartais pasiteisina, o kartais ne.
Dabar palaukiu, stebiu situaciją biržoje ir parduodu derlių tada, kai ji atrodo geriausia.
Dalį derliaus visada tenka parduoti rudenį, kad būtų už ką darbus tęsti, o likusysis laukia savojo laiko“, – patirtimi dalijosi D. Venckus.

Įkandin kombainų į laukus išvažiuoja traktorius su skutiku – prasideda pasiruošimas rudeninei sėjai.

Įkandin kombainų į laukus išvažiuoja traktorius su skutiku – prasideda pasiruošimas rudeninei sėjai.

Plūgai – kas treji metai
Įkandin kombainų į javapjūtę pradėjusio ūkininko laukus išvažiuoja ir traktorius su skutiku.
„Vėlgi, nėra ko laukti: nukūlus subrendusius javus, iškart pradedame ruoštis kitų sėjai.
Rapsų vietoje šį rudenį sėsime žieminius kviečius, tad jau dabar laukus pervažiuojame su paviršiniu skutiku.
Leisime sudygti pabiroms. Vėliau žemę įdirbsime su giluminiu skutiku ir galėsime sėti.
Plūgai į mano laukus išvažiuoja kas treji metai, pastebėjau, jog dažniau nereikia“, – sakė D. Venckus.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.