Audėja M. Petraitienė (kairėje) - sertifikuota amatininkė.

Audėja M. Petraitienė (kairėje) – sertifikuota amatininkė.

Praėjusį penktadienį Tradicinių amatų centras, įsikūręs škotų Arnetų namuose, visiems norintiesiems atvėrė duris. Renginio metu, į kurį suplaukė nemažai kraštiečių, prisistatė penki tradicinių amatų kūrėjai bei buvo atidaryta tradicinių amatininkų dirbinių paroda iš Kėdainių krašto muziejaus fondų.

Pasak Rimanto Žirgulio, Kėdainių krašto muziejaus direktoriaus, parodos atidarymas – pirmasis viešas renginys šiame, dar tik besikuriančiame muziejaus padalinyje.

Jis pabrėžė, kad mūsų rajonas yra kiek probleminis, mat dėl sovietmečiu stipriai vystytos pramonės, nukentėjo tradiciniai amatai.

„Didžioji dalis amatų nunyko sovietiniai laikais. Jie pasidarė nebereikalingi, nes arba kažkas buvo pagaminama gamykliniu būdu, arba žmonėms tiesiog nebekilo būtinybė iš savo amatų užsidirbti pinigų“, – sakė direktorius.

Todėl šiame, besikuriančiame amatų centre bus bandomi gaivinti, išsaugoti ir rekonstruoti mūsų tradiciniai amatai. Šiuo metu orientuojamasi į keramikos, medžio drožybos, dirbinių iš tekstilės amatus.

„Vėliau bandysime gaivinti ir kalvystę, žvakių liejimą. Kažkada Kėdainiuose būta virš dešimt amatininkų cechų“, – kalbėjo R. Žirgulis.

Kiek probleminis rajonas 

L. Steponavičienės dukra seka mamos pėdomis.

L. Steponavičienės dukra seka mamos pėdomis.

Tačiau direktorius pažymėjo, kad kuriant amatų centrą, susiduriama su nemažomis problemomis.

Viena jų – trūkumas žmonių, kurie tiesiog kažką mokėtų dirbti.

„Šis tradicinis amatų centras yra kuriamas Žemės ūkio ministerijos lėšomis. Todėl ji reikalauja, kad amatais užsiimantys žmonės turėtų specialius veiklos sertifikatus – t. y. žmogus turi įrodyti, kad šis amatas yra praktikuojamas ilgiau nei šimtą metų, tuo užsiėmė jo tėvai, seneliai“, – sakė pašnekovas.

Šiuo metu tokius sertifikatus turi du kėdainiečiai amatininkai: audėja Milda Petraitienė ir keramikas Mindaugas Mažalis.

Renginys buvo skirtas ir šiuo metu minimiems etnografinių regionų metams.

„Kėdainiai yra kiek problematiškas miestas, kalbant apie etnografinius regionus. Etniškai esame aukštaičiai, tačiau istoriškai, į dešinę nuo Nevėžio upės, buvo Žemaitija. Nepamirškime, kad ilgą laiką buvome veikiami įvairių kitų tautų kultūrų, todėl Kėdainiai yra tarsi paribys, nors kartu ir Lietuvos centras“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius.

Gali aplankyti visi

A. Vasiliauskas demonstravo drožinius iš medžio.

A. Vasiliauskas demonstravo drožinius iš medžio.

Renginio metu, tradicinius amatus demonstravo jau minėti M. Petraitienė, M. Mažalis, pynėja iš vytelių Birutė Šimonienė, medžio drožėjas Audrius Vasiliauskas bei Loreta Steponavičienė, užsiimanti tekstilės darbais.

Renginyje koncertavo ir folkloro ansamblis „Jorija“. Jo vadovė Regina Lukminienė sakė, kad toks amatų centras – puiki edukacinė priemonė jaunajai kartai.

„Mes, muziejininkai, dėsime visas jėgas, kad mūsų jaunoji karta nepamirštų bei puoselėtų mūsų tradicinius amatus“, – sakė ji.

Paroda Tradicinių amatų centre vyks iki balandžio 17d. Norintiems ją aplankyti, reikia skambinti tel. (8-347) 53685.

Panašios naujienos